Energia XXX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 66 (6132) 19 marca 2002 r.
Certyfikat dla Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.
Firma przyjazna środowisku
W dniu 23 stycznia 2002 roku, w budynku Senatu RP odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów, nagród i wyróżnień w III edycji Konkursu Ekologicznego PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU. Konkurs – pod patronatem prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego – zorganizowało Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Stowarzyszenie Nasz Dom. Wręczenie nagród połączone zostało z Wielką Galą Wyróżnionych oraz wystawą prezentującą osiągnięcia poszczególnych uczestników konkursu.
Obserwowany od kilku lat wzrost świadomości ekologicznej był bezpośrednią przyczyną zorganizowania konkursu, rozgrywanego dotychczas w 4 kategoriach:
- Gmina Przyjazna Środowisku
- Firma Przyjazna Środowisku
- Technologia Godna Polecenia
- Promotor Ekologii.
W niedługim czasie wprowadzona zostanie kolejna kategoria: „Produkt ekologiczny” – adresowana do podmiotów gospodarczych promujących polską żywność wyprodukowaną z krajowych surowców, wytworzonych metodami ekologicznymi, spełniającą wysokie normy zdrowotne i jakościowe.
Konkurs ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” od lat cieszy się dużą popularnością. To właśnie dzięki niemu swój dorobek i działania proekologiczne prezentować mogą szerokiemu gronu miasta, gminy i firmy, którym na sercu leżą działania ekologiczne i edukacja związana z ochroną środowiska.
Temat ekologii nie jest obcy tylko władzom lokalnym. Problem dostrzegły także władze państwowe. Z tych właśnie względów patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Aleksander Kwaśniewski, a nominacje uczestnikom dopuszczonym do konkursu wręczano w Ministerstwie Środowiska.
Tym razem, w III edycji konkursu, znalazła się spółka Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A., wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.
Nagrodę – certyfikat „Firma przyjazna środowiska” – w imieniu Zarządu Spółki i pracowników, z rąk marszałka Senatu Longina Pastusiaka odebrał Jan Tokarz – prezes Zarządu Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.
Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. biorą udział w programach rozwoju gospodarki wodnej. Spółka współpracuje między innymi z Ministerstwem Środowiska, Okręgowymi Dyrekcjami Gospodarki Wodnej, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i innymi firmami związanymi z gospodarką wodną, ochroną środowiska i „czystą energią”.
Pozwala to na najefektywniejsze energetyczne wykorzystanie potencjału cieków wodnych oraz stwarza perspektywy na nadchodzącą przyszłość.
Zgodnie z wymogami ochrony środowiska naturalnego, w nowo budowanych przez Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. obiektach (np. modernizowana obecnie i odbudowywana elektrownia wodna Przysieka na Nysie Łużyckiej) stosowane są specjalne przepławki, umożliwiające wędrówkę ryb. Powszechnie stosowane są smary podlegające biodegradacji i nie mające ujemnego wpływu na środowisko naturalne. Warto wspomnieć również o jedynym w Polsce, gumowym zamknięciu jazu dla elektrowni Żagań II na rzece Bóbr będącym absolutnym novum w tej części Europy.
Spółka przygotowuje również plany udziału w programach budowy nowych źródeł mocy szczytowej, wykorzystujących energię potencjalną wody. Przykładem jest tu Kaskada Górnej Odry czy nowy stopień na Wiśle wraz z elektrownią wodną. Spółka angażuje się również w inne projekty przetwarzania energii w oparciu o gaz i siłę wiatru.
ESP S.A. biorą ponadto aktywny udział w akcjach popularyzowania wiedzy i w promowaniu odnawialnych źródeł energii. Spółka od pięciu lat bierze udział w targach Ecoenergia, współorganizowanych przez Ministerstwo Środowiska. Podczas czwartej edycji targów, stoisko ESP S.A. zostało wyróżnione przez organizatorów imprezy.
Z okazji udziału w targach spółka wydaje okolicznościowe pismo „Ekoenergia”, które jest kolportowane wśród wystawców jak i młodzieży odwiedzającej targi.
Podczas uroczystości związanych z obchodami 100-lecia energetyki wodnej na ziemiach polskich oraz z okazji jubileuszu 15-lecia Elektrowni Wodnej Żarnowiec, Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. zorganizowały konkurs plastyczny i turniej wiedzy o tematyce ekologicznej. W konkursie brali udział uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych z miejscowości położonych w pobliżu EW Żarnowiec. Fundatorem nagród dla dzieci, jak i czeków dla zwycięskich szkół był Zarząd spółki.
Jak zapowiedział prezes Zarządu ESP S.A. Jan Tokarz, również w przyszłym roku spółka startować będzie w IV już edycji konkursu. Mamy nadzieję, że wysiłki Zarządu i pracowników zostaną i w przyszłym roku dostrzeżone przez jury konkursu, a poniesione trudy i wysiłek ponownie uhonorowane.
BZ ESP S.A.