Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.
APT Polska – energiczny partner na dynamicznym rynku
Rozmowa z Herbertem Kasamasem, prezesem Zarządu APT Polska
Jak firma APT Polska rozpoczęła swoją działalność?
APT Polska rozpoczęła działalność operacyjną we wrześniu 2000 roku. W pierwszych miesiącach naszej działalności przeprowadziliśmy wnikliwą analizę rynku energetycznego. Skontaktowaliśmy się pośrednio lub bezpośrednio z polskimi elektrowniami, spółkami dystrybucyjnymi i odbiorcami końcowymi. Wśród odbiorców końcowych odkryliśmy wielkie zainteresowanie możliwością swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej, co – zgodnie z przykładami z innych krajów – skutkuje z jednej strony obniżeniem średniej ważonej ceny zakupu, jak i podniesieniem jakości obsługi. Z drugiej strony ceny za energię podlegają znacznym wahaniom. Pojawia się zatem konieczność starannego planowania zużycia energii. Nowe są też zasady poruszania się po zliberalizowanym rynku energii.
Klienci końcowi szukają więc doświadczonego partnera, który pomoże im efektywnie skorzystać z dobrodziejstw uczestnictwa w wolnym rynku energii.
Jakie są plany APT Polska?
Verbund zdecydował się na założenie spółki w Polsce nie tylko ze względu na możliwość sprzedaży energii elektrycznej. Naszym celem jest również nawiązywanie nowych kontaktów partnerskich, które przyniosą korzyści także naszym klientom. Podjęte działania w Polsce mają za zadanie również ekonomiczne wzmocnienie koncernu Verbund.
Urząd Regulacji Energetyki udzielił naszej spółce w połowie lutego dziesięcioletniej koncesji na działalność gospodarczą polegającą na handlu energią elektryczną, w celu zaspokojenia potrzeb istniejących w Polsce odbiorców.
Koncesja ta wiąże się ze zobowiązaniem do utrzymania wysokiego poziomu usług i stałych dostaw energii. Jesteśmy w Austrii już do tego przyzwyczajeni, a w Polsce chcemy zaoferować odbiorcom pewność dostaw po korzystnych cenach. Naszym celem jest, aby klienci byli z nas jak najbardziej zadowoleni.
Widzimy szansę dla nas w szybko postępującej liberalizacji rynku energetycznego. Do roku 2005 przewidywane jest całkowite otwarcie rynku. Polscy odbiorcy energii elektrycznej będą, tak jak w krajach Unii Europejskiej, samodzielnie sterować rozwojem wolnego rynku.
Jesteśmy również przekonani, iż centralne położenie Polski w Europie będzie odgrywało coraz bardziej znaczącą rolę w handlu energią elektryczną pomiędzy Wschodem i Zachodem. Polska Giełda Energii będzie stymulowała rozwój rynku.
Czy APT Polska będzie inwestowała w Polsce w budowę nowych elektrowni?
Nie jesteśmy zainteresowani inwestycjami w źródła wytwarzania energii w Polsce. Dzięki współpracy ze spółkami dystrybucyjnymi chcemy nawiązać bliższe kontakty z klientami. Nasza działalność w Polsce będzie miała przede wszystkim charakter handlowy. Obok naszej podstawowej działalności, jaką jest obrót energią elektryczną chcemy oferować naszym klientom dodatkowe usługi, jak zarządzanie ryzykiem i portfolio-management.
Od roku 2001 obowiązuje w Polsce nowe rozporządzenie, mówiące o konieczności zakupu energii ze źródeł odnawialnych w wysokości 2,4% całkowitego portfela zakupów w roku 2001 i 7,5% od roku 2010. Czy Verbund widzi w tym szansę dla siebie?
W rzeczywistości to rozporządzenie jest dla Verbund wielką szansą. Verbund ma najbardziej przyjazną dla środowiska strukturę wytwarzania energii w całej Unii Europejskiej i jest w posiadaniu najbardziej znaczącego know-how w obszarze ekologicznego wytwarzania prądu. APT Polska planuje w przyszłości import zielonej energii z Austrii, po konkurencyjnych cenach.
Naszym polskim klientom oferujemy obsługę ze strony naszych doświadczonych i kompetentnych pracowników w Polsce i Austrii. Tak więc jeżeli chodzi o możliwości współpracy z odbiorcami końcowymi, to jesteśmy tu wielkimi optymistami.
Rozmawiał EM
- Informacje o firmie Verbund