Rewolucja w infrastrukturze energetycznej województwa lubuskiego

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

Rewolucja w infrastrukturze energetycznej województwa lubuskiego

Wypowiedź Mariana Babiucha, prezesa Elektrociepłowni „Zielona Góra” S.A.

Elektrociepłownia „Zielona Góra” realizuje największą inwestycję w województwie lubuskim. Kosztem 550 mln zł powstaje blok gazowo-parowy, który będzie pracował w oparciu o paliwo pochodzące z lokalnych źródeł. Budowa bloku i inwestycje towarzyszące nie tylko rozpoczną nowy rozdział funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale także mogą być jednym z czynników stymulujących wzrost gospodarczy regionu.

Elektrociepłownia jest jednym z największych w regionie producentów ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu w oparciu o węgiel kamienny. Dysponuje mocą cieplną 238 MW i mocą elektryczną 23,3 MW. Odbiorcą i dystrybutorem ciepła jest ZelGaz sp. z o.o. Energia elektryczna sprzedawana jest Grupie Energetycznej ENEA.

We wrześniu 2001 r. Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A. została sprywatyzowana. Głównym akcjonariuszem została ZEW Kogeneracja S.A., posiadająca obecnie 65,6% akcji. n

Budowa bloku gazowo-parowego to wykorzystanie szansy, jaka pojawiła się wokół nas. Jest nią odkrycie złóż gazu w okolicach Kościana. Zasoby te mogą z powodzeniem zostać wykorzystane do produkcji czystej ekologicznie energii. W rejonie zielonogórskim występuje niedobór mocy elektrycznej, szacowany na około 300 MW. Brak znaczących lokalnych źródeł wytwarzania powoduje obecnie konieczność zakupu energii elektrycznej z zewnątrz, co wiąże się z dużymi stratami przesyłu. Jeśli takie źródło nie powstałoby, województwo lubuskie skazane byłoby na energię elektryczną jedną z droższych w kraju.

Uwarunkowania, o których wspomniałem, skłoniły Elektrociepłownię „Zielona Góra” do podjęcia prac mających na celu określenie warunków wykorzystania gazu z lokalnych złóż do produkcji energii elektrycznej i ciepła w wysoko sprawnym oraz ekologicznie czystym źródle pracującym w skojarzeniu. Z analiz wynikało, że rozwiązaniem najlepiej spełniającym zasadnicze założenia strategii rozwoju elektrociepłowni jest budowa bloku gazowo-parowego, który powinien charakteryzować się mocą elektryczną rzędu 190 MW oraz mocą cieplną ok. 95 MW.

Dziś i jutro
Elektrociepłowni „Zielona Góra”

Moc elektryczna
2002 r. – 23,3 MW
2005 r. – 213,3 MW

Moc cieplna
2002 r. – 238 MW
2005 r. – 274 MW

Przychody ze sprzedaży ogółem
2002 r. – 55,9 mln zł
2005 r. – 344,3 mln zł

Przychody ze sprzedaży ciepła
2002 r. – 43,7 mln zł
2005 r. – 51,1 mln zł

Przychody ze sprzedaży
energii elektrycznej
2002 r. – 11,2 mln zł
2005 r. – 292,5 mln zł

Sprzedaż ciepła
2002 r. – 1600 TJ
2005 r. – 1900 TJ

Sprzedaż energii elektrycznej
2002 r. – 80 340 MWh
2005 r. – 1 409 067 MWh

Warto podkreślić, że budowa bloku gazowo-parowego jako inwestycja oparta na lokalnych złożach gazu zaazotowanego spełnia normy Unii Europejskiej i jest zgodna z założeniami polityki energetycznej Polski do roku 2020.

Nie zabraknie czystej energii

Blok gazowo-parowy zostanie oddany do eksploatacji w lipcu 2004 roku. Prace inwestycyjne przebiegają sprawnie. Blok będzie wyposażony w nowoczesne urządzenia, spełniające światowe, krajowe oraz lokalne wymogi dotyczące jego wpływu na środowisko naturalne. Energia elektryczna z budowanego bloku gazowo-parowego będzie przekazywana do krajowego systemu elektroenergetycznego na napięciu 220 kV za pomocą napowietrznej linii przesyłowej. Umowa, którą zawarliśmy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. gwarantuje odbiór energii elektrycznej do 2024 roku.

