Blisko Unii: mamy już spore doświadczenie i rosnący potencjał

Energia XXXVIII / Ochrona Środowiska XX
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 64 (6747) 16 marca 2004 r.

Blisko Unii: mamy już spore doświadczenie i rosnący potencjał

Wypowiedź dr. Józefa Kozioła, prezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

Nasz Bank ma szczególne powody, by wiązać duże nadzieje z wejściem Polski do Unii Europejskiej, bowiem ochrona środowiska (dziedzina ta wiąże się z jednym z rozdziałów Traktatu Akcesyjnego) wymaga sprawnie działających instytucji finansowych. Polska powinna przez najbliższe 15 lat ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości ok. 40 mld euro, by stan naszego środowiska był porównywalny z innymi krajami UE. Misją Polskiego Zintegrowanego Systemu Finansowania Ekologii jest wspieranie przedsięwzięć w dziedzinie ochrony środowiska. Nasz bank współpracuje z pozostałymi ogniwami tego systemu, a w szczególności z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkimi Funduszami. Daje to możliwość koordynacji środków przy realizacji projektów organizowanych w ramach Traktatu Akcesyjnego, obecnie wspieranych z funduszy preakcesyjnych, a niebawem z akcesyjnych (Fundusz Spójności i Rozwoju Regionalnego).

BOŚ S.A. posiada spore doświadczenia w finansowaniu inwestycji ekologicznych, mamy rozpoznanie istniejących rozwiązań, warunków, kryteriów, znajomość infrastruktury finansowej, której sprawne działanie jest niezbędne do wykorzystania środków akcesyjnych. Niewykorzystanie szans jest zagrożeniem. Jeśli Polska skonsumuje poniżej 48 proc. środków, które są w budżecie unijnym przewidziane dla naszego kraju, wówczas stanie się płatnikiem netto. Jestem przekonany, iż do tego nie dopuścimy, zwłaszcza w tej części gospodarki, jaką jest ekologia.

Życzymy wszystkim inwestorom, aby powróciła wysoka aktywność inwestycyjna w dziedzinie ochrony środowiska, jest to konieczne w związku z ustaleniami Traktatu Akcesyjnego. Rzecz w tym, aby nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska rosły w tempie wyższym niż obecnie. Lata 2000-2001 były regresem. Nie mamy jeszcze danych za 2003 r., ale sądzę, że rok ubiegły był zahamowaniem tego regresu.

Akcjonariuszami naszego Banku, obok Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkich Funduszy, jest silny bank szwedzki Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), który posiada bogate doświadczenia w realizacji tego typu przedsięwzięć. Szwecja od wielu lat jest członkiem UE, a zatem korzystanie z doświadczeń akcjonariusza może wspomóc naszą rolę w finansowaniu projektów będących realizacją Traktatu Akcesyjnego.

BOŚ S.A. jest znanym bankiem, w ciągu 13 lat bezpośrednio lub pośrednio wspierał ponad 14 tys. projektów inwestycyjnych. Posiada liczne kontakty międzynarodowe. Od kilku lat obsługuje grant Banku Światowego – GEF (Globalny Fundusz Ochrony Środowiska) o wartości 26 mln USD, łącznie z 1 mln USD – darem królestwa Norwegii.

BOŚ S.A. od 1 maja – podobnie jak wszystkie instytucje finansowe – będzie pracować w innych warunkach, jeśli chodzi o konkurencję. Pewne sprawy, które do tej pory nam ułatwiały działanie w granicach Rzeczypospolitej (jak np. licencje na prowadzenie działalności na terenie Polski przez banki zagraniczne) teraz ulegną zmianie. Warunki współpracy w pozyskiwaniu rynków staną się jednolite, wzrośnie konkurencja w pozyskiwaniu rynków. A zatem czynimy wszystko, by nie tylko utrzymać swoją pozycję na rynku krajowym, ale ją wzmocnić. Taka jest nasza strategia. Przypuszczam, że otworzą się lepsze możliwości w pozyskiwaniu projektów realizowanych poza obszarem naszego kraju, w granicach Unii Europejskiej. Nasz Bank jest blisko Unii, od dłuższego czasu współpracuje z bankami europejskimi i będziemy chcieli skorzystać z naszych możliwości.

Ekologia, finansowanie przedsięwzięć proekologicznych jest naszą misją, jesteśmy tu niekwestionowanym liderem. Inwestorom realizującym projekty proekologiczne służymy specjalistycznym doradztwem z zakresu inżynierii środowiska oraz inżynierii finansowej.

Natomiast potencjał BOŚ S.A. jest na tyle duży, że rozwijamy działalność handlową także na innych rynkach. Dzisiaj przedsięwzięcia w dziedzinie ekologii absorbują niespełna 1/3 potencjału naszego banku. Nasze możliwości są duże, stąd rozwijamy działalność na rynku detalicznym, oferujemy klientom kredyty hipoteczne na zakup mieszkań i budowę domów. Ważną grupą są dla nas małe i średnie przedsiębiorstwa oraz korporacje. Kierujemy do nich atrakcyjne pakiety usług oraz służymy doradztwem. Zwiększamy liczbę placówek naszego banku, pod koniec roku będzie ich 97. Sięgamy po nowoczesne kanały komunikowania się, przykładem jest TeleBOŚ. Za ok. pół roku do obsługi transakcji handlowych włączymy Internet.

Notowała K.F.

 

Blisko Unii: mamy już spore doświadczenie i rosnący potencjał