Energia XXXIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 295 (6372) 19 grudnia 2002 r.
Electricité de France ma dużo do zrobienia w Polsce
Rozmowa z Paulem Amoravain, prezesem EDF Polska Sp. z o.o.
Jaki kształt ma Grupa EDF w Polsce?
Grupa EDF jest obecna w Polsce od 1998 roku. Rozpoczęliśmy naszą działalność od zakupu Elektrociepłowni Kraków, która była pierwszą sprywatyzowaną spółką w sektorze energetycznym w Polsce. W latach 2000 i 2001 poczyniliśmy kolejne inwestycje w Gdańsku, Rybniku i Wrocławiu. Dziś Grupa EDF to trzy elektrociepłownie oraz jedna elektrownia systemowa. Na początku tego roku, w Warszawie, stworzyliśmy spółkę obrotu energią elektryczną EDF-EnBW Polska. Stopniowo, inne spółki, w które zainwestowały nasze filie, powiększyły rodzinę EDF. Jest tak w przypadku krakowskiej firmy Energokrak zajmującej się zakupami węgla. Jesteśmy obecni w Zielonej Górze, Toruniu, Zamościu i Tarnobrzegu. Zatrudniamy 5000 osob i produkujemy 9% energii elektrycznej w Polsce. Poza sektorem produkcji i sprzedaży energii, Grupa EDF jest także reprezentowana w Polsce poprzez spółki oferujące usługi dla przedsiębiorstw oraz społeczności lokalnych: Dalkia Termika w Warszawie, Fenice Poland w Bielsku-Białej oraz ASA Eko Polska z siedzibą w Katowicach.
Jaka jest więc w tym kontekście rola EDF Polska Sp. z o.o.?
Jako EDF, stawiamy sobie za zadanie optymalizację funkcjonowania oraz organizację grupy niedawno ukonstytuowanej. I to jest właśnie powód, dla którego w następstwie reorganizacji w Electricité de France, powstał EDF Polska z siedzibą w Warszawie. Mamy do spełnienia misję koordynowania całości, rozwijania i wykorzystywania wszystkich tkwiących w spółkach synergii. Wszystko to powinno zapewnić rentowność inwestycji poczynionych przez EDF w Polsce. Będziemy również promować w naszych spółkach w Polsce tożsamość Grupy EDF, opierając się na tak ważnych wartościach, jak: szacunek dla drugiej osoby, efektywność ekonomiczna, poszanowanie środowiska naturalnego, solidarność. W Polsce działamy jako spółka prawa polskiego, które przybliża się coraz bardziej do unijnych uregulowań prawnych i musimy przygotować się do tego z wyprzedzeniem.
Co sądzi pan na temat rynku energii w Polsce?
Jest to rynek, który stale się zmienia. Należy być więc bardzo uważnym, posiadać umiejętność przystosowywania się do zmian, a nawet je uprzedzać. Oczywiście inwestorom zawsze łatwiej jest działać w warunkach stabilnych. Gdy wszystko się zmienia, zawsze mogą pojawić się jakieś niespodzianki. Kiedy pojawiliśmy się w Polsce, byliśmy świadomi, że sytuacja nie jest ustabilizowana. Wiedzieliśmy, że Polska ma wejść do Unii Europejskiej oraz że rynek polski ma się zmienić. Jednak docelowa organizacja rynku energii elektrycznej w Polsce zostala zdefiniowana w ustawie Prawo energetyczne z 1997 roku. Jest ona dosyć bliska modelowi anglosaskiemu i zgodna z dyrektywami europejskimi. Cel jest więc znany i nie był modyfikowany przez polski rząd przy kolejnych nowelizacjach ustawy oraz strategii dla sektora energetycznego. Natomiast droga do osiągnięcia celu nie jest tak jednoznacznie sprecyzowana, więc okazuje się czasem nieco skomplikowana. I tak podejmowane jest obecnie przekształcenie sektora dystrybucji poprzez rozdzielenie infrastruktury od obrotu. Nie jest to jednak zaskakujące, gdyż zmiany te zmierzają ku docelowej organizacji sektora. Bardzo uważnie śledzimy zmiany na polskim rynku energii. Będąc jednym z jego aktorów uczestniczymy w tych zmianach i przygotowujemy się do występowania na nim w sposób optymalny. Ze spokojem oczekujemy przekształceń w sektorze dystrybucji.
Jaka jest pozycja EDF poza Francją?
Ze względu na wysokość przychodów, moc zainstalowaną oraz liczbę klientów, EDF plasuje się na pierwszym miejscu spośród firm energetycznych. EDF zainwestował w 12 krajach europejskich oraz 10 krajach poza Europą i oferuje usługi w 60 krajach na całym świecie. EDF jest firmą międzynarodową, która operuje na różnych rynkach. Wszędzie tam, gdzie jest obecny, prowadzi swoje działania według zasad zrównoważonego rozwoju, który łączy rozwój ekonomiczny z poszanowaniem środowiska oraz równością społeczną. Wszystkie nasze filie w Polsce postępują według tych samych zasad.
Rozmawiał Jan Lipowski