Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.
Oracle w energetyce: baza danych już standardem, teraz 2E-rozwiązania
Rozmowa z Jackiem Tylcem, odpowiedzialnym w Oracle Polska za sprzedaż do firm sektora energetycznego
W polskich przedsiębi orstwach sektora energetycznego obserwujemy wielką transformację technologii informatycznych – skąd biorą się te przemiany?
Przedsiębiorstwa tej branży, dotychczas funkcjonujące w warunkach naturalnego monopolu, dziś muszą stawić czoła wielu nowym wyzwaniom. Czasy, w których żyjemy, charakteryzuje wyjątkowa dynamika zmian we wszystkich dziedzinach życia. Postępująca integracja z Unią Europejską spowodowała wprowadzenie również do polskiego prawodawstwa Dyrektywy 92/96, reformującej sektor energetyczny. Uwalniany jest rynek dla coraz mniejszych odbiorców energii (>20 GWh od 19.02.2000, >9 GWh od 19.02.2003). Procesy liberalizacji rynku paliwowo-energetycznego wymagają wyraźnego rozdzielenia działów przesyłu energii i jej dystrybucji.
Wobec nowych wymagań przestają wystarczać dotychczas eksploatowane systemy informatyczne. Powstały one według innych założeń, często w technologii już nie rozwijanej. Nowe rozwiązania muszą być elastyczne, podatne na zmiany i wydajne. Idealny współczesny system informatyczny nie tylko sprawnie ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze – powinien on również wspierać procesy zarządzania w zakresie kreowania i wdrażania strategii przedsiębiorstwa, stanowiąc, co nie jest tylko hasłem reklamowym, ostrze walki z konkurencją.
Co sprawiło, że możemy dziś mówić o standaryzacji systemów energetycznych na bazie Oracle?
Jeszcze niespełna kilka lat temu wykorzystanie baz danych w spółkach dystrybucyjnych było zupełnie inne niż dzisiaj. Królował Informix oraz aplikacje oparte na systemie plików.
Dzisiaj ten obraz zmienił się nie do poznania. Stało się tak dlatego, że zmienił się także wizerunek firmy Oracle – technologia bazodanowa jest obecnie wyjątkowo dostępna cenowo, firma ma też mocno ugruntowaną pozycję rynkową. Baza danych Oracle zaczyna się pojawiać jako standardowy element systemów informatycznych w branży. Staje się nawet wymogiem w kolejnych materiałach przetargowych na systemy billingowe oraz zintegrowane systemy do zarządzania.
Pozycja lidera, to także wynik pracy całego personelu Oracle – pracy ukierunkowanej na ścisłą współpracę z klientami sektora energetycznego, rosnąca pozycja Korporacji Oracle w świecie, a także doskonałe wyniki finansowe firmy Oracle Polska, która odnotowała 4-krotny wzrost sprzedaży w ostatnich 2 latach. Wszystko to zmieniło świadomość klientów, którzy obecnie lepiej dostrzegają, które rozwiązania są najlepsze na rynku.
Kto dziś współpracuje z Oracle przy dostarczaniu rozwiązań dla polskiej energii?
Oferta Oracle i partnerów dla branży usług komunalnych uległa znacznemu poszerzeniu. Potwierdzenie, że technologia Oracle’a staje się standardem de facto w tej branży również w Polsce, przyniosło życie – dzięki temu powitaliśmy w naszym gronie nowych partnerów, dotychczas związanych z konkurencyjną technologią – wymienię tu ZEP Info z Płocka i bydgoską Informę.
Do klasy E-Business należą systemy rozliczania odbiorców energii – ZBYT-2000 Centrum Informatyki Energetyki z Warszawy (więcej szczegółów w materiale poniżej) oraz SE (Sprzedaż Energii) – firmy ABC System z Gliwic. Udane wdrożenie notuje firma Telmax (Łódź Miasto). Na platformie Oracle działa również system SOKID (obsługa klienta i dystrybucji) tworzony w Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym S.A.
Rozwiązania obsługujące rynek energii również pracują „na Oracle’u”…
Przykładem może być zastosowanie Oracle w spółce „Giełda Energii”. Z uwagi na charakterystykę prowadzonej działalności, giełda energii może być wyłącznie elektroniczna. Dane na temat sfery technicznej i finansowej wymiany energii są przechowywane w potężnych bazach danych, zaś ich udostępnianie odbywa się poprzez przeglądarkę WWW.
Dlatego nowe przedsięwzięcie, Spółka „Giełda Energii” (udziałowcami są m.in. Elektrim, Giełda Papierów Wartościowych, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Skarb Państwa) wybrała Oracle jako platformę swojego działania. System komputerowy i oprogramowanie internetowe pracujące w oparciu o bazę Oracle, zakupione zostały u dostawcy zagranicznego.
