Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.
70 lat w służbie dla ochrony środowiska
W roku przyszłym pracownicy łomżyńskich wodociągów świętować będą podwójną rocznicę, a mianowicie: 10 lat działalności spółki oraz 70-lecie istnienia wodociągów na terenie miasta Łomży w formach zorganizowanych i wyodrębnionych. W okresie tych 70 lat działalność wodociągowa i kanalizacyjna prowadzona była przez różne podmioty w zależności od centralnie prowadzonej polityki gospodarczej i tym samym przybierała różne formy organizacyjno-prawne. Początkowo były to zakłady budżetowe, następnie przedsiębiorstwa państwowe (miejskie i wojewódzkie), a od 1995 r. po komunalizacji mienia komunalnego – spółka z o.o.
Kierunki rozwoju gospodarczego kraju pośrednio wyznaczały priorytetowe cele dla łomżyńskich wodociągów. Na początku lat 70. rozpoczęto budowę miejskiej oczyszczalni ścieków, na co niewątpliwie wpływ miała budowa jednej z największych inwestycji regionu północno-wschodniego – Łomżyńskiej Bawełny „Narew”.
W roku 1975 oddano do użytku część mechaniczną tej inwestycji, a w 1979 r. – część biologiczną. Powstanie województwa łomżyńskiego spowodowało dynamiczny rozwój miasta Łomży, czego skutkiem były zdarzające się braki wody. W latach 1988-89 podjęto próby likwidacji tego problemu. Po stwierdzeniu znacznych zasobów dobrej jakościowo wody w rejonie wsi Podgórze wybudowano ujęcie, które włączono do eksploatacji w 1992 r. Woda ta charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi, porównywana jest do oferowanych w sprzedaży wód stołowych. Deficyt wody w mieście został zlikwidowany. Największy jednak rozwój infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej przypada na okres funkcjonowania spółki z o.o. Tę formę prawną władze samorządowe wybrały przy komunalizacji mienia po byłym przedsiębiorstwie państwowym. Nowe spojrzenie władz ustawodawczych kraju na ochronę środowiska oraz perspektywa wejścia Polski do Unii Europejskiej wymusiły niejako na władzach samorządowych podjęcie zdecydowanych działań w zakresie modernizacji i rozbudowy miejskiej oczyszczalni ścieków. Zadanie to zostało wykonane w latach 1997-2000. Inwestycja została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łomży, budżetu miasta i środków własnych spółki. W celu uzyskania wysokiego stopnia oczyszczania ścieków zmodyfikowano proces technologiczny. Nowe rozwiązanie oparto na uzyskaniu zintegrowanego usuwania węgla i azotu w procesie osadu czynnego, w układzie reaktorów niedotlenionych i tlenowych, poprzedzonych komorą biologicznej defosfatacji. Dla zwiększenia efektywności i stabilności defosfatacji przewidziano predenitryfikację osadu powrotnego. W wyniku tej inwestycji ścieki oczyszczone odprowadzane do rzeki Narew są całkowicie bezpieczne dla środowiska, bowiem spełniają wszelkie wymagania przewidziane przepisami prawa, procent redukcji zanieczyszczeń wynosi: BZT5 – 98%, zawiesina ogólna – 97%, azot ogólny – 86%, fosfor ogólny – 95%.
Inwestycja ta została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku 2000”.
Przedsiębiorstwo posiada ważny od 6 maja 2004 r. Certyfikat wdrożonego Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Zarządzania Środowiskowego spełniający wymagania norm ISO 9001:2000 i ISO 14001:1996. Otrzymany certyfikat w ramach akredytacji szwajcarskiej SAS jest kolejnym wyróżnieniem dla spółki. Oceny spełnienia wymaganych międzynarodowych norm przez funkcjonujący system dokonali audytorzy z firmy certyfikującej SGS Polska Sp. z o.o. w dniach 12 lutego oraz 6 i 7 kwietnia br. Certyfikat ISO ma praktyczne znaczenie dla samej spółki oraz odbiorców usług i firm, z którymi ona współpracuje. Równocześnie z budową, wdrażaniem i postępowaniem certyfikacyjnym spółka przystąpiła do dwóch programów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: „Wstęp do jakości” i „Dotacja na uzyskanie certyfikatu”.
Ustanowione przez spółkę Polityki Jakości i Środowiskowa zostały opublikowane do wiadomości publicznej. Wyznaczone zostały obszary działalności mające znaczący wpływ na środowisko naturalne. Również nadzór oraz zasady kontroli i monitorowania zostały określone w procedurach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Zarządzania Środowiskowego. Wszystkie zapisy dotyczące kontroli i monitorowania elementów mających wpływ na środowisko naturalne są dokumentami nadzorowanymi. Struktura przedsiębiorstwa została określona w mapie zidentyfikowanych procesów kluczowych i pomocniczych oraz ich podprocesów i faz wytwarzania z uwzględnieniem oddziaływania na środowisko naturalne i jego ochronę. Wyznaczone zostały aspekty środowiskowe. Dla potrzeb przedsiębiorstwa opracowano Program Środowiskowy na lata 2004-2012 zawierający cele i zadania środowiskowe oraz określono metodę oceny ich realizacji.
Zarówno władze samorządowe Łomży, jak i kierownictwo spółki działania w zakresie ochrony środowiska traktują jako zadania priorytetowe. Dowodem tego jest fakt, że prowadzone są dalsze prace mające na celu zwiększenie skuteczności oczyszczania ścieków. W roku 2003 został uruchomiony agregat prądotwórczy, który wykorzystuje biogaz powstający w procesie technologicznym oraz wymienione zostało urządzenie do odwadniania osadu po procesie fermentacji. Lata 2004-2010 to okres kolejnych znaczących inwestycji (41.073 tys. zł) w miejską sieć wodociągową i kanalizacyjną oraz modernizację istniejących ujęć wody. Dzięki niewykorzystaniu przepustowości oczyszczalni dokonywane są przyłączenia nowych dostawców ścieków w ramach realizowanej inwestycji pod nazwą „System wodno-kanalizacyjny Łomży i przyległych gmin”. Obecnie przedsiębiorstwo stoi przed dużym zadaniem – kompleksowym rozwiązaniem gospodarki osadowej i energetycznej zakładu.
Do realizacji przewidziano instalację do suszenia i mineralizacji osadów ściekowych.
G. P. Lewańczuk
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
18-400 Łomża, ul. Zjazd 23
tel. (086) 216-62-77 (78), fax (086) 216-28-13
e-mail: [email protected]
www.mpwik.4lomza.pl