Bezpośrednie korzyści z uruchomienia bloku to oprócz tańszej energii z lokalnego źródła także ochrona środowiska. Efekt ekologiczny wynikający z inwestycji polega na przejęciu przez ten blok około 50% produkcji ciepła i tym samym ograniczenie ilości spalanego węgla w istniejących kotłach. Budowany blok będzie spełniał najostrzejsze wymagania dotyczące ochrony powietrza.

Oddanie do użytku bloku gazowo-parowego będzie przełomowym momentem dla Elektrociepłowni „Zielona Góra”. W tej chwili pozycja naszego przedsiębiorstwa na lokalnym rynku ciepła jest silna. Budowa nowego źródła spowoduje jej dalsze wzmocnienie. Blok gazowo-parowy jest zespołem najnowocześniejszych urządzeń o wysokiej sprawności przemiany energii chemicznej paliwa na energię elektryczną i ciepło. Osiągalna moc cieplna bloku o dużym zakresie regulacyjności stwarza znacznie lepsze warunki do konkurowania z innymi uczestnikami rynku. Ponadto będziemy mieli możliwość uzyskania dodatkowych przychodów, na przykład poprzez wzrost sprzedaży energii w szczycie zapotrzebowania.

Inwestycje dla regionu

Budowa bloku to jedna z pięciu dużych, silnie ze sobą powiązanych inwestycji: kopalni gazu „Kościan”, która została uruchomiona w lutym ubiegłego roku, magistrali gazowej Kościan – Zielona Góra o długości 100 km i średnicy 350/300 mm. Inwestorem kopalni gazu i gazociągu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Gazociąg zapewni dostawy gazu nie tylko do Elektrociepłowni „Zielona Góra”, ale również do innych odbiorców, w tym gmin, przez które przebiega. Magistrala zamknie pierścień sieci gazu zaazotowanego w zachodniej Polsce i umożliwi rozbudowę sieci na zachód od Zielonej Góry. Warto jeszcze podkreślić, że gaz z tej kopalni będzie bardziej kaloryczny od gazu, który obecnie jest używany w naszym regionie.

Kolejną inwestycją obok budowy bloku gazowo-parowego, kopalni gazu, gazociągu jest budowa bardzo nowoczesnej linii przesyłowej – 220 kV. Jej długość wyniesie 21 km, będzie przebiegać przez 3 gminy oraz miasto. Lokalizacja nowej linii przesyłowej jest w większości zgodna z położeniem już istniejącej linii 110 kV. Natomiast nowoczesne słupy elektryczne zajmą o wiele mniej miejsca od obecnych.

Prowadzona jest również modernizacja Głównej Stacji Zasilania „Leśniów”. Należy ona do Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA i zaopatruje w energię elektryczną południową część województwa lubuskiego. Modernizacja stacji zwiększy poziom bezpieczeństwa energetycznego regionu. Powstaje tu nowe pole 220 kV, a pozostałe są modernizowane.

Wspomniałem już o korzyściach, jakie przyniosą inwestycje dla Elektrociepłowni „Zielona Góra”. Ich znaczenie będzie niebagatelne, nie tylko dla samej spółki, lecz także dla Zielonej Góry i regionu lubuskiego. Znaczne zwiększenie mocy elektrociepłowni, po uruchomieniu nowego bloku, zagwarantuje nie tylko pokrycie zapotrzebowania miasta i okolic na energię elektryczną, ale także zapewni niezbędne rezerwy mocy. Z kolei skrócenie drogi od źródła energii do odbiorcy pozwoli na zmniejszenie kosztów przesyłu. Tym samym wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne miasta i regionu.

Warto wspomnieć, że budowa rurociągu gazowego z rejonu Kościana w kierunku granicy zachodniej wypełni lukę w systemie sieci gazowych regionu. Sama magistrala umożliwi także wykorzystanie gazu przez innych odbiorców i w rezultacie może pobudzić kolejne inwestycje. Budowa bloku to także rozwój infrastruktury elektroenergetycznej. Powstanie również możliwość handlu energią elektryczną z innymi regionami kraju czy Unii Europejskiej. Największa inwestycja w regionie powoduje ożywienie na rynku budowlanym i złagodzenie bezrobocia. Natomiast podatki z tytułu produkcji i sprzedaży energii zasilą budżety lokalne.

