Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 63 (7052) 16 marca 2005 r.
Obszary specjalizacji w energetyce a obszary wspomagające
Rozmowa z Wojciechem Lubickim, prezesem Zarządu EPC S.A.
W bieżącym roku EPC S.A. obchodzi 10-lecie swojej działalności. W ciągu tych lat firma osiągnęła znaczącą pozycję na rynku. W jakich obszarach specjalizacji?
EPC S.A. jest firmą doradczą, specjalizującą się w zagadnieniach sektora energetycznego, w tym elektroenergetycznego w szczególności. Jej wartość tworzy kapitał intelektualny, na który składają się kompetencje około 90 konsultantów, pracujących w dwóch biurach spółki, w Warszawie oraz Katowicach.
EPC S.A. działając na bardzo konkurencyjnym rynku opracowuje analizy, opinie, koncepcje, projekty i plany strategiczne dla branży energetycznej. Spółka specjalizuje się głównie w trzech strategicznych obszarach. Są to: rynek energii elektrycznej, infrastruktura sieciowa oraz analizy systemowe. Jednak w celu stałego podnoszenia jakości świadczonych usług wprowadziliśmy w spółce wspomagające obszary działalności: zarządzanie wiedzą oraz zarządzanie projektami.
Na czym polega specjalizacja w ramach rynku energii?
Podejmując działania w obszarze rynku energii spółka aktywnie uczestniczyła w budowie i uruchomieniu rynku bilansującego, następnie monitorując jego działanie oraz opracowując koncepcje zmian zasad funkcjonowania. Obecnie trwają przygotowania do budowy nowych koncepcji bilansowania systemu elektroenergetycznego.
W 2003 roku rozpoczęliśmy budowę systemu obsługi wymiany międzysystemowej poprzez przygotowanie koncepcji, zasad i regulaminu tej wymiany. Następnie przełożyliśmy to na system informatyczny, który w 2004 roku pozwolił na uruchomienie aukcji transgranicznych.
Wprowadziliśmy także do prac Komitetu „Rynek” działającego przy Polskim Komitecie Energii Elektrycznej tematykę lokalnych rynków energii elektrycznej. Poprzez nasze uczestnictwo w Komitecie będziemy promować ideę rynków lokalnych, jako elementu umożliwiającego praktyczną implementację zasady TPA.
Obszarem specjalizacji EPC S.A. jest także infrastruktura sieciowa. Jakie usługi firma świadczy w tej dziedzinie?
W ramach tego obszaru usług przygotowujemy wymagania techniczne i standardy dla sieci najwyższych napięć, opracowujemy dokumentację wymaganą do uruchomienia zadań inwestycyjnych, sporządzamy ocenę efektywności ekonomicznej inwestycji, wymagania dla przeprowadzenia postępowań przetargowych.
Na czym polega kolejny obszar specjalizacji EPC S.A. – analizy systemowe?
Jednymi z usług w tym obszarze są analizy systemowe zawierające obliczenia techniczne dla potrzeb oceny pracy krajowej sieci elektroenergetycznej: przesyłowej i dystrybucyjnej, w różnych horyzontach czasowych. W szczególności oceny te mogą dotyczyć: identyfikacji ograniczeń przesyłowych oraz określenia sposobów ich likwidacji, określenia warunków wyprowadzenia mocy z nowych źródeł wytwórczych oraz określenia warunków przyłączenia nowych odbiorców do sieci elektroenergetycznej. Obliczenia techniczne wykonywane są metodami deterministycznymi i obejmują podstawowo: rozpływy mocy, rozpływy prądów zwarciowych, ocenę stabilności dynamicznej i statycznej systemu.
Obszar analiz systemowych obejmuje także prace nad oceną efektywności ekonomicznej sieciowych inwestycji rozwojowych. Tradycyjne metody oceny efektywności polegają na ocenie przychodów i kosztów związanych z daną inwestycją w określonym horyzoncie czasowym. W ramach prac wykonywanych przez EPC S.A. podejście tradycyjne zostało rozwinięte w kierunku uwzględnienia uwarunkowań rynkowych. W szczególności EPC S.A. promuje dokonywanie oceny efektywności na podstawie efektów powstających po stronie beneficjentów – uczestników rynku energii. Poza rozwojem metodyki, firma EPC S.A. przygotowała również stosowne narzędzia informatyczne oferując tym samym nie tylko swoje kompetencje, ale i zaplecze techniczne obsługi realizowanych projektów.
