Dobrze znamy potrzeby klientów

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Dobrze znamy potrzeby klientów
Rozmowa z Jackiem Faltynowiczem, prezesem Zarządu, dyrektorem naczelnym Elektrobudowy S.A.

Elektrobudowa SA umacnia swoją pozycję na rynku.

foto

Naszą wizją jest być silnym partnerem w rozwiązywaniu problemów dotyczących wykorzystania energii elektrycznej, mieć ustaloną wartość i markę na rynku międzynarodowym.

Rynek usług wykonawczych dla energetyki jest miejscem szczególnie silnej konkurencji. Elektrobudowa SA jako jedyne polskie przedsiębiorstwo tej branży nie tylko oparła się konkurencji zagranicznych firm, ale wygrywa z nimi rywalizację. Jakie są źródła państwa sukcesu?

Elektrobudowa SA ma wieloletnie doświadczenia w tym segmencie rynku. Jesteśmy firmą z tradycjami, ale też przedsiębiorstwem postrzeganym jako rzetelne, solidne i dysponujące nowoczesną technologią. Posiadamy długoletnie tradycje, uznaną markę oraz wysoką jakość urządzeń i świadczonych usług. Elektrobudowa SA brała udział w budowie niemal wszystkich polskich elektrowni i elektrociepłowni. Realizowaliśmy także inwestycje między innymi w Niemczech, Turcji, Austrii, Węgrzech, Iranie. Potencjał przedsiębiorstwa pozwala na kompleksową realizację inwestycji związanych z przemysłem energetycznym, chemicznym, wydobywczym, a także sektorem publicznym. Przez lata wypracowaliśmy solidną markę i zostało to docenione przez naszych partnerów.

Trzeba przyznać, że wymagania współczesnego rynku są trudne, jednak my znajdujemy się w tej dobrej sytuacji, iż jesteśmy dostawcą wysoko kwalifikowanych usług przemysłowych. Na taki produkt będzie największe zapotrzebowanie. Zakładamy, że będziemy konkurowali przede wszystkim jakością świadczonych usług oraz ich kompleksowością.

W jakim kierunku, w pana ocenie, ewoluuje rynek usług przemysłowych? Czy postępująca globalizacja nie jest zagrożeniem dla państwa firmy?

Można powiedzieć, że rynek usług przemysłowych ewoluuje w kierunku kompleksowości. Dostarczania energii i zarządzania potrzebami energetycznymi. Już teraz widoczna jest zmiana sposobu myślenia użytkownika energii elektrycznej z technicznego na ekonomiczne, wprowadza się do energetyki pojęcie „integratora systemu”, coraz powszechniejsza staje się automatyzacja systemów zasilania. Te przemiany, widoczne także w Polsce, są skutkiem postępującej globalizacji. Liderzy rynku światowego koncentrują się na rozwoju i oferowaniu najbardziej zaawansowanych technologii możliwych do wytworzenia wyłącznie z wykorzystaniem efektu skali produkcji. Skutkiem tego będzie także daleko idąca standaryzacja oferowanych produktów.

Produkty charakteryzujące się wysoką technologią będą bazą funkcjonowania dostawców usług, takich jak Elektrobudowa. Oczywiście stawia to przed przedsiębiorstwami usługowymi wysokie wymagania. Muszą one przede wszystkim doskonale znać potrzeby i oczekiwania klienta, szybko i elastycznie dostosowywać się do wymogów rynku. Powinny ponadto posiadać umiejętność integracji systemu. Nie mniej ważna jest także jakość i szybkość obsługi klientów.

Nie zostaniemy na pewno jedyną firmą na rynku. Z wieloma przedsiębiorstwami będziemy konkurować, ale z wieloma również współpracować. Rynek usług elektromontażowych w Polsce istnieje, rozwija się i stabilizuje. Co więcej jest to rynek bardzo konkurencyjny, są na nim już bowiem obecne wielkie koncerny. My staramy się w tej rywalizacji wykorzystać nasze atuty, jakimi są przede wszystkim dobra znajomość potrzeb klientów oraz to, że potrafimy zaoferować coraz atrakcyjniejsze produkty.

