W trosce o czyste powietrze

Energia XXXVIII / Ochrona Środowiska XX
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 64 (6747) 16 marca 2004 r.

Instalacja odsiarczania w Bełchatowie

W trosce o czyste powietrze

Od początku działalności RAFAKO S.A. było głównym dostawcą kotłów dla polskiej energetyki i przemysłu. Sumaryczna moc kotłów produkcji RAFAKO S.A. stanowi ponad połowę zainstalowanej mocy polskiej energetyki zawodowej oraz istotny procent zainstalowanej mocy energetyki przemysłowej. Do najważniejszych obiektów, które spółka wyposażyła w swoje kotły energetyczne należą m.in.: Elektrociepłownie Warszawskie, Zespół Elektrociepłowni Łódź, Zespół Elektrociepłowni Wybrzeże, jak również elektrownie: Opole, Bełchatów, Kozienice, Dolna Odra, Pątnów-Adamów-Konin, Turów oraz elektrownie wchodzące w skład Południowego Koncernu Energetycznego.

Kotły z cyrkulacyjną warstwą fluidalną zainstalowane zostały w Elektrociepłowniach Żerań i Bielsko-Biała II, w Elektrowni Siersza oraz w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma.

Należy zaznaczyć że RAFAKO S.A. jest również liderem w zakresie zainstalowanych w Polsce instalacji odsiarczania spalin (IOS). W 1996 roku, wspólnie z partnerem zagranicznym zbudowaliśmy pierwszą w Polsce instalację odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną w Elektrowni Jaworzno III. Kolejne lata zaowocowały uruchomieniem podobnych instalacji odsiarczania spalin dla czterech bloków w Elektrowni Bełchatów. Wszystkie te instalacje pracują ze sprawnością ponad 96%. Poza tym wybudowaliśmy instalację odsiarczania spalin metodą półsuchą w Elektrowni Siersza.

Rok bieżący rozpoczął się dla nas również optymistycznie – mówi Ryszard Kapluk, prezes Zarządu, dyrektor generalny. – Uruchomiliśmy instalację odsiarczania spalin metodą półsuchą w EC-4 Łódź. Biorąc pod uwagę proces technologiczny odsiarczania spalin należy zaznaczyć, że jest to zdecydowanie innego rodzaju instalacja. Sam proces odsiarczania realizowany jest we fluidalnym reaktorze umożliwiającym pozbycie się w 90% szkodliwych substancji zawartych w spalinach opuszczających kocioł.

Optymizm na początku roku jest tym większy, ponieważ podpisaliśmy kolejny kontrakt na realizację IOS dla następnych bloków nr 3 i 4 w El. Bełchatów – dodaje Ryszard Kapluk. Ważny jest również fakt, że w przetargu udało nam się pokonać renomowaną niemiecką firmę oferującą podobną technologię odsiarczania spalin. Myślę, że wygrany przetarg i podpisanie kontraktu przyczyni się do jeszcze większego zaufania inwestorów i akcjonariuszy w stosunku do naszej firmy i naszych wyrobów. Poza efektem finansowym i ekonomicznym ściśle powiązanym z procesem realizacji kontraktu, najbardziej istotny wydaje się efekt ekologiczny. Instalacja pozwoli usunąć ponad 96% związków szkodliwych substancji z 4 000 000 mn3/h spalin emitowanych do atmosfery. Niezależnie, realizacja tak dużej inwestycji to szansa pracy dla szeregu firm – poddostawców, biur projektowych, firm konsultingowych, montażowych czy też budowlanych.

Nie ma dwóch identycznych kotłów czy też instalacji odsiarczania spalin. Każda instalacja budowana jest w oparciu o trochę inne założenia i musi uwzględniać wymagania klienta oraz „wpisać” się w istniejące już obiekty.

Kontrakt na IOS bl. 3 i 4 jest kontraktem realizowanym całkowicie „pod klucz”, a więc obejmuje również przygotowanie placu budowy, wykonanie fundamentów itp.