System pozwala na zawieranie transakcji i śledzenie wszystkich wydarzeń dziejących się na rynku energii. Aplikacja jest nowoczesna, zawiera konieczne mechanizmy zabezpieczenia, system przewiduje możliwości audytu transakcji, co pociąga za sobą konieczność przechowywania danych historycznych (potrzebnych np. w przypadku reklamacji lub do badań i analiz). Baza Oracle jest w stanie najlepiej sprostać wymaganiom tego typu systemu informatycznego, dlatego stała się standardem oprogramowania w tych zastosowaniach – obecnie wszystkie giełdy energii na świecie używają technologii Oracle.
Innym przykładem jest system dla PSE; na czym polega unikatowość tego rozwiązania?
Aby umożliwić funkcjonowanie rynku w nowych warunkach, musiały diametralnie zmienić się dotychczasowe mechanizmy sterowania pracą Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, podporządkowane dotąd wyłącznie aspektom technicznym. Zmiany te oznaczają, że sterowanie systemem musi uwzględniać również kryteria czysto ekonomiczne. Rolą Operatora Systemu Przesyłowego jest odtąd nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także dynamiczne równoważenie podaży i popytu poprzez mechanizm rynku bilansującego energii elektrycznej.
Od strony informatycznej oznacza to konieczność pobierania, przechowania i udostępniania wielkich ilości danych. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. rozpoczęły zatem budowę nowego systemu informatycznego, gotowego do pracy w warunkach nowej ekonomii. Projekt „Rynek Energii” zakłada stworzenie odpowiedniej aplikacji za pomocą narzędzi Oracle i w oparciu o bazę danych Oracle.
Wykonanie systemu powierzono firmie WINUEL SA, jednemu z najstarszych partnerów Oracle Polska. Niezwykle złożona aplikacja o nazwie WIRE obsłuży dostarczanie informacji niezbędnych dla uczestników rynku energii i do zapewnienia warunków wymiany energii. Podobny system nigdy nie istniał w naszym kraju i – co więcej – nie ma nawet dokładnego wzorca w świecie.
Warto wspomnieć, że WINUEL SA za swój produkt otrzymał prestiżową nagrodę – Puchar Ministra Gospodarki na tegorocznych 13 Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich, które od lat są tradycyjnym miejscem spotkań energetyków.
Skąd się wziął symbol 2E w tytule tego artykułu?
Podwójne „E” ma znaczenie symboliczne. Oracle jest firmą, która na świecie zawsze miała drugie miejsce na rynku systemów biznesowych; obecnie coraz bardziej zbliża się – zwłaszcza w Polsce – do pozycji lidera w zakresie dostarczania zintegrowanych systemów informatycznych. Rozwiązanie dostarczane w tym zakresie przez Oracle jest systemem klasy E-Business, ponadto jest ono adresowane do firm sektora Energetycznego osadzonych w określonych realiach prawnych i rzeczywistości gospodarczej. Każde „E” ma więc inne tłumaczenie.
Dlaczego warto mieć aplikacje zestawu biznesowego Oracle?
Rozwiązanie Oracle jest całkowicie zlokalizowane w Polsce i jako jedna z 11 wersji narodowych jest w pełni wspierane przez Korporację. Aplikacje biznesowe Oracle mają obecnie nazwę Oracle E-Business Suite, co wskazuje na fakt, że stanowią komplet potrzebny do prowadzenia biznesu elektronicznego w technologii internetowej. Są to aplikacje na tyle elastyczne, że pozwalają nadążać za zmiennością dowolnego biznesu – w tym także energetycznego.
W świecie popularne są specjalizowane rozwiązania Oracle przeznaczone dla energetyki – system billingowy i systemy obsługujące wymianę energii. Z uwagi jednak na dużą zmienność otoczenia i konieczność dostosowywania na bieżąco aplikacji do zmian prawnych, w Polsce polecamy w tym obszarze zastosowań systemy dziedzinowe, przygotowane w naszym kraju przez partnerów Oracle Polska. Są one zintegrowane z podstawowymi modułami E-Business
Suite, co jest w naszych warunkach optymalnym rozwiązaniem dla klienta. Otrzymuje on nowoczesny system klasy E-Business z „najwyższej półki”, połączony ze specjalistyczną funkcjonalnością zrealizowaną w tej samej technologii i rozwijaną w Polsce.
W jakiej kolejności powinno się wprowadzać elementy aplikacji Oracle?
Aplikacje Oracle można wprowadzać drogą ewolucyjną, stopniowo, dzięki czemu szybko i przy minimalnych nakładach uzyskuje się konkretne efekty, poszerzane z biegiem czasu. Typowym scenariuszem jest rozpoczęcie od aplikacji do wspomagania decyzji kierownictwa, które mogą czerpać dane do analizy z istniejących systemów – niekoniecznie działających w środowisku technologicznym Oracle. Te aplikacje zostają w przedsiębiorstwie, gdy nastąpi wymiana systemu zintegrowanego na produkt „On Oracle”. Takie projekty prowadzone są już w Polsce przez ComputerLand w kilku spółkach energetycznych, gdzie wdrażany jest pakiet Oracle Analizator Finansowy oraz inne produkty klasy OLAP.
