Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.
Podążając nowymi drogami
EnBW Polska Sp. z o.o.
Zawsze działamy w interesie naszych klientów
Przedsięwzięcia z energią
Firma EnBW AG z siedzibą w Karlsruhe powstała w 1997 roku w wyniku połączenia dwóch dużych niemieckich firm energetycznych: Badenwerk Holding AG („Badenwerk”) oraz Energie-Versorgung Schwaben Holding AG („EVS”).
Odbiorcy energii. Grupa EnBW obecnie znajduje się w pierwszej trójce największych firm na niemieckim rynku energetycznym, obejmując zasięgiem swej działalności kilka tysięcy gmin zamieszkanych przez 6-milionową ludność, zaś klientami są – obok wielkich koncernów przemysłowych – odbiorcy komunalni i indywidualni energii elektrycznej.
W 1999 roku sprzedaż energii według grup klientów kształtowała się następująco: na zakłady elektroenergetyczne przypadło 20,8 proc., na przemysł – 26,8 proc., na przedsiębiorstwa przesyłowe – 31,3 proc. i na gospodarstwa domowe – 21,1 proc. Tak więc ponad połowę ogółu 54,7 miliarda kWh sprzedanej w 1999 roku energii odebrały zakłady energetyczne oraz firmy przesyłowe. Większość, bo 44,7 miliarda kWh sprzedanej energii pochodziła z elektrowni własnych grupy EnBW.
Moce wytwórcze. Posiadając pośredni dostęp do ponad 20 000 MW zainstalowanej mocy, grupa EnBW kontroluje bezpośrednio potencjał 10 000 MW, zarządzając ponadto siecią blisko 3500 kilometrów europejskiego systemu przesyłowego linii najwyższych napięć.
Grupa EnBW jest też operatorem wielkich i mniejszych elektrowni oraz elektrociepłowni zasilanych różnymi paliwami, poczynając od najbardziej sprawnej na świecie, rzędu 56 procent, gazowej elektrociepłowni w Karlsruhe o mocy około 360 MW do elektrowni atomowych w Philippsburgu o mocy 2240 MW.
Zainstalowana we własnych i zarządzanych elektrowniach moc wynosi:
- 3586 MW w elektrowniach jądrowych;
- 2629 MW w elektrowniach na węgiel kamienny;
- 982 MWe w elektrowniach na gaz i olej opałowy oraz
- 340 MW w elektrowniach wodnych i przepływowych.
Ponadto EnBW w elektrowniach szczytowo-pompowych w Alpach Austriackich ma zakontraktowane 2421 MW mocy.
Wszystkie elektrownie są wyposażone w najbardziej nowoczesne systemy kontroli oraz redukcji emisji zanieczyszczeń, spełniając z nawiązką niemieckie normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Produkcja. W ramach grupy wytwarzaniem energii zajmuje się firma EnBW Kraftwerke AG, sprawując kontrolę nad wszystkimi znajdującymi się w gestii koncernu elektrowniami, których jest również operatorem. Firma ta prowadzi też rynek ofertowy i optymalizuje wykorzystanie własnych mocy wytwórczych w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną.
Przesył. Zadania w tym zakresie należą do firmy EnBW Transportnetze AG, która jest też operatorem znajdujących się w gestii koncernu sieci przesyłowych. Zgodnie ze strategią holdingu promowania wolnej konkurencji, firma zapewnia dostęp do sieci przesyłowych wszystkim jej odbiorcom na zasadach nie dyskryminujących żadnej ze stron.
Dystrybucja. Wobec klientów z rejonu Badenii-Wirtembergii grupę reprezentuje firma EnBW Regional AG, zarządzając również sieciami dystrybucyjnymi, które tworzy około 6000 kilometrów linii o napięciu 110 kV, około 25 000 kilometrów linii o napięciu 20 kV i około 50 000 kilometrów linii o napięciu 0,4 kV.
Handel i obrót. Obsługą klientów na wszystkich poziomach napięć, w tym sprzedażą energii i usługami dla klientów finalnych zajmuje się firma EnBW Energie-Vertriebsgesellschaft mbH, prowadząc analizy potrzeb w celu znalezienia optymalnych rozwiązań możliwie najlepiej spełniających oczekiwania tych klientów.
Firma utworzyła sieć blisko 20 biur w Niemczech i za granicą, zajmujących się handlem energią, m.in. w Wiedniu, Mediolanie, Amersfoort (Holandia), a ostatnio w Warszawie i Madrycie.
W sierpniu 1999 roku EnBW utworzyła spółkę Yello Strom GmbH prowadzącą działalność handlową dla klientów detalicznych na terenie całych Niemiec i oferującą „żółty prąd”.
Dostawcą energii dla EnBW Energie-Vertriebsgesellschaft mbH jest oddzielna spółka EnBW Gesellschaft für Stromhandel GmbH, specjalizująca się w obrocie energią najwyższych napięć (220/380 kV). Wyodrębnienie tej i wielu innych spółek podyktowało dążenie do rozdziału poszczególnych rodzajów działalności w celu dostosowywania organizacji holdingu do wymogów zdemonopolizowanego rynku energii elektrycznej. Pozwala to szybko dostosowywać zamówienia do bieżącego zapotrzebowania.
Współpraca z klientem. W dążeniu do pogłębienia procesu liberalizacji rynku energii elektrycznej, grupa EnBW stawia na możliwie najdalej idącą współpracę z odbiorcami, którym oferuje rzetelne i solidne partnerstwo. Zadanie to realizują wysoce wyspecjalizowani pracownicy, udzielając profesjonalnych porad. W ten sposób powstają ukierunkowane oferty o charakterze nowych koncepcji w zarządzaniu energią elektryczną, przybierając formę innowacyjnych i dostosowanych do potrzeb klienta rozwiązań.
Inwestycje zagraniczne. Działalność międzynarodową grupy rozwija firma EnBW International GmbH, zajmując się obserwacją rynków zagranicznych oraz koordynacją polityki inwestycyjnej. Grupa zainwestowała do tej pory znaczne kapitały w Szwajcarii, na Węgrzech, w Czechach i w Norwegii, a także w Tajlandii i Wietnamie.
Interesującym przykładem inwestycji początkowo EVS, a później EnBW jest GESO Beteilungs- und Beratungs AG z siedzibą w Dreźnie. Wspólna działalności na terenie Saksonii dała nam doświadczenie w przekształcaniu zakładu energetycznego działającego w zmonopolizowanym systemie gospodarczym na spółkę nastawioną na zliberalizowany rynek energetyczny.
Powiązania kapitałowe. EnBW jest dominującym podmiotem (spółką-matką) całego holdingu spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej EnBW, która obejmuje 109 spółek zależnych w kraju i za granicą, 26 wspólnych przedsięwzięć oraz 49 spółek stowarzyszonych.
Grupa EnBW rozwija w Europie aktywną politykę inwestycyjną, kierując się dążeniem do umocnienia swojej pozycji na rozwijającym się wolnym rynku energii.
- Informacje o firmie EnBW Polska Sp. z o.o.