Energia XXXVII / Ochrona Środowiska XIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 294 (6674) 18 grudnia 2003 r.
Elektrownia Wodna Solina
Zakończenie modernizacji i obchody 35-lecia
W dniu 10 października na terenie Elektrowni Wodnej w Solinie odbyła się uroczystość zakończenia modernizacji obiektu oraz jubileuszu 35-lecia, oddanej do użytku w 1968 roku, EW Solina. Modernizacja obiektu doprowadziła do podniesienia mocy elektrowni do 200 MW. W uroczystości wzięli udział między innymi – prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Stanisław Dobrzański, przedstawiciele władz państwowych, lokalnych oraz spółek sektora hydroenergetycznego. Gospodarzami uroczystości byli: prezes Zarządu Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A. Jan Tokarz i Ryszard Krasicki – prezes Zarządu ZEW Solina-Myczkowce S.A.
Z okazji święta państwowego, w dniu 22 lipca 1968 roku oddano do użytku położoną na południowym wschodzie Polski elektrownię szczytowo-pompową Solina nad rzeką San.
Elektrownia pierwotnie wyposażona była w cztery jednostki – dwie turbiny klasyczne i dwie turbiny odwracalne o całkowitej mocy generowanej 136 MW.
Po 35 latach nieprzerwanej eksploatacji, elektrownia – dzięki modernizacji przeprowadzonej przez właściciela obiektu – spółkę Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A., osiągnęła moc 200 MW, stając się najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Dodatkowo, stała się wizytówką powstałej w ramach restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego w grudniu 1993 r. spółki ESP S.A., wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PSE S.A.
Zarząd Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A. podjął decyzję o modernizacji EW Solina w roku 1996. Przez ostatnie lata gromadzono środki finansowe oraz przygotowywano dokumentację techniczną, dzięki której można było zastosować najbardziej wydajne i nowoczesne urządzenia techniczne.
Właściwe prace modernizacyjne rozpoczęto w roku 2000, jednak już wcześniej przystąpiono do modernizacji dróg i mostu w Solinie, aby go przygotować do transportu ważących po 200 ton elementów turbozespołów dostarczonych przez firmę Voith.
Wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych spółka Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. powstała w grudniu 1993 roku, w ramach procesu restrukturyzacji sektora energetycznego.
W chwili obecnej w skład GK ESP wchodzą 23 elektrownie wodne, w tym: 4 elektrownie szczytowo-pompowe (Solina, Żarnowiec, Porąbka- ESP S.A. są laureatem III edycji konkursu „Firma Przyjazna Środowisku” pod patronatem prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego. |
Podstawowymi celami modernizacji EW Solina było odtworzenie majątku produkcyjnego, unowocześnienie rozwiązań technologicznych według obowiązujących standardów europejskich – szczególnie w zakresie urządzeń elektrycznych, automatyki, sterowania i wizualizacji, uzyskanie wysokich parametrów ruchowych ze zwiększeniem mocy instalowanej do 200 MW oraz podniesienie sprawności wytwarzania. Ponadto, brano pod uwagę dostosowanie pracy elektrowni do współczesnych wymagań powiązania z systemem elektroenergetycznym (uwzględniając rozszerzenie usług systemowych) i podniesienie dyspozycyjności elektrowni.
Modernizacja obiektów na rzekach o znaczącym przepływie nie wiąże się jedynie z wymogami Unii Europejskiej, ale stwarza również szansę zwiększenia produkcji energii odnawialnej. Program zgodny ze standardami europejskimi zakłada osiągnięcie wzrostu do roku 2010 produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 7,5% ogólnej ilości sprzedawanej w kraju.
Wchodząca w skład ESP S.A. Elektrownia Wodna Solina jest obiektem wyjątkowym nie tylko pod względem krajobrazowym, przyrodniczym czy przeciwpowodziowym. Atutem elektrowni jest możliwość produkowania taniej energii. Jest to niezmiernie ważne w świetle konkurencji, z którą zmierzyć się będzie musiała spółka ESP S.A. W chwili obecnej trwa proces kształtowania się europejskiego rynku wolnej energii. W Polsce rynek taki istnieje dopiero od 2001 roku. Jednym z głównych celów spółki będzie więc zajęcie istotnego miejsca na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej.
W wyniku modernizacji EW Solina jej efekty produkcyjne zwiększyły się:
- wzrost mocy instalowanej o 64 MW, tj. ze 136 do 200 MW:
- moc turbozespołów klasycznych z 2×46,8 MW na 2×68 MW,
- moc generacyjna turbozespołów odwracalnych z 2×21,2 MW na 2×32 MW,
- moc pompowa turbozespołów odwracalnych z 2×18,0 MW na 2×30 MW,
- wzrost sprawności turbin w cyklu turbinowym:
- dla klasycznych z 89% do 93,4%,
- dla odwracalnych z 82% do 90,6%,
- wzrost sprawności turbin odwracalnych – pompowanie: z 83,0% do 92,0%,
- wzrost produkcji energii elektrycznej maks. o ok. 93 GWh, tj. ze 137 do 230 GWh,
- wzrost współczynnika cyklu przetwarzania z 74,0% na 80,0%,
- wzrost dyspozycyjności z 91,4% na 94,0%.
Modernizacja EW Solina według obecnych standardów europejskich umożliwi efektywną pracę elektrowni o zwiększonych parametrach energetycznych przez następnych kilkadziesiąt lat, bez poważniejszych remontów oraz ponoszenia nakładów na unowocześnienie majątku produkcyjnego.
Przeprowadzenie zamierzonych prac modernizacyjnych poza wydłużeniem żywotności obiektu pozwoli na:
- pełne wykorzystanie istniejących warunków lokalizacyjnych,
- pełne wykorzystanie zalet EW Solina w KSE,
- zwiększenie zakresu świadczonych usług systemowych jak: RMO, ARCM gotowość, ARCM wykonanie, odbudowa systemu.
W sposób znaczny wzrośnie ponadto niezawodność pracy i dyspozycyjność czasowa, skróceniu ulegnie czas operacji ruchowych, zwiększy się poziom techniczny i bezpieczeństwo eksploatacji, obniżą koszty eksploatacyjne, spełnione zostaną wymogi związane z ochroną środowiska naturalnego, wreszcie – poprawie ulegnie jakość produkowanej energii.
Zakłada się, że wymiana turbozespołów wydłuży żywotność elektrowni o 50 lat. n
- Informacje o Elektrowniach Szczytowo-Pompowych S.A.