Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.
Prace pod napięciem (PPN) na słupach odporowych i odporowo-narożnych linii napowietrznych 110 kV w ZE Toruń SA
Bez wyłączania klientów
Do 2003 roku dokonywanie w Polsce wymiany izolacji na słupach odporowych i odporowo-narożnych linii 110 kV odbywało się po wyłączeniu napięcia i przygotowaniu miejsca pracy zgodnie z IOBP w energetyce. Wyłączenie linii to jednak zmniejszenie pewności zasilania, wystąpienie przerw w zasilaniu klientów, zwiększenie strat przesyłowych, zbędne koszty poniesione na wyprodukowanie dodatkowej energii elektrycznej i dodatkowe zanieczyszczenie środowiska. Prace przy wyłączonej linii powodują ponadto dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem obiektów krzyżowanych.
Ponieważ żywotność izolacji na bardzo wielu liniach dobiega końca (około 40 proc. linii 110 kV wymaga wymiany izolacji), w Zakładzie Energetycznym Toruń SA, rozwijając doświadczenia francuskie, opracowano i wdrożono technologię wymiany izolacji na słupach odporowych i odporowo-narożnych w różnej konfiguracji zawieszenia izolatorów (ŁO-110 i ŁO2-110). Wdrożona technologia pozwala dokonywać wymiany izolatorów długopniowych i kołpakowych pod napięciem. Wykonywanie prac PPN na słupach odporowych i odporowo-narożnych linii 110 kV poprzedzone zostało stworzeniem Instrukcji technicznej oraz opracowaniem przykładowych szczegółowych kart technologicznych.
Wymiana izolatorów opiera się na metodzie pracy z „odległości”. Wykonywanie PPN na słupach odporowych i odporowo-narożnych odbywa się przy zastosowaniu dwusegmentowego żurawika izolacyjnego z wielokrążkiem i z linkami izolacyjnymi oraz linki izolacyjnej transportowej przymocowanej do części ruchomej żurawika za pomocą rolki i zakończonej specjalnym uchwytem.
Żurawik mocowany jest na dolnym poprzeczniku słupa za pomocą specjalnego gniazda i służy do zakładania na przewód roboczy specjalnych uchwytów z drążkami izolacyjnymi zakończonymi ściągaczami mechanicznymi. Ponadto służy on do wytransportowania izolatorów przy użyciu zaprojektowanego i wykonanego urządzenia izolacyjno-transportowego. W opracowanej technologii oprócz nowych elementów wykorzystano istniejące drążki izolacyjne i niektóre uchwyty stosowane do prac PPN na słupach przelotowych.
Pewną trudnością było opracowanie metody odsunięcia mostka obejściowego fazy środkowej dla umożliwienia wymiany izolatora fazy, nad którą przebiega mostek. Na podstawie szeregu prób przeprowadzonych na poligonie opracowano metodę na stworzenie bezpiecznej odległości mostka (D = 1,15 m) od elektromontera dokonującego wymiany na poprzeczniku izolatora. Należy zaznaczyć, że wdrożenia opracowanej technologii i przeszkolenia elektromonterów dokonali instruktorzy Zakładu Energetycznego Toruń SA na czynnych liniach 110 kV.
Aktualnie w opracowanej i zastosowanej technologii przeszkolonych jest 14 elektromonterów. Od pierwszego zastosowania technologii, tj. od 17 kwietnia 2003 roku do 9 lipca 2003 roku pod napięciem na słupach odporowych i odporowo-narożnych wymieniono 57 izolatorów.
Opracowana technologia może być stosowana we wszystkich zakładach energetycznych w Polsce, przynosząc wymierne korzyści każdemu z nich. Wymiana izolatora wg opracowanej technologii łącznie z zainstalowaniem asekuracji wynosi około 1,5 godz.
Dla wyeliminowania strat energii elektrycznej w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych, zwiększenia pewności zasilania, ograniczenia zbędnej emisji do środowiska CO2, SO2, NOx i popiołów oraz ograniczenia kosztów związanych z zabezpieczeniem obiektów krzyżowanych, wszystkie prace związane z wymianą izolatorów i przeizolowaniem linii 110 kV należy wykonywać technologią PPN.
Ryszard Michniewski
Zakład Energetyczny Toruń SA
87-100 Toruń, ul. gen. J. Bema 128
tel. (056) 659-51-00
e-mail: [email protected]
www.zetsa.pl
- Informacje o Zakładzie Energetycznym Toruń SA