Sytuacja odbiorcy końcowego na rynku energii

Energia XXX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 66 (6132) 19 marca 2002 r.

 

Sytuacja odbiorcy końcowego na rynku energii

Od 1 stycznia 2002 roku każdy odbiorca energii elektrycznej, który zużywa ponad 10 GWh rocznie zyskuje prawo swobodnego dostępu do usług przesyłowych, a tym samym do swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej. W Polsce jest około 600 takich odbiorców, a dla wielu z nich energia stanowi istotną pozycję w rachunku kosztów.

W krajach Unii Europejskiej, które podjęły decyzję o otwarciu rynku energii, cena dla odbiorców finalnych spadła nawet o 40%. Jednakże od podjęcia decyzji o liberalizacji do jej skutecznego funkcjonowania konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Polski rynek jest przykładem skutecznego blokowania dostępu do rynku energii dla odbiorców finalnych. Głównie poprzez fakt, że ponad połowa energii jest sprzedawana poprzez kontrakty długoterminowe. Ponadto nie ma gotowych zasad uczestnictwa odbiorców końcowych w zakresie zawierania kontraktów oraz uczestnictwa w rynku technicznym. Spółki dystrybucyjne nie są zainteresowane poszukiwaniem odbiorców poza swoim terenem, a działalność firm obrotu jest skutecznie blokowana na poziomie dostępu do usługi przesyłowej.

APT Austrian Power Trading Polska Sp. z o.o., spółka należąca do austriackiego koncernu elektroenergetycznego VERBUND,
istnieje na polskim rynku energii od 2000 roku. Nasza działalność polega przede wszystkim na kształtowaniu liberalizującego się rynku energii zgodnie z zachodnioeuropejskimi standardami, gdzie odbiorca końcowy i wolna konkurencja stanowią jego fundament.

Warunki skutecznego wdrożenia rynku energii to: liberalizacja, czytelne zasady organizacji rynku, dostęp do energii, TPA (zasada dostępu stron trzecich do sieci), unbundling (rozdzielenie działalności przesyłowej od obrotu energią) oraz klarowne warunki świadczenia usług przesyłowych.

Liberalizacja

Liberalizacja to swobodne prawo odbiorcy energii do wyboru dowolnego dostawcy. Ponieważ wiele firm nie do końca ma świadomość, jakie możliwości daje im otwarcie rynku, APT Polska współpracuje z odbiorcami końcowymi informując ich o korzyściach płynących z liberalizacji, a także doradzając w procesie wchodzenia odbiorcy na wolny rynek energii. Wykorzystujemy wiedzę, doświadczenie i fachowość stojącej za nami firmy Verbund, największego przedsiębiorstwa energetycznego na rynku austriackim, dostarczającego energię do odbiorców finalnych w wielu krajach europejskich.

Czytelne zasady organizacji rynku

Zasady korzystania z usług przesyłowych nie są wystarczająco jasno określone, przez co zniechęcają firmy do poszukiwania nowych dostawców oraz nakładają na uczestników rynku dodatkowe, uciążliwe obowiązki. APT Polska wspiera odbiorców uprawnionych informując ich o tym, jakie mają prawa i zapewniając aktualne informacje o rynku energii. W imieniu odbiorców końcowych tworzymy zasady współpracy ze spółkami dystrybucyjnymi w zakresie przesyłu.

Dostęp do energii

Dostęp do energii jest rozumiany jako nieskrępowana możliwość zakupu przez wszystkie uprawnione podmioty jak największego procenta energii na zasadach rynkowych. Obecnie wytwórcy, a pośrednio spółki dystrybucyjne, są związani kontraktami długoterminowymi. System opłat kompensacyjnych (SOK), którego zadaniem była restrukturyzacja tychże kontraktów, nie został wprowadzony.

Szczególnym przypadkiem braku dostępu do energii są utrudnienia zakupu energii elektrycznej z importu. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej przypadki takie nie będą miały miejsca.

Celem APT Polska są działania zmierzające do zakupu energii po niższych cenach oraz dostawy korzystnej cenowo energii do odbiorców końcowych. Cel ten osiągamy poprzez owocne negocjacje ze spółkami dystrybucyjnymi w zakresie przesyłu i obrotu energią i wytwórcami energii elektrycznej. APT Polska chętnie wspomaga wszystkie zainteresowane przedsiębiorstwa energetyczne przy dostosowaniu się do standardów Unii Europejskiej.

Dostęp stron trzecich do sieci

Podstawą prawidłowo działającego rynku są jasno zdefiniowane zasady dostępu stron trzecich do sieci. Kolejną istotną sprawą jest unbundling (przejrzyste reguły oddzielenia działalności przesyłowej od obrotu) i co się z tym wiąże – zakaz różnego rodzaju subsydiowania.

Warunki świadczenia usług przesyłowych muszą być świadczone na jednakowym poziomie niezależnie od tego, kto jest dostawcą energii. APT Polska pomaga odbiorcom uprawnionym zbudować profesjonalną umowę przesyłową, której mocną stroną jest zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług przesyłowych, również w przypadku zmiany dostawcy energii.

Filozofia działania firmy APT Polska to działanie na rzecz odbiorców uprawnionych, które docelowo pozwoli im w pełni skorzystać z dostępu do sieci. Wraz z odbiorcami uprawnionymi analizujemy ich obecną sytuację u danego dostawcy. Następnie przeprowadzamy analizę infrastruktury odbiorcy (w jakim stopniu spełnia ona wymogi uczestnictwa w rynku energii). Kolejny etap to wypracowanie neutralnych zasad współpracy w zakresie przesyłu z przedsiębiorstwem dystrybucyjnym, a także stworzenie możliwości zakupu energii na zasadach rynkowych w ramach obowiązujących przepisów.

Ostatecznym etapem naszej pracy jest zapewnienie naszym klientom bezpiecznych dostaw energii elektrycznej po najkorzystniejszych cenach.

W dalszej działalności APT Polska zamierza umacniać swoją pozycję na polskim rynku energii. Cel ten chcemy osiągnąć poprzez wzmożone kontakty z odbiorcami uprawnionymi, spółkami dystrybucyjnymi i producentami energii, jak również poprzez dostawy korzystnej cenowo energii elektrycznej.

APT Austrian Power Trading Polska Sp. z o.o.
00-121 Warszawa, ul. Sienna 39
tel. (022) 850-12-16, fax (022) 850-12-17
[email protected]