Polski rynek energii zasługuje na uwagę

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Polski rynek energii zasługuje na uwagę
Rozmowa z Krzysztofem Wilbikiem, dyrektorem EnBW Polska

Zawsze działamy w interesie naszych klientów
Przedsięwzięcia z energią

foto

Na jakich rynkach poza Niemcami znany jest koncern EnBW?

Działalność międzynarodowa koncernu, bo tak należałoby to nazwać, przekroczyła granice Niemiec i skupia się aktualnie na Europie i Dalekim Wschodzie. Tam wszędzie koncern lokuje swoje inwestycje w zakresie wytwarzania, dystrybucji i obrotu energią elektryczną, Działalność tę, co jest niezwykle istotne, opiera EnBW na współpracy z partnerami lokalnymi. I tak w Szwajcarii jesteśmy udziałowcem jednej z największych firm energetycznych, jaką jest Watt AG. Na Węgrzech posiadamy udziały w elektrowni i kopalni węgla brunatnego Matra oraz w dwóch zakładach dystrybucyjnych ELMÜ i EMASZ. Zainwestowaliśmy znaczny kapitał w Republice Czeskiej, nabywając udziały zakładu energetycznego Prazská Energetika i przedsiębiorstwa ciepłowniczego Prazská Teplarenska. Do grupy EnBW należy ponad połowa akcji firmy energetycznej Skandinavisk Kraftmegling w Norwegii. Grupa weszła też na rynki energetyczne Tajlandii i Wietnamu. Ogółem poza Niemcami koncern EnBW jest udziałowcem bądź zarządza łącznie zainstalowaną mocą rzędu 2500 megawatów, zamierzając inwestować także w innych krajach Europy, jak Grecja, Włochy czy Hiszpania.

Co sprawia, że na liście krajów, które interesują grupę EnBW, znalazła się również Polska?

Chyba to całkiem zrozumiałe, że koncern interesuje się atrakcyjnym ze wszech miar rynkiem blisko 40-milionowej Polski i to nie tylko ze względu na jej położenie w Europie Środkowej, ale i na fakt, że Polska kandyduje do Unii Europejskiej. Znaczenie szczególne ma również rozpoczęty proces liberalizacji polskiego rynku energii elektrycznej, czemu towarzyszy realizacja programu prywatyzacji polskiej energetyki. Dlatego celem grupy EnBW jest zajęcie na rynku polskim znaczącej pozycji, a wyrazem tych dążeń są pierwsze inwestycje w Polsce.

Co było pierwszym krokiem na drodze EnBW do Polski?

Na początku utworzyliśmy spółkę EnBW Polska Sp. z o.o. nastawioną na działalność w podsektorze obrotu energią elektryczną. Zdecydowaliśmy się także brać aktywny udział w prywatyzacji polskiej energetyki, czego wyrazem jest nabycie znacznych udziałów i zostanie jednym z głównych akcjonariuszy Kogeneracji Wrocław, będącej nowoczesną i dobrze zarządzaną firmą, która może okazać się dobrą platformą dalszej ekspansji EnBW na polskim rynku energetycznym. Wielkość naszego zaangażowania określi sam rynek i jego wymagania.

Na jakich działaniach zamierza się skoncentrować EnBW Polska?

Jednym z głównych kierunków naszej działalności jest obrót energią elektryczną oraz świadczenie doradztwa i usług w zakresie obrotu energią elektryczną. Jesteśmy jedną z firm posiadających niezbędną koncesję URE na prowadzenie tej działalności i odpowiednią organizację z wysoko kwalifikowanym zespołem fachowców w tej dziedzinie.

Będziemy aktywnie uczestniczyć w tworzącym się rynku energii oraz w miarę możliwości współtworzyć zasady jego działania.

Posiadamy do zaoferowania wiele innowacyjnych rozwiązań i standardów w zakresie obsługi klientów, które zostały sprawdzone i zaakceptowane przez wymagających partnerów na funkcjonującym od kilku lat wolnym rynku energii w Niemczech.

Zamierzamy stosować nowoczesne systemy rozliczeń z klientami oraz wspomagać klientów w zakresie skutecznego zarządzania energią oraz instalacji i obsługi niezbędnych do tego celu urządzeń. Jednocześnie rozwijać będziemy usługi w zakresie audytów energetycznych, przejmowania do eksploatacji i zarządzania systemami energetycznymi i zaopatrzenia w energię zakładów przemysłowych.

Co szczególnie interesującego i wyróżniającego EnBW na rynku polskim możecie zaproponować swoim klientom?

Posiadamy interesujące usługi i technologie, w których uzyskaliśmy znaczną przewagę nad konkurencją. Już teraz możemy zaoferować klientom energię elektryczną w formie przetworzonej na inne media, takie jak sprężone powietrze, chłodzenie czy gazy techniczne. EnBW inwestuje własny kapitał w odpowiednie najnowocześniejsze urządzenia o budowie modułowej, łatwej do instalacji oraz umożliwiającej szybką zmianę miejsca zabudowy w przypadku zmiany siedziby klienta lub dalszego rozwoju jego przedsiębiorstwa. Klient kupuje od nas potrzebne medium, my zapewniamy 24-godzinny serwis i pełną dyspozycyjność instalacji.

Kolejnym przebojem technologicznym EnBW wchodzącym w fazę komercyjną jest „Powerline”. To technologia dostępu do Internetu w każdym gniazdku elektrycznym u klienta w domu, umożliwiająca znacznie szybsze poruszanie się po Internecie niż dotychczasowe połączenia telekomunikacyjne. Nie wymaga także nakładów na budowę dodatkowych linii połączeniowych, co wynika z faktu, że właściwie każdy klient jest zasilany energią elektryczną.

Posiadamy także wiodące rozwiązania w zakresie utylizacji odpadów komunalnych. Nasza technologia Thermoselect jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego. To oczywiście niewielka część naszej oferty, którą będziemy wkrótce prezentować szeroko naszym potencjalnym klientom.