Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
9 września 2008 r.
Niewykorzystywany potencjał polskiego górnictwa
prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przewodniczący Komitetu Sterującego dla Przygotowania Zagospodarowania Legnickiego Zagłębia Górniczo-Energetycznego Węgla Brunatnego
Polskie górnictwo posiada wszystkie atrybuty dla właściwego perspektywicznego rozwoju zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i dostaw surowców mineralnych niezbędnych dla właściwej działalności wielu gałęzi gospodarczych.
Mam tu na myśli górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, miedzi, soli, cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej i gazu oraz górnictwo kopalin związanych z przemysłem energetycznym, budowlanym, drogowym, wapienniczym, cementowym, ceramicznym oraz innymi działalnościami. Nasz kraj ma wyśmienite uczelnie techniczne kształcące na najwyższym światowym poziomie kadry techniczne w różnych specjalnościach, umożliwiających zrealizować kompleksowo cały proces geologiczno-górniczy od poszukiwań i dokumentowania złóż, po projektowanie, budowę i eksploatację kopalń systemem podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Przygotowane kadry pracują również w placówkach naukowych i projektowych oraz w wielu firmach zaplecza technicznego branż górniczych, maszynowych, elektrycznych i automatyki. Nasi specjaliści są bardzo cenieni na świecie i pracują w kopalniach i biurach projektowych oraz firmach zaplecza górnictwa na wszystkich kontynentach. Na zagranicznych rynkach również polskie firmy branży górniczej wciąż postrzegane są jako te o wielkim potencjale i specjalistycznej wiedzy. Sama tylko Akademia Górnicza-Hutnicza w Krakowie, nie licząc Politechniki Śląskiej i Wrocławskiej, posiada skarb naukowy w postaci ponad 200 profesorów w różnych dziedzinach naukowych związanych z geologią, geofizyką, geodezją, geotechniką, wiertnictwem, górnictwem czy maszynami i energetyką oraz inżynierią środowiska, sozologią i ekonomią górnictwa.
Żadna inna uczelnia na świecie nie posiada takiego potencjału naukowego.
Następnym wielkim atutem dla Polski są naturalne surowce, w jakie obfituje nasz kraj. Posiadamy bardzo duże zasoby surowców energetycznych. Nasz węgiel może stanowić uzupełnienie bazy paliwowej dla Europy, która coraz bardziej uzależnia się od dostaw surowców energetycznych importowanych. Potencjał polskiego górnictwa bez wątpienia należy odpowiednio wykorzystać. Obecnie jest ten moment dla zaprogramowania takiego rozwoju. Polskie górnictwo to szalenie atrakcyjne pole inwestycji, także dla obcokrajowców. Nie ma się więc co łudzić, że uciekniemy od zagranicznych inwestycji, dlatego absurdem byłoby niewykorzystanie potencjału, który doceniają inni. Wypada sobie zdać sprawę z jednej jeszcze sprawy, mianowicie z tego, że sektor górniczy ma status strategicznego sektora, decydującego o bezpieczeństwie energetycznym kraju, jak i o bezpieczeństwie innych ważnych sektorów gospodarczych. Budowa nowych kopalni i nowych poziomów w już istniejących, właściwe zaplecze technologiczne i naukowe to szansa dla kraju, bo skoro zagranicznym inwestorom opłaci się inwestować w polskie kopalnie, to dlaczego nie nam? Trzeba tylko zmienić podejście, zacząć myśleć w kategorii perspektyw, odważyć się zainwestować, bo inwestycje zwrócą się na pewno. Być może pomogą w tym takie przedsięwzięcia, jak XXI Światowy Kongres Górniczy. Specjaliści z branży górniczej z całego świata dokonają przeglądu ważnych zagadnień dla polskiego i światowego górnictwa, zdefiniują na nowo cele górnictwa i współczesne trendy, pozostawią cenne refleksje o wyzwaniach i szansach na przyszłość. Na pewno kongres jest obserwowany przez inwestorów, którzy czekają na opinię o sytuacji górnictwa w perspektywie globalnej i lokalnej – o tym zresztą mówi jego myśl przewodnia: „Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa”. Takie spotkania są okazją do rozmowy, zwrócenia uwagi na problemy, próbą diagnozy i szukania dróg wspólnymi siłami, dlatego warto je wykorzystać jak należy! Ponieważ kongres odbywa się w kilku miastach – w Krakowie, Katowicach, Lubinie, Bełchatowie czy Wieliczce, mamy okazję zaprezentować się w różnym kontekście, skupiając się na sytuacji polskich kopalń, osiągnięciach polskiej nauki i górnictwa czy uświadamiając innym, jaką miłością darzyli górnictwo nasi pradziadowie. Szkoda byłoby zaprzepaścić to dziedzictwo, szkoda nie wykorzystać szans, jakie przed górnictwem stoją dzisiaj.
