ASTRA nie tylko dla nadawców telewizyjnych

Teleinform@tyka VI – Dzień Łącznościowca
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 244 (5714) 18 października 2000 r.

ASTRA nie tylko dla nadawców telewizyjnych
Rozmowa z Krzysztofem Surgowtem, prezesem firmy ASTRA Marketing Polska

Foto

Reprezentuje pan w Polsce firmę Societe Europeenne des Satellites – operatora satelitów ASTRA, które znane są głównie z transmisji programów telewizyjnych i radiowych.

ASTRA to konstelacja 10 satelitów, za pośrednictwem których transmitowanych jest prawie 1000 programów telewizyjnych i radiowych w technologii analogowej i cyfrowej. ASTRA oferuje również inne usługi transmisyjne, w tym internetowe. Docieramy do 79 milionów europejskich gospodarstw domowych, w tym 5,5 miliona w Polsce. Trzy dodatkowe satelity są w budowie, a ich wystrzelenie na orbitę planowane jest do końca 2001 roku. Dodam jeszcze, iż polski odbiorca ma dostęp do cyfrowego pakietu Wizja TV oferowanego przez firmę United Pan-European Communications oraz do ponad 100 niekodowanych międzynarodowych programów telewizyjnych i radiowych.

„ASTRA globalna” to tytuły ostatnio ukazujące się w fachowej prasie. Czyżby ASTRA przestała być tylko systemem europejskim?

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zrobiono bardzo wiele, aby umożliwić globalną komunikację za pomocą Systemu Satelitarnego ASTRA. Już dziś, dzięki udziałom w wiodącym operatorze azjatyckim AsiaSat możemy docierać do trzech czwartych ludności całego świata. Dotyczy to zarówno nadawców telewizyjnych i radiowych, jak również firm, które korzystają z usług oferowanych przez platformę ASTRA-NET. Ostatnie inwestycje SES to strategiczne partnerstwo ze szwedzką firmą NSAB, która jest operatorem skandynawskiego systemu satelitarnego Syriusz oraz udziały w firmie Embratel Satellite Division w Brazylii. Dysponuje ona największą flotą satelitarną „zawieszoną” nad Ameryką Południową. Wszystko to razem gwarantuje zasięgi na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Australii i Ameryce Południowej. W tej konfiguracji brakuje jeszcze tylko Ameryki Północnej. Sądzę jednak, iż również ten brakujący element może dołączyć wkrótce do satelitarnej rodziny Societe Europeenne des Satellites.

Czy mógłby pan przybliżyć kwestię oferowanych usług transmisyjnych?

SES jest pionierem we wprowadzaniu interaktywnych i multimedialnych usług za pośrednictwem swojej firmy – SES Multimedia, operatora platformy ASTRA-NET, umożliwiającej dostawcom usług treści multimedialnych transmitować dane bezpośrednio – drogą satelitarną – do osobistych komputerów w biurach i domach całej Europy. Ponadto SES coraz bardziej angażuje się w dziedzinę multimediów poprzez wchodzenie w spółki typu joint venture, partnerstwa i bezpośrednie inwestycje.

Czym jest więc ASTRA-NET?

ASTRA-NET jest to otwarta, neutralna platforma techniczna, która umożliwia dostawcom usług sieciowych sprawne i efektywne ekonomicznie rozsyłanie danych komputerowych i przekazów multimedialnych przeznaczonych dla klientów komercyjnych oraz indywidualnych. Jest oparta na IP i służy do realizacji trzech podstawowych grup usług: Package Delivery, czyli gwarantowanego transmitowania danych w trybie multicastowym do wyznaczonych grup odbiorców, Streaming Delivery, czyli gwarantowanego transmitowania audio i wideo (multicast) w czasie rzeczywistym, Hi-Speed Internet – szybkiej transmisji internetowej za pośrednictwem satelity.

Jaki sprzęt wymagany jest do realizacji tych usług?

W skład minimalnego zestawu sprzętowego umożliwiającego abonentom dostęp do usług oferowanych przez system ASTRA-NET wchodzą: komputer osobisty lub serwer sieciowy wyposażony w dedykowaną kartę rozszerzeń DVB/MPEG2 oraz antena satelitarna o średnicy 60 cm wraz z uniwersalnym konwerterem. Dzięki funkcjonującym w paśmie Ku szerokopasmowym transponderom, ASTRA-NET jest w stanie transferować nadawany do satelity przez Sieciowe Centrum Operacyjne strumień danych cyfrowych o przepływności do 38 Mbit/s.

A czym jest transmisja „gwarantowana”?

W odniesieniu do Package Delivery dla każdej transmisji definiowana zostaje m.in. gwarantowana prędkość z jaką dane mają zostać przesłane do użytkowników (od 64 Kbit/s do 8 Mbit/s i więcej). W przypadku Streaming Delivery dla każdego przekazu strumieniowego wideo czy audio oznacza się CIR, czyli gwarantowaną przepustowość udostępnianego przez system kanału transmisyjnego.

Czy usługi te są w jakiś sposób zabezpieczane?

Oczywiście. Usługi transmisyjne są szyfrowane sprzętowo. Wykorzystanie kryptograficznej techniki utajniania bazującej na potrójnej wersji algorytmu DES z 56-bitowym kluczem kodowym zapewnia możliwość selektywnego kierowania przekazu. W ten sposób możliwe jest równoczesne przekazywanie informacji ogólnie dostępnych oraz takich, które powinny być odbierane wyłącznie przez uprawnionych użytkowników systemu.

Jaka jest droga przekazu danych od dostawcy usług do odbiorców?

Dostawcy usług sieciowych mogą dostarczać informacje przeznaczone do nadania komunikując się z Sieciowym Centrum Operacyjnym, zarówno za pośrednictwem łączy telekomunikacyjnych (satelitarnych, światłowodowych, ISDN, telefonii analogowej itp.), jak i nośników trwałych w postaci kaset audio i wideo oraz płyt CD/DVD. Treści te, z kolei, zostają rozesłane do odbiorców za pośrednictwem satelitów ASTRA. Foto

Czy istnieje możliwość dwukierunkowej łączności satelitarnej z pominięciem infrastruktury naziemnej?

SES jest pierwszym europejskim operatorem satelitarnym, który komercyjnie eksploatuje częstotliwości pasma Ka w celu świadczenia usług interaktywnych i multimedialnych w całej Europie. Testy nowego systemu kanału zwrotnego DVB-RCS zostały już zakończone. Wprowadzenie tego systemu zaspokoi rosnący popyt na dwukierunkowy asymetryczny odbiór i dostawę treści multimedialnych na rynkach europejskich.

Do jakich celów i przez kogo wykorzystywany jest ASTRA-NET?

Klientami firmy SES Multimedia są głównie dostawcy usług i treści sieciowych. Są to m.in. producenci systemów wideokonferencyjnych, firmy wykorzystujące aplikacje umożliwiające dostęp do danych finansowych i ekonomicznych w czasie rzeczywistym, platform dystrybucyjnych audycji rozrywkowych, zapowiedzi filmowych dla sklepów, dyskotek, centrów szkoleniowych i wiele innych.


Więcej informacji na stronie: http://www.ses-astra.com.

Logo