Energia XXXIV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.
SKOME/OU – wsparcie dla odbiorcy uprawnionego
Odbiorca uprawniony na rynku energii
Prawo energetyczne dało odbiorcy uprawnionemu możliwość optymalizacji zakupów energii poprzez przewidywanie zapotrzebowania na energię i sterowanie jej zakupem po zróżnicowanych przez rynek cenach. Wszyscy odbiorcy są zainteresowani poczynieniem oszczędności w gospodarce energetycznej swojego przedsiębiorstwa. Odpowiedź na pytanie: „Czy skorzystać z praw odbiorcy uprawnionego, czy pozostać odbiorcą taryfowym?” nie jest jednak prosta.
W warunkach rosnącej konkurencji, gdy rachunek ekonomiczny każdego przedsiębiorstwa oraz koszt produkcji jest elementem strategicznym, coraz większą rolę odgrywa optymalizacja zakupów energii. Uwalniany rynek energii daje taką możliwość. Aby stać się jego uczestnikiem, odbiorca uprawniony musi spełnić określone warunki techniczne i organizacyjne oraz wykonać wiele złożonych operacji. Operacje te mogą być bardzo czasochłonne i dlatego ich informatyczne wspomaganie zaczyna nabierać podstawowego znaczenia.
Prognozowanie zapotrzebowania
Prognozowanie zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię jest jedną z podstawowych czynności, od których zależy optymalne zgrafikowanie kontraktów i w wyniku tego minimalizacja kosztów zakupu energii. Metody prognozowania muszą uwzględniać wpływ czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy zachmurzenie oraz tzw. dni specjalne.
Planowanie zapotrzebowania
W większości zakładów przemysłowych całkowity pobór energii, a energii elektrycznej w szczególności, jest ściśle zależny od produkcji. Jeżeli zakład dysponuje właściwą bazą danych o poborach energii i wielkościach produkcji poszczególnych ciągów technologicznych, to można skutecznie zastosować metodologię planowania zapotrzebowania na energię.
Grafikowanie kontraktów dla energii elektrycznej
Odbiorca uprawniony jest zobowiązany do codziennego przygotowywania i przesyłania operatorowi rynku lokalnego grafiku poborów energii elektrycznej, czyli planu dobowo-godzinowego z podziałem na zawarte kontrakty. Funkcja grafikowania (doboru portfela kontraktów) informatycznego systemu wspomagającego powinna umożliwiać automatyczne zbilansowanie krzywej zapotrzebowania na energię z ilością energii zakontraktowanej.
Wymiana grafików kontraktów
Codziennie przygotowywane grafiki kontraktów muszą być przekazywane do operatora rynku lokalnego i kontrahentów rynkowych np. w postaci plików o uzgodnionych formatach. Informatyczny system wspomagający odbiorcę uprawnionego powinien być tak elastyczny, aby można go było dopasować do wymagań panujących na danym rynku lokalnym, w szczególności musi obsługiwać obowiązujące formaty dokumentów.
Monitorowanie i strażnikowanie realizacji kontraktów
Aby optymalnie zrealizować kontrakt, system wspomagający powinien na bieżąco:
- kontrolować przebieg poboru energii elektrycznej w odniesieniu do deklarowanej pozycji kontraktowej,
- przewidywać i sygnalizować możliwość wystąpienia odchyleń.
Wielu odbiorców uprawnionych posiada możliwość wpływania w krótkich okresach czasu na wartość pobieranej energii, a tym samym może wpływać na realizację kontraktu zgodnie z planem, czyli na optymalnych dla siebie warunkach. Przy stosowanych w umowach zróżnicowanych cenach, uniknięcie w każdej godzinie odchyleń od zgłoszonego grafiku ma zasadnicze znaczenie w procesie optymalizacji kosztów zakupu energii.
SKOME/OU – wsparcie dla odbiorcy uprawnionego
– Do operacji takich jak: planowanie poborów, rozdział na kontrakty, wymiana danych z operatorem rynku lokalnego i dostawcami energii czy też strażnikowanie realizacji umowy kupna/sprzedaży energii, niezbędne są specjalizowane narzędzia informatyczne – mówi Marek Leskier, prezes INNSOFT. – Takie rozwiązanie stworzyliśmy i skutecznie wdrożyliśmy i wdrażamy w dużych zakładach przemysłowych. SKOME/OU jest dedykowane odbiorcy uprawnionemu i z powodzeniem współpracuje z rozwiązaniami informatycznymi innych firm oraz z innymi naszymi produktami.
– SKOME to produkt z kilkunastoletnią tradycją – dodaje prezes Bartłomiej Kowalski. – Pierwsze doświadczenia zbieraliśmy w zakładach przemysłowych w końcu lat osiemdziesiątych. Nasz system pomiarowo-bilansujący SKOME stał się pierwszym w pełni graficznym profesjonalnym systemem pomiarowym na polskim rynku. Dzięki wymaganiom naszych klientów przemysłowych stał się on bardzo elastycznym narzędziem do bilansowania zakupów i rozpływów wewnętrznych energii, do raportowania i monitorowania. Doświadczenia wyniesione z przemysłu pozwoliły nam, w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, zaistnieć z tym produktem w kilkunastu zakładach energetycznych, a potem w PSE SA. System SKOME podlega ciągłemu rozwojowi. Część nowych funkcji wymaganych przez rynek energii zawarliśmy w SKOME tworząc równocześnie nowe produkty pakietu ZIP/RE. Doświadczenia zebrane na rynku energii – w 19 zakładach energetycznych, w tym w Grupie ENEA SA, oraz w czterech elektrowniach systemowych: Bełchatów, Opole, Ostrołęka i PAK, mogliśmy zawrzeć w pionierskim – choć w pełni dojrzałym funkcjonalnie i technologicznie – produkcie SKOME/OU, który przynosi już wymierne korzyści kilku odbiorcom uprawnionym, w tym Zakładom Górniczo-Hutniczym BOLESŁAW w Bukownie i Zakładom Celulozowym INTERCELL w Ostrołęce.
System SKOME/OU jest autonomicznym elementem Zintegrowanego Pakietu dla Rynku Energii – ZIP/RE autorstwa INNSOFT. Cały pakiet dedykowany jest do wspomagania uczestnictwa w rynku energii różnorodnych podmiotów gospodarczych, takich jak systemowi i lokalni wytwórcy energii, spółki dystrybucyjne, przedsiębiorstwa obrotu, operatorzy rynków lokalnych czy odbiorcy uprawnieni. n
INNSOFT Sp.z o.o.
04-136 Warszawa, ul. Mlądzka 42
tel./fax: +48 (22) 6107750, 8703659, 8703673
e-mail: [email protected]
www.innsoft.pl
- Informacje o INNSOFT Sp.z o.o.