Staramy się umocnić naszą pozycję rynkową, dlatego obecnie wprowadzamy daleko idący program restrukturyzacji.

Jakie są główne cele restrukturyzacji przedsiębiorstwa i jakie najważniejsze efekty ona przyniesie?

Program restrukturyzacji Elektrobudowy w części dotyczącej stosunku do klienta zakłada rozszerzenie oferty o pewne bardziej intelektualnie zaawansowane technologie. Przede wszystkim będziemy świadczyć usługi kompleksowe, zamierzamy osiągnąć pozycję integratora systemów. Chcemy realizować cele, które zostały zdefiniowane pojęciem core business, czyli zarządzania procesami, na które składają się zarządzanie: rynkiem, finansami, projektami, rozwojem, jakością, procesami technologicznymi. Wydzielimy i sprzedamy te części firmy, które nie są bezpośrednio związane z naszą podstawową działalnością. Planujemy utworzenie spółek, które w przyszłości przejmą ich pracownicy lub kadra zarządzająca. Następnie spółki te będą realizowały zamówienia Elektrobudowy. Dzięki temu będzie możliwe obniżenie kosztów stałych.

Dzięki restrukturyzacji zamierzamy obniżyć koszty stałe o 35 proc. i koszty zmienne o około 15 proc. Roczne przychody na jednego zatrudnionego powinny wzrosnąć docelowo z obecnych 41 tys. USD do 80 – 100 tys. USD. Byłyby to wielkości porównywalne z wydajnością konkurencyjnych, zachodnioeuropejskich firm tej branży jak Alstom czy Siemens.

Jak ocenia pan dzisiejszą pozycje rynkową Elektrobudowy SA, jeszcze przed wdrożeniem programu restrukturyzacji?

Elektrobudowa SA zajmuje czołowe miejsce w kraju wśród firm naszej branży. W segmencie wytwarzania energii oceniamy naszą pozycję na poziomie 60 proc. rynku. Dobrze znamy potrzeby i oczekiwania klientów, dlatego przez lata naszej działalności udało nam się związać z firmą znaczącą grupę odbiorców. Wspomniałem już, że firma stawia na wysoką jakość usług i produkowanych tu urządzeń, potwierdzeniem tego jest choćby wdrożony system zapewnienia jakości zgodny z normą ISO 9001. Rozpoczęliśmy również wdrażanie systemu zarządzania jakością według TQM oraz budowę systemu zarządzania środowiskiem w oparciu o normę ISO 14001.

Elektrobudowa SA łączy w sobie działalność produkcyjną i usługi elektromontażowe. Wytwarzamy urządzenia elektroenergetyczne w dwóch oddziałach produkcyjnych w Mikołowie i Koninie. Linie produkcyjne tych zakładów są wyposażone w najnowszej generacji maszyny i urządzenia. Konstruktorzy i projektanci Zakładu Badań i Rozwoju są w stanie na bieżąco dostosowywać naszą ofertę do wymagań klienta. Dysponujemy również własnym laboratorium. Oddziały montażowe Elektrobudowy SA obejmują swym zasięgiem cały kraj, dysponują nowoczesnym zapleczem technicznym w postaci sprzętu i oprzyrządowania oraz odpowiednią aparaturą pomiarową. To właśnie połączenie obu działalności pozwala realizować inwestycje w sposób kompleksowy.

Pełny zakres usług, związanych z instalacjami elektrycznymi wysokiego, średniego i niskiego napięcia, sprawia, że Elektrobudowa SA posiada stałe miejsce na rynku zbytu swych produktów. Naszymi klientami są nie tylko elektrownie i elektrociepłownie, ale także zakłady energetyczne, kopalnie rud metali, kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego, zakłady przemysłu ciężkiego, chemicznego i spożywczego oraz obiekty użyteczności publicznej.