Następny etap, to system finansowy połączony z aplikacją billingową. Jako dalsze rozszerzenie systemu, widzę potrzebę implementacji pakietu do kompleksowej obsługi klienta, co jest elementem szczególnie ważnym w spółce dystrybucyjnej. Pamiętajmy, że do roku 2005 firmy energetyczne muszą przygotować się do bardzo ostrej walki konkurencyjnej – walki o klienta indywidualnego, który wtedy będzie już mógł wybierać sobie dostawcę energii.
Posiadanie nowoczesnych aplikacji klasy CRM może okazać się elementem niezbędnym dla przeżycia spółki. Oracle wraz z partnerami będzie pomagał w rozszerzeniu funkcjonalności działających obecnie systemów billingowych o nowe elementy klasy CRM, takie jak wspomaganie marketingu czy samoobsługa.
Czy fakt, że te aplikacje są pochodzenia amerykańskiego jest wadą czy zaletą?
Oracle E-Business Suite ma bardzo dobre referencje w świecie – system został stworzony w USA, gdzie działalność gospodarcza jest wyjątkowo dynamiczna i właśnie w tych warunkach nieustannych zmian system sprawdził się doskonale. W Polsce rynek energii wykazuje dzisiaj podobne cechy – zmienność otoczenia i dynamika zmian podobne są do modelu amerykańskiego.
Spółka dystrybucyjna nie będzie funkcjonowała cały czas w obecnym kształcie – będą zachodziły fuzje, przejęcia czy zmiany organizacji. Warto zapytać, co stanie się z obecnie wybieranymi rozwiązaniami, w momencie gdy będą musiały sprostać tak wielkim zmianom otoczenia. Ze względu na technologię i architekturę aplikacji z pewnością nie wszystkie przetrwają – w wielu przypadkach będzie potrzebne powtórzenie wdrożenia! Dlatego tak ważne jest zainwestowanie – niemałych przecież pieniędzy w rozwiązania, które są pewne i sprawdzone pod tym względem. Z aplikacjami Oracle na pewno nie grozi niebezpieczeństwo powtarzania projektu od początku.
Inne czysto biznesowe zalety zestawu Oracle, to możliwość wykorzystania przez przedsiębiorstwo dotychczas poniesionych inwestycji, szybki zwrot nakładów, skalowalność oraz doskonały współczynnik TCO (koszt posiadania); ponadto elastyczność i możliwość łatwej integracji z systemami dziedzinowymi – te cechy, charakterystyczne dla aplikacji Oracle nie są spotykane w innych, konkurencyjnych rozwiązaniach. Klienci to docenili – choć zestaw biznesowy Oracle jest oferowany w obecnej wersji od niedawna, już mamy pierwsze wdrożenie – projekt realizowany przez ComputerLand w spółce ELCHO (Elektrociepłownia Chorzów).
Oferta tak złożonych systemów jak E-Business Suite nie może być realizowana bez pomocy partnerów – jakie to firmy?
Kilka firm partnerskich pracuje obecnie nad implementacją informatycznego modelu działania spółki energetycznej, w którym następuje integracja rozwiązań ERP ze specjalizowanymi systemami energetycznymi. Bardzo ważne są umowy partnerskie zawarte przez Oracle Polska z największymi polskimi integratorami – ComputerLandem i Prokomem. Coraz bliższy jest moment wdrożenia systemu informatycznego w pełni zintegrowanego wokół bazy relacyjnej Oracle i aplikacji Oracle Financials. Pracuje nad tym ComputerLand wspólnie z branżowym partnerem – firmą DGA S.A. Jest to rozwiązanie klasy E-Business, wspierające architekturę trójwarstwową, bezpieczną i łatwą w administracji. Zauważmy w tym miejscu, że ComputerLand wyrósł w ciągu ostatnich dwóch lat na największego partnera Oracle w dziedzinie aplikacji biznesowych. Firma posiada duże Centrum Kompetencyjne Oracle (pracuje tam ponad 100 osób), w którym ostatnio wydzielono zespół do obsługi klientów branży energetycznej.
Godne najwyższej uwagi i całkowicie zgodne z powiedzeniem, że Internet zmienia wszystko, jest także kompleksowe rozwiązanie opracowane przez firmę
PricewaterhouseCoopers – jego szersze omówienie czytelnicy znajdą na tej stronie w osobnym artykule.
Rozmawiał Jan Sobolewski
- Informacje o firmie Oracle Polska