Innowacyjne rozwiązania w bezpieczeństwie sieci i Internetu

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
14 czerwca 2011 r.

Innowacyjne rozwiązania w bezpieczeństwie sieci i Internetu

Michał Chrzanowski, dyrektor NASK

Chrzanowski

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa jest instytutem badawczym, który od ponad 20 lat wytycza kierunki rozwoju polskiego Internetu. To NASK podłączył Polskę do światowej sieci. Ten przełomowy moment miał miejsce w 1991 roku. Wówczas po raz pierwszy nawiązano łączność przy użyciu protokołu IP pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze. Nasi eksperci w kolejnych latach brali aktywny udział w tworzeniu podstaw infrastruktury sieciowej – początkowo dla środowisk naukowo-akademickich, a następnie dla administracji i sektora biznesowego.

Efektem naszej aktywności naukowo-badawczej są innowacyjne rozwiązania i ich wdrożenia, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych. Od 15 lat w strukturach NASK działa zespół CERT Polska, którego zadaniem jest reagowanie na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Owocem prowadzonych prac naukowo-badawczych jest ARAKIS, unikatowy w skali światowej system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci. Jego rozszerzona wersja – ARAKIS-GOV, służąca ochronie zasobów teleinformatycznych administracji publicznej, powstała we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW. ARAKIS-GOV w sposób zautomatyzowany wykrywa i opisuje nowe zagrożenia w sieci, korzystając m.in. z rozproszonej bazy systemów komputerów-pułapek, systemów antywirusowych oraz innych zewnętrznych źródeł. Unikatową cechą systemu ARAKIS-GOV jest także to, że nie monitoruje on w żaden sposób treści informacji wymienianych przez chronioną instytucję z Internetem, a sondy systemu instalowane są poza siecią wewnętrzną instytucji. Obecnie sensory systemu ARAKIS-GOV zainstalowane są w ponad 60 urzędach szczebla centralnego i jednostkach samorządu terytorialnego.

Arakis - wykres

W 2010 r. NASK wraz z ABW został laureatem Konkursu Teraz Polska w kategorii „Innowacje” za system ARAKIS-GOV.

Na bazie systemu ARAKIS stworzyliśmy usługę ARAKIS.pl dedykowaną dla biznesu. Firmom, które zainteresowane są aktywną ochroną przed atakami sieciowymi, usługa ta zapewnia dostęp do stale aktualizowanych informacji o atakach zaobserwowanych na styku sieci LAN z Internetem.

Istotnym efektem prowadzonej przez NASK działalności naukowej w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego są innowacyjne badania i rozwiązania dotyczące biometrycznych metod identyfikacji i weryfikacji tożsamości człowieka. Tematyka badań skupiona jest na metodach wykorzystujących obraz tęczówki, podpis odręczny, kształt i termikę dłoni, obraz twarzy i odcisk palca. Oferowana przez nas integracja rozwiązań biometrycznych z istniejącymi systemami zabezpieczeń umożliwia zwiększenie poziomu zabezpieczeń, a zatem i kontroli dostępu.

Zgromadzone doświadczenia i unikatowa wiedza naszych ekspertów w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego stały się podstawą utworzenia Akademii NASK. Konsekwentnie stawiamy na edukację. Dzieląc się naszą wiedzą, torujemy drogę do upowszechnienia wysokich standardów bezpieczeństwa sieciowego.

n

NASK

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa
ul. Wąwozowa 18, 02-796 Warszawa
tel. 22 38 08 200
www.nask.pl

Arakis

www.arakis.pl