Elektrobudowa SA od lat jest firmą silną o ugruntowanej pozycji. Jest doskonale zorganizowana wewnętrznie, znana z solidności i terminowości. Naszą dewizą jest odpowiedzialność, zarazem współpraca, co pozwala realizować własne cele, a przede wszystkim cele firmy. Myślę, że soloidne podstawy już są, trzeba dołożyć do tego efektywność współczesnego podejścia rynkowego i marketingowego.

Restrukturyzacja firmy otwiera nowe perspektywy. Jakie są państwa główne cele na najbliższe lata?

W najbliższym czasie Elektrobudowa SA zamierza utrzymać pozycję dominującego dostawcy usług budowlano-montażowych dla elektrowni. Chcemy być na polskim rynku głównym dostawcą w zakresie systemów średnich napięć. Przy czym mam tu na myśli cały zespół usług i wyposażenia, które umożliwią naszym odbiorcom korzystanie z energii elektrycznej wysokiej jakości w miejscach i czasie przez niego wskazanym i po konkurencyjnych cenach. Zamierzamy również skutecznie wejść na rynek monitorowania, nadzoru, a w dalszej kolejności sterowania procesami technologicznymi. Tę ekspansję umożliwi silna pozycja naszej firmy w wybranych segmentach rynku. Planujemy ponadto organizowanie finansowania realizacji usług świadczonych na rzecz klientów.

Nie przewidujemy nowych inwestycji w rozbudowę mocy krajowych elektrowni, będą się one raczej koncentrowały na odtworzeniu możliwości produkcyjnych. Chcemy utrzymać 50 – 60-procentowy udział w tym segmencie rynku, obok takich firm jak: Energoaparatura, Siemens i ABB.

Rozmawiał Piotr Janczarek

Elektrobudowa jest spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Głównymi akcjonariuszami spółki są:

 

  • Polski Prywatny Fundusz Kapitałowy I – 11,79 proc. akcji
  • Polski Prywatny Fundusz Kapitałowy II – 11,77 proc.
  • PZU S.A. – 7,70 proc.
  • pozostali akcjonariusze – 68,74 proc.

Firma powstała w 1953 r. jako Przedsiębiorstwo Montażu Elektrycznego Elektrobudowa. Prywatyzacja firmy rozpoczęła się w grudniu 1995 r., a odbyła się w drodze publicznej oferty sprzedaży akcji. Pierwsze notowanie akcji spółki na giełdzie odbyło się 9 lutego 1996 r.

Przedmiotem działalności firmy jest kompleksowa obsługa klienta w zakresie projektowania, produkcji urządzeń elektroenergetycznych, ich montażu, pomiarów pomontażowych oraz rozruchu na obiekcie.

Strukturę Elektrobudowy SA tworzą: Biuro Spółki, Oddziały Produkcyjne i Oddziały Montażowe. Oddziały Produkcyjne znajdują się w Mikołowie i Koninie, każdy z nich specjalizuje się w produkcji określonego rodzaju asortymentu. Oddziały Montażowe stanowią samodzielne jednostki organizacyjne. Zlokalizowane są obok największych ośrodków energetycznych w kraju:

 

  • Oddział Montażowy Północ – w jego skład wchodzą Montaż w Gdańsku, Montaż w Warszawie, Montaż w Płocku i Montaż w Koninie.
  • Oddział Montażowy Południe – skupia Montaż w Jaworznie-Sierszy, Montaż w Będzinie, Montaż w Bełchatowie i Montaż w Łodzi.
  • Oddział Montażowy Zachód – Montaż w Opolu, Montaż w Szczecinie, Montaż w Turowie i Montaż w Łaziskach.
  • Oddział Montażowy Wschód – Montaż w Krakowie i Montaż w Kozienicach.

Zakład Badań i Rozwoju stanowi zaplecze badawcze oraz wdrożeniowe spółki. Jednostka ściśle współpracuje z Politechniką Poznańską, Politechniką Śląską, Energopomiarem Gliwice oraz Instytutem Elektrotechniki i Energetyki.

Na początku roku firma zatrudniała 2182 osoby. W 1999 r. osiągnęła zysk netto w wysokości 21 294 tys. zł i był on o 3290 tys. zł wyższy niż rok wcześniej.