Ze względu na brak możliwości zabudowy absorberów bezpośrednio w rejonie czopuchów bloków 3 i 4 oraz konieczności umieszczenia ich w znacznej odległości od kotła, zaprojektowano zupełnie inny układu kanałów spalin. Trzeba zaznaczyć, że będą to najdłuższe kanały w całej instalacji, a ich ciężar wzrośnie o 50% i wyniesie ponad 2600 T. Dodatkowo, ze względu na bardzo wysokie wymagania co do wilgotności końcowej gipsu, będącego produktem końcowym procesu odsiarczania spalin, w instalacji zostaną zainstalowane specjalne wirówki. Oczywiście różnic jest sporo, ale wynika to z konieczności udoskonalania kolejnych rozwiązań stosowanych w instalacjach odsiarczania, a także wynika z konieczności sprostania coraz to większym wymaganiom stawianym przez klienta. Cieszymy się, że elektrownia nam zaufała, jest to duża odpowiedzialność, tym bardziej że realizowany obecnie kontrakt obejmuje kwotę prawie 63 mln EUR.

Jeżeli chodzi o mniejsze kontrakty realizowane na bieżąco, to należy wspomnieć przede wszystkim o dostawach kotłów i ich podzespołów na rynki europejskie. RAFAKO S.A. jest liczącym się na rynku europejskim dostawcą podzespołów dla firm z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Danii, Finlandii, Szwajcarii, Szwecji. Zdobywamy coraz silniejszą pozycję na zachodnioeuropejskim rynku kotłów do spalarni odpadów komunalnych. Tego typu jednostek pracuje już kilkadziesiąt, a warto tutaj wspomnieć o ostatnich dostawach spalarni śmieci dla SAKAB Szwecja, Evreux – Francja, Uppsala – Szwecja czy też Wels – Austria. W bieżącym roku przewidujemy osiągnięcie eksportu na poziomie ponad 55% całej sprzedaży RAFAKO S.A.

Posiadane technologie, moce produkcyjne i referencje umożliwiają naszej firmie kompleksową obsługę i zaspokojenie zmieniających się potrzeb klientów w branży energetycznej. Spółka wciąż rozwija myśl techniczną, głównie w dziedzinie kotłów na parametry nadkrytyczne, które są stosowane w wysoko sprawnych blokach energetycznych ograniczających emisję dwutlenku węgla. RAFAKO S.A. intensywnie przygotowuje się również do poszerzenia swojej oferty rynkowej o kompletne obiekty (spalarnie) do termicznej utylizacji odpadów komunalnych oraz spalania biomasy. Mówiąc o wysoko sprawnych kotłach musimy wspomnieć o realizacji inwestycji w EC Zielona Góra, gdzie dobiega montaż kotła odzyskowego OU-192 pracującego w układzie kombinowanym z turbiną gazową. Będzie to nasza pierwsza tak poważna referencja z zakresu kotłów odzyskowych. Ten rodzaj instalacji projektujemy w oparciu o licencję uzyskaną od amerykańskiej firmy Noother Eriksen.

Wszystkie dostarczone przez RAFAKO S.A. urządzenia znajdują się pod stałą opieką ze strony naszej firmy w zakresie serwisu, remontów, modernizacji poprawiających parametry eksploatacyjne oraz zmniejszających ich wpływ na środowisko naturalne. Trudne modernizacje są wyzwaniem dla naszych projektantów. Warto wspomnieć o modernizacji kotła OB-650 Tuzla w Bośni i Hercegowinie. Kocioł nie pracował ponad 10 lat i ze względu na tak długi okres zastoju wymagał – krótko mówiąc, kompleksowej rewitalizacji, a więc przywrócenia do życia szeregu jego podzespołów. Efekt końcowy to zdecydowane obniżenie emisji NOx, podniesienie sprawności kotła oraz obniżenie emisji pyłu dzięki zastosowaniu nowoczesnych elektrofiltrów produkcji ELWO S.A.

W zeszłym roku otrzymaliśmy certyfikat w zakresie wymagań Dyrektywy 97/23/UE dotyczącej nadawania wyrobom znaku bezpieczeństwa CE w zakresie m.in. oceny poziomu bezpieczeństwa wyrobów eksportowanych na rynek Unii Europejskiej. Oznacza to, że RAFAKO S.A. już teraz spełnia wymagania stawiane firmom działającym w obszarze Unii Europejskiej – mówi Ryszard Kapluk.

Janusz Rydzak
Dział Promocji Produktu RAFAKO S.A.


Fabryka Kotłów RAFAKO
Spółka Akcyjna

47-400 Racibórz, ul. Łąkowa 33
tel. (032) 410-10-00, fax (032) 415-34-27
e-mail: [email protected]
www.rafako.com.pl

 

W trosce o czyste powietrze