Ludzie i środowisko

Kiedy mówimy o wpływie elektrociepłowni na lokalne środowisko, nie sposób pominąć problemu ekologii. Spółka jest jednym z największych w regionie producentów ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu w oparciu o węgiel kamienny. Stąd bierze się właśnie konieczność troski o środowisko naturalne. Kolejnym czynnikiem pobudzającym działania proekologiczne jest konieczność spełnienia norm Unii Europejskiej w tej dziedzinie.

Hasło „ekologia” stało się dla nas sprawą kluczową, a poszanowanie środowiska jednym z elementów misji naszej firmy. Obecnie najważniejsze jest dotrzymanie wymogów dotyczących emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Kontrolujemy je na bieżąco, badamy skuteczność urządzeń odpylających, ponadto stosujemy węgiel wysokiej jakości o niskiej zawartości siarki i popiołu.

Dbając o czystość powietrza w regionie lubuskim, na czterech kotłach parowych zainstalowaliśmy nowe instalacje dwustopniowego odpylania spalin, pozwalające na osiągnięcie skuteczności odpylania na poziomie 92%. Z punktu widzenia ekologii, kluczową inwestycją będzie wspomniany wcześniej blok parowo-gazowy, który umożliwi dalsze obniżenie uciążliwości produkcji energii. Efekty ekologiczne będą bardzo wymierne. Po uruchomieniu bloku znacznej redukcji ulegnie bowiem emisja dwutlenku siarki (o 92%), pyłów (o 85%), tlenków azotu (o 64%) i dwutlenku węgla (o 55%).

Obok wielkiej inwestycji, na bieżąco prowadzimy także prace o mniejszej skali, ale mające również duże znaczenie dla ochrony środowiska. Jest to m.in. modernizacja kotłów i urządzeń odpylających, optymalizacja doboru mieszanki węglowej, modernizacja ciągów technologicznych gospodarki wodno-ściekowej, a także poprawa gospodarki odpadami oraz montaż tłumików hałasu.

Duże znaczenie elektrociepłowni dla regionu, a szczególnie dla Zielonej Góry wynika także stąd, że jesteśmy jednym z większych pracodawców w mieście. Zatrudniamy 360 pracowników. Warto podkreślić, że jest to doświadczona i dobrze wykwalifikowana załoga. Kadra kierownicza posiada odpowiedni poziom wykształcenia zawodowego oraz wieloletnie doświadczenie praktyczne.

Nadrzędnym celem, jaki postawiliśmy sobie przygotowując strategię rozwoju Elektrociepłowni „Zielona Góra” do 2005 r., jest zmiana profilu działania spółki z typowego producenta energii w dynamiczną spółkę energetyczną. Warunki ku temu powstały w 1991 r., od tego czasu elektrociepłownia funkcjonuje jako samodzielny podmiot gospodarczy. Wówczas rozpoczęto dostosowywanie firmy do zasad gospodarki rynkowej i osiągania jak najlepszych wyników ekonomicznych. Przedsiębiorstwo zostało zrestrukturyzowane i sprywatyzowane.

Dzisiaj mogę z satysfakcją powiedzieć, że elektrociepłownia jest sprawnym przedsiębiorstwem, pełniącym ważną rolę w regionie. Skutecznie zaspokajamy potrzeby grzewcze Zielonej Góry. Najważniejsze jednak przed nami. Wielkie inwestycje otwierają przed nami nowy rozdział działalności.

Główne zadania, jakie teraz stoją przed nami to m.in. sprawne i terminowe przeprowadzenie inwestycji, optymalizacja pracy bloku gazowo-parowego z innymi urządzeniami pracującymi w elektrociepłowni, wdrożenie nowej struktury organizacyjnej w przedsiębiorstwie, a ponadto opracowanie strategii ochrony środowiska do 2010 roku oraz przygotowanie firmy do uczestnictwa w rynku bilansującym. n


Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A.

65-120 Zielona Góra, ul. Zjednoczenia 103
tel. (068) 327-10-53, fax (068) 327-10-60
e-mail: [email protected]
www.ec.zgora.pl