Wybrane referencje Elektrobudowy SA

 

Okres realizacji Klient Wartość
ALUPOL Tychy – prace elektromontażowe wraz z dostawą materiałów i urządzeń dla hali produkcyjno-magazynowej 1999 ALUPOL Tychy 3 553 250 zł
DAEWOO-FSO Warszawa – modernizacja rozdzielni 110 kV i 15 kV, wykonanie nowej rozdzielni i związanych z tym instalacji 1997 – 1999 DAEWOO-FSO
Warszawa
8 820 000 zł
Elektrownia Bełchatów – Instalacja Odsiarczania Spalin bl. 5 i 6 1998 – 2000 RAFAKO S.A. 8 816 814 zł
Elektrownia Jaworzno III S.A. – modernizacja rozdzielni potrzeb własnych w EL Jaworzno III 1999 EL Jaworzno III S.A. 5 984 248 zł
– modernizacja urządzeń i instalacji elektrycznych w EL Jaworzno II 1999 EL Jaworzno III S.A. 8 414 486 zł
– instalacje elektryczne kotłów 2 i 3 w EL Jaworzno II 1999 EL Jaworzno III S.A. 8 680 016 zł
– remont urządzeń i instalacji elektrycznych nawęglania w EL Jaworzno II 1998 – 1999 EL Jaworzno III S.A. 3 929 489 zł
Elektrownia Łaziska – wymiana rozdzielnicy 6 kV 12R6 1999 EL Łaziska 3 509 800 zł
– Instalacja Odsiarczania Spalin – roboty elektryczne 1999 – 2000 MEGADEX S.A. 8 233 503 zł
Elektrownia Połaniec – dostawa i montaż urządzeń elektrycznych dla Zakładu Kamienia Wapiennego 1997 – 1999 EL Połaniec 7 387 000 zł
Elektrownia Turów – wykonanie instalacji kablowych bl. 1 i 2 1997 – 1999 ABB Zamech 12 656 917 zł
Hala Widowiskowo-Sportowa TORWAR w Warszawie – II etap modernizacji i rozbudowy hali 1998 – 2000 PEBEX SA 6 666 523 zł
Huta FERRUM – linia do produkcji rur stalowych – instalacje elektryczne 1998 – 1999 Huta FERRUM 4 892 000 zł
KNAUF – budowa Zakładu Płyt Gipsowych KNAUF w Jaworznie 1998 – 1999 KNAUF Polska 3 606 663 zł
Petrochemia Płock – modernizacja instalacji fluidalnego krakingu katalitycznego FKK II 1998 – 1999 PKN ORLEN SA 10 132 843 zł
– modernizacja kotła K6 1998 – 1999 PKN ORLEN SA 3 165 019 zł
– modernizacja Instalacji Demineralizacji Wody II – etap II 1999 PKN ORLEN SA 3 483 434 zł
– hydroodsiarczanie gudronu – podstacja elektryczna PE III 1998 – 1999 PKN ORLEN SA 10 835 034 zł
– stacja sprężonego powietrza – instalacje elektryczne 1998 – 2000 PKN ORLEN SA 11 446 059 zł
– modernizacja kotła nr 1 1998 – 2000 PKN ORLEN SA 6 557 995 zł
Sąd Najwyższy w Warszawie – budowa kompleksu urbanistycznego 1997 – 2000 Konsorcjum
Hydrobudowa/Budokor
11 989 511 zł
White Cap Polska Niepołomice – zasilanie fabryki wieczek oraz instalacje teletechniczne i przeciwpożarowe 1999 – 2000 White Cap Polska
Niepołomice
5 244 151 zł
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych Targówek – dostawa i montaż urządzeń i instalacji elektrycznych 1998 – 2000 BUDIMEX S.A. 3 072 962 zł

logo

Elektrobudowa SA
40-092 Katowice
ul. Porcelanowa 12
tel. (032) 205-46-00 do 09
fax (032) 205-27-60
e-mail: [email protected]
http://www.elbudowa.com.pl