Polskie górnictwo od kilkudziesięciu lat boryka się z jednym problemem:
za dużo polityki, za mało działania.
Kolejne orientacje polityczne przepychają się z pomysłami na uzdrowienie sektora energetyki, zapominając o jednym, najważniejszym – niezależnie od opcji politycznej polski sektor energetyczny wymaga jednej spójnej strategii, skrupulatnie realizowanej przez kolejne rządy, przez kilkadziesiąt lat. To jedyna szansa, by coś się zmieniło. Bo nie można tracić czasu na tworzenie wizji bez rezultatów w konkretnych działaniach.
Posiadając potężne złoża o wysokiej jakości surowców możemy przecież dbać o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Budując kopalnie i elektrownie możemy zapewnić tysiące miejsc pracy i wyraźnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju. Specjaliści branży górniczej są świadomi potencjału, który tkwi w branży górniczej i z tego m.in. powodu powołaliśmy na AGH towarzystwo na rzecz budowy kopalni. Działamy również w społecznym Komitecie dla zagospodarowania legnickich złóż węgla brunatnego. Główna idea, jaka przyświecała jego powstaniu, to interdyscyplinarna praca na rzecz wykorzystania bogatych złóż polskich kopalin. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo kraju, które – w związku ze wzrastającym importem węgla z Rosji – wykazuje niebezpieczną tendencję do zmniejszania wydobycia w Polsce. Jeżeli zakładamy zmniejszenie stopnia zależności od dostaw z zagranicy, to musimy od razu przygotować strategię tego przedsięwzięcia. Powinna ona dotyczyć tak węgla kamiennego, jak i brunatnego. A strategia bezpieczeństwa energetycznego powinna jasno wskazywać rozwiązania konkretnych problemów, na przykład też innego wykorzystania węgla niż spalanie w energetyce. Przy szybko rosnących cenach gazu i ropy należy wykorzystać bogate zasoby węgla kamiennego i brunatnego do produkcji paliw płynnych i gazowych. Powstały konkretne projekty budowy elektrowni rozwiązujących problem spalania dzięki ich wyższej sprawności. Obecnie sprawność elektrowni w Polsce to zaledwie 30-36%, podczas gdy na świecie wynosi ona 45-50%. To duża i istotna różnica. Wyższa sprawność to mniejsza emisja CO2. Na AGH powstają projekty związane z nowymi czystymi technologiami węglowymi, m.in. projekt spalania węgla w pełnej synergii z energią jądrową. Projekt ten realizowałby dwa cele jednocześnie: po pierwsze stopniowo wprowadził pojęcie energii jądrowej jako jednego z elementów bezpieczeństwa energetycznego kraju, a po drugie umożliwiał wykorzystanie węgla jako ekologicznego źródła energii. Zasada spalania węgla w synergii z energią jądrową jest prosta. Wykorzystujemy specjalnie budowane wysokotemperaturowe reaktory do przetworzenia, podgrzania węgla. Pomijamy zatem proces spalania, który pochłania część energii i zastępujemy go procesem podgrzania do temperatury ok. 900°C, prowadzi to do uwolnienia różnego typu węglowodorów. W tej samej temperaturze następuje także rozdzielenie wody na tlen i wodór. Spalanie następuje dopiero w momencie zgromadzenia wodoru, gwarantując wyższą sprawność spalania niż tradycyjne metody. Efekt? Nowa przyszłość polskiego węgla. Taką drogę powinna przyjąć także narodowa strategia dla sektora górnictwa – znaleźć nowoczesne i przyszłościowe rozwiązania, które będą siłą polskiej energetyki i wykorzystać potencjał specjalistów, którym wiedzy dostarcza m.in. AGH w Krakowie. n
Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
9 września 2008 r.
The Unemployed Potential of the Polish Mining
prof. Antoni Tajduś, Rector of the AGH University of Science and Technology, Chairman of the Steering Committee Developing the Legnica Mining and Energy Centre for Brown Coal
Polish mining has all assets for the far-reaching development which could ensure safe energy sector in our country as well as provide minerals essential for good progress in many industrial branches.
I mean specifically hard and brown coal mining, production of copper, salt, zinc and lead, sulfur, crude oil and gas as well as mining other minerals useful in energy and building industries, road construction, cement, limestone and ceramic industries, and many other fields. Our country can boast of reputable technical higher schools which offer education on the highest world-standard level in various domains. Together with professionally qualified personnel, they make it possible to conduct the whole extensive geological and mining process from the moment of searching resources and their documentation, to planning, constructing and exploitation of mines through the underground, opencast and pit hole excavation. Thus prepared staff works not only for the scientific and project institutions, but also for many companies which provide subsidiary technical support for mining, automatics, electrical and machine ingineering. Our specialists are greatly valued in the world, and they are working in mines, design offices, and mining subsidiary companies on all continents all over the world. Polish companies associated to mining industry are perceived abroad as these of great potential and specialistic know-how. The AGH-UST alone, not to count Silesian and Wrocław Politechnics, holds a scientific treasure which is 200 professors representing various scientific fields related to geology, geophisics, geodesy, geotechnics, drilling, mining, machine engineering, energy industry as well as environmental engineering, environmental science and economy of mining. No other university in the world has such a scientific potential.