EPC S.A. rozwija także nowe obszary działalności. Czym jest to podyktowane?
Nowe obszary działania EPC S.A. to przede wszystkim: system zarządzania wiedzą oraz projektami. Pełnią one funkcje narzędzi pozwalających na lepsze świadczenie usług w obszarach podstawowych. Im lepiej będziemy bowiem zarządzali wiedzą niezbędną do realizacji projektów specjalistycznych, o tyle lepsze produkty otrzymają nasi klienci, im lepiej będziemy zarządzali projektami, tym większa pewność co do uzyskania zaplanowanych rezultatów w zaplanowanym czasie oraz o zaplanowanej jakości.
Na czym polega system zarządzania wiedzą w EPC S.A.?
Zarządzanie wiedzą to zespół działań, których celem jest kształtowanie zasobów wiedzy zgodnie z potrzebami strategicznymi spółki (de facto zgodnie z oczekiwaniami klientów). Zgodnie z teorią i obserwowaną praktyką zarządzania okazuje się, że inwestycje w aktywa intelektualne (ludzi) przynoszą dziś znacznie większe korzyści niż inwestycje w aktywa materialne. Z tego względu w EPC S.A. stawiamy na rozwój wiedzy i kapitał intelektualny.
W jaki sposób system zarządzania projektami może podnieść konkurencyjność firmy?
Dbałość o klienta i dążenie do podniesienia jakości pracy wymusiły konieczność wdrożenia metodyki zarządzania projektami. W EPC S.A. wybraliśmy metodykę PRINCE2, która doskonale wkomponowuje się w obowiązujący w spółce system zarządzania jakością, a także koncepcję zarządzania spółką poprzez projekty.
Warto w tym miejscu przytoczyć jedną ze znanych definicji projektu, sformułowaną w metodyce PRINCE2, gdzie projekt oznacza organizację stworzoną na pewien czas w celu dostarczenia produktów, zgodnie z określonym uzasadnieniem biznesowym. EPC S.A. jest firmą, której całą działalność można zdefiniować jako sumę zrealizowanych projektów. Z tego względu jest firmą zarządzaną przez projekty, co ma daleko idące konsekwencje, począwszy od organizacji spółki, poprzez systemy finansowo-księgowe, systemy motywacyjne, aż po metodę zarządzania projektami. W spółce trwa końcowy etap wdrożenia metodyki PRINCE2. Jest to strukturalna metodyka efektywnego zarządzania projektami, której cechą jest elastyczność, umożliwiająca implementację do szerokiej gamy projektów. Metodyka zwykle określa „co” i „dlaczego” trzeba wykonać, ale niewiele mówi „jak”.
Metodyka zarządzania projektami daje szefom projektów oraz organizacjom istotne i wymierne korzyści, umożliwiając zarządzanie zasobami w sposób zorganizowany i efektywny. Niesie ona w sobie najlepszą i sprawdzoną praktykę zarządzania, dając do dyspozycji wszystkim zainteresowanym wspólną płaszczyznę porozumienia. Umożliwia skupienie uwagi na tym, co ma być wykonane, dlaczego, jak, kiedy, przez kogo, a także jaki jest koszt.
W EPC S.A. system zarządzania organizacją i zasobami ludzkimi jest zintegrowany z systemami zarządzania wiedzą i projektami. Na czym polega ta integracja?
Wdrożenie systemu zarządzania projektami oraz systemu zarządzania wiedzą, a skończywszy na zmianach w systemie zarządzania zasobami ludzkimi wpłynęło na zmianę modelu biznesowego spółki – dopasowanego do organizacji projektowej. Zintegrowanie tych systemów następuje na poziomie systemu motywacyjnego lub mówiąc szerzej na poziomie kultury organizacyjnej. Sukces integracji w naszym przypadku leży w tym, aby tak zamodelować system motywacyjny w organizacji, żeby pobudzał pracowników do zdobywania wiedzy, dzielenia się i efektywnego jej wykorzystania. Generalnie w spółce istotnego znaczenia nabierają zagadnienia kulturotwórcze, czyli kreowania postaw kulturowych sprzyjających efektywnej pracy. Ale to już chyba temat na kolejną rozmowę…
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał PJ
- Informacje o firmie EPC S.A.