Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.
Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.
25 lat Elektrowni Wodnej Porąbka-Żar
W dniu 24 września, na terenie wchodzącej w skład ESP S.A. elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar, odbył się jubileusz 25-lecia EW Porąbka-Żar. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, władz lokalnych, spółek sektora hydroenergetycznego i elektroenergetycznego.
Gospodarzami spotkania byli: prezes Zarządu Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A. – Jan Tokarz oraz prezes Zarządu ZEW Porąbka-Żar S.A. – Wiesław Biliński.
Elektrownia Porąbka-Żar została oddana do eksploatacji w 1979 roku, będąc wówczas inżynierską wizytówką hydroenergetyki. Powstawała ona w czasie dynamicznego rozwoju i rozbudowy polskiej energetyki. Jest to druga co do wielkości w kraju elektrownia szczytowo-pompowa, o mocy 500 MW, zlokalizowana w Międzybrodziu Żywieckim, w okolicach Beskidu Żywieckiego. Cechują ją nowoczesne rozwiązania techniczne, zdolność do szybkiego reagowania na zmiany obciążeń w systemie elektroenergetycznym oraz wysoka dyspozycyjność sięgająca 94%.
Elektrownia ta jest unikatowa ze względu na swoją konstrukcję. Jest to elektrownia podziemna, w skali naszego kraju jedyna tak wykonana, a w skali europejskiej ciekawy obiekt myśli inżynierskiej.
Z historii elektrowni
Elektrownia Porąbka-Żar wybudowana została w latach 1971-1979. O lokalizacji zdecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły.
Budowa elektrowni Porąbka-Żar była dużym przedsięwzięciem inżynieryjnym i projektowym. Miała swój istotny wpływ na kształtowanie i ochronę środowiska naturalnego. Wraz z elektrownią wybudowano most na rzece Sole, ponad 8-kilometrowy odcinek drogi na górę Żar, oczyszczalnię ścieków oraz założono sieć wodociągową. Powstała również kolejka wyciągowa na górę Żar, która w trakcie budowy służyła do transportu szybowców, a obecnie pracuje dla potrzeb turystyki.
Zakończenie rozruchu i przekazanie elektrowni do eksploatacji nastąpiło 31 grudnia 1979 roku. Po prawie 10 latach budowy elektrownia Porąbka-Żar zaistniała w polskim systemie elektroenergetycznym jako ważne źródło mocy szczytowej i interwencyjnej.
EW Porąbka-Żar pracuje już 25 lat
Elektrownia Porąbka-Żar była i pozostaje jedną z największych budowli hydroenergetycznych w Polsce. 25 lat pracy elektrowni wydaje bardzo dobre świadectwo zarówno projektantom, jak i eksploatatorom tego obiektu. Przyczynił się do tego proces modernizacji, w wyniku którego osiągnięto nową jakość urządzeń elektroenergetycznych.
Wśród istotnych modernizacji wymienić należy modernizację automatyki i sterowania, w tym modernizację w zakresie wyposażenia nastawni blokowej. Unowocześniona nastawnia zapewnia zdecydowanie pewniejsze warunki sterowania głównymi i pomocniczymi urządzeniami elektrowni, jak i lepsze warunki pracy personelu eksploatacyjnego elektrowni. Zmodernizowano ponadto układy wyprowadzania mocy, uzwojenia i izolacje hydrogeneratorów oraz urządzenia pomocnicze. Dokonano wymiany wyłączników generatorowych i instalacji technicznych. Wprowadzono systemy automatycznego pomiaru przemieszczania górotworu i zbiornika górnego. Nakłady na prace modernizacyjne zrealizowane ze środków Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A., w latach 1993-2003 wyniosły 45 mln złotych. W wyniku tych działań Elektrownia Porąbka-Żar jest na tym samym poziomie technicznym i eksploatacyjnym co nowoczesne elektrownie europejskie.
Elektrownia Porąbka-Żar jest przygotowana na przynajmniej 30 lat eksploatacji bez potrzeby istotnych nakładów inwestycyjnych na jej unowocześnienie. Elektrownia ta stanowić będzie silny punkt w regulacji systemu elektroenergetycznego południowego obszaru Polski.
Obchodząca w tym roku swoje 25-lecie elektrownia Porąbka-Żar jest obiektem unikatowym nie tylko ze względu na konstrukcję, ale także dzięki swoim walorom przyrodniczym i krajobrazowym. Usytuowanie elektrowni na malowniczych terenach Beskidu Małego jest na pewno znakomitą atrakcją turystyczną nie tylko w skali naszego kraju, ale i dla wielu turystów z zagranicy.
Jako obiekt przemysłowy spełnia też znaczącą rolę na terenie województwa śląskiego, zapewniając miejsca pracy wielu mieszkańcom tego regionu. n
00-876 Warszawa, ul. Ogrodowa 59a
tel. (022) 433-11-00, 433-11-01, fax (022) 624-25-55
e-mail: [email protected]
www.elsp.com.pl
- Informacje o Elektrowniach Szczytowo-Pompowych S.A.