Another Polands noteworthy asset are natural resources which are plentiful in our country. We have enormous resources for energy production. Polish coal may supplement fuel stock for Europe which has become more and more dependent on imported energy. No doubt, the potential of Polish mining should be properly employed. Now is the right moment to plan such development. Polish mining industry is an extremely attractive investment opportunity, also for the foreigners. In this situation, we can not assume that we will evade foreign investments. That would be an absurd, anyway, not to use the potential that others appreciate. However, one should be aware of another aspect, namely the fact that mining industry has a status of a strategic sector, crucial for energy production stability both for the country itself and for numerous industry segments. Building new mines, new working floors in the existing ones, the appropriate technological and scientific support make a big chance for the country. If foreign investors can see profits in Polish mines, why shouldnt we? We only need to change the approach, we need to adopt a long perspective thinking, we must find courage to invest, because the money invested will pay off for sure. Perhaps, such undertakings as the 21st World Mining Congress will help. Specialists of mining industry from all over the world will review most important issues for the Polish and world mining, will redefine its objectives, will discuss modern trends, will exchange precious views on challenges and opportunities for the future. Surely, the Congress will be observed by investors who await opinions on the global and local situation in mining. This is what the Congress motto says: New challenges and perspectives for mining”. Such encounters, as usual, are the occasion to talk, to draw attention to the problems, to diagnose them and to look together for new solutions. That is why we should make the most of them! As the Congress is held in several cities – Cracow, Katowice, Lubin, Bełchatów and Wieliczka – we have a chance to present ourselves in various contexts focusing on the situation of Polish mines, achievements of Polish science and mining, and also to bring to light long mining traditions and its esteem grounded by our ancestors. It would be an unpardonable mistake to lose this heritage, to ignore the opportunities that lay ahead Polish mining today.
Polish mining has been struggling for years with one major problem: too much politics, too little action.
Successive political orientations push forward their ideas on how to heal energy sector, forgetting one crucial matter: regardless political options, Polish energy sector needs one coherent strategy carefully executed by subsequent governments within dozens of years. It is the only way to change something. We must not lose time for fruitless visions.
Being in posession of enormous high quality resources, we can successfully guarantee stability of energy production in Poland. By building new mines and power plants, we can ensure thousands of new workplaces and visibly stimulate economic growth of the country. Specialists from mining industry are aware of its potential, and also for that reason we have founded at the AGH-UST a society to support mine building. We are also active in a community innitiative Committee for development and management of brown coal resources in the Legnica basin. The main idea of that undertaking was to combine the interdisciplinary work in order to take advantage of Polish minerals rich deposits. Priority is the countrys safety which in the light of ever-growing coal import from Russia reveals a hazardous tendency to decrease coal exploitation here, in Poland. If we plan to diminish our depenedance on supplies from abroad, we must immediately prepare the strategy for this endeavour. The new strategy should consider both hard and brown coal. The plan for security in energy sector, on the other hand, should clearly indicate solutions for specific problems, including for example new application of hard coal in energy production other than burning. Quickly growing prices of gas and oil should urge us to use rich deposits of hard and brown coal for gas and liquid fuels production. Many specialistss work results in introducing innovative projects such as building a power plant which omits the problem of burning due to the plants higher efficiency. Nowadays, power plants productivity in Poland amounts up to 30-36 per cent only, while its equivalent in the world is 45-50 per cent. It is a big and meanigful difference. Higher efficiency means less carbon dioxide. At the AGH-UST there are many projects being developed which employ new clean coal technologies, among others the project of coal burning in full synergy with nuclear power. This project would meet two goals at the same time: firstly, would gradually introduce the idea of nuclear power as one of elements for the stability in the countrys energy industry. Secondly, it would enable using coal as an ecological and clean source of energy. The principle of burning coal in full synergy with nuclear power is very simple. We use specially built high-temperature reactors in order to transform and heat the coal. Thus, we omit the process of burning which consumes part of energy and we replace it with the process of heating up to, say, 900 degrees Celcius. Heating the coal leads to releasing various types of hydrocarbons. Also, in the same temperature water decomposes into oxygen and hydrogen. Burning takes place only at the momnet of hydrogen accumulation which guarantees burning effectiveness higher than in traditional methods. The result? New future for the Polish coal. Such direction should be adopted also in the national strategy for mining sector – to find modern and prospective solutions that would become the strength of Polish energy and to use the potential of the specialists, whose knowledge and professional skills are forged, among others, at the AGH-UST. n