Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
10 listopada 2011 r.
Czy mamy szanse na rozwój innowacji w sektorze medyczno-farmaceutycznym?
Maciej Adamkiewicz, prezes Zarządu, Grupa Adamed
Sektor medyczno-farmaceutyczny w Polsce posiada ogromny potencjał. Polska dysponuje dobrze wyszkoloną kadrą, formuje się kapitał. Odgrywamy dziś znaczącą rolę w UE i to wszystko wskazuje, że mamy szansę na rozwój innowacyjności. Co więcej, badania pokazują, że co trzeci Polak uważa, że medycyna i farmacja to branże z największym potencjałem rozwoju*.
Już w 1989 r. podjęliśmy decyzję o tym, że chcemy konkurować z zagranicznymi firmami w obszarze produkcji, marketingu, badań i rozwoju na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Nie zmieniajmy tej decyzji! Wspólnie rozwiązujmy problemy medyczne, eksportujmy ich rozwiązania i rozwijajmy gospodarkę opartą na wiedzy.
Rozwój innowacyjności w obszarze medyczno-farmaceutycznym to konieczność. Jeśli nie będziemy eksportować technologii medycznych, to za chwilę, przy tym rozwoju, nie będzie nas stać na import nowoczesnych technologii. Prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami terapeutycznymi właśnie w kraju, przyniosłoby dobre, skuteczne i bezpieczne terapie odpowiadające na rzeczywiste potrzeby medyczne.
* „Innowacja z Polski” badanie przeprowadzone przez PBS DGA, na zlecenie On Board PR, wśród 1080 osób, 10.09.2007 r.