Bezpieczeństwo energetyczne Polski według Siemensa

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 216 (6899) 14 września 2004 r.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski według Siemensa

Wypowiedź Marka Kulińskiego, dyrektora działu energetyki Siemens Sp. z o.o.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest problemem, z którym zawsze mierzą się wszystkie rządy na każdym etapie rozwoju ekonomicznego rządzonego przez siebie kraju.

W Polsce z zagadnieniem tym spotykamy się przede wszystkim przy rozpatrywaniu problemów związanych z koniecznością dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju to także konieczność zrealizowania szeregu posunięć gospodarczych rządu, takich jak skuteczna prywatyzacja przedsiębiorstw z sektora energetyki, odnowienie przestarzałej mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach oraz kompleksowe zmodernizowanie sieci przesyłowej. Wszystkim aspektom omawianego zagadnienia powinien być nadany najwyższy priorytet, a realizacja odbywać się w tempie ekspresowym. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na wymianę jednostek wytwórczych zainstalowanych w polskich elektrowniach. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bloki energetyczne pracujące w polskiej energetyce są wyeksploatowane, przestarzałe i nieekonomiczne, a deklarowana rezerwa mocy jest wobec tego często iluzoryczna. Należy więc szybko działać. Należy też opracować szeroki program odnowy zainstalowanej mocy i wdrożyć go do realizacji, zanim przyspieszony wzrost gospodarczy kraju, a tym samym wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, wykażą nam zaniedbania w tej dziedzinie.

Wymiana bloków energetycznych może być stopniowa i sukcesywna, ale nie może być spóźniona.

Bezpieczeństwo energetyczne to również konieczność zapewnienia surowców do wytwarzania energii elektrycznej oraz dla obsługi procesów technologicznych w zakładach przemysłowych.

Z wyjątkiem dostaw węgla Polska nie jest krajem samowystarczalnym surowcowo. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej staliśmy się fragmentem układu naczyń połączonych. Taki stan rzeczy niesie ze sobą wiele pozytywów. Pociąga za sobą również wiele wyzwań. Jednym z nich jest konieczność zrealizowania dyrektyw unijnych, w tym konieczność utrzymywania niezbędnych zapasów paliw, wystarczających na pokrycie zapotrzebowania całego kraju w określonym przedziale czasu. Dla przypomnienia – od 2009 roku niezbędne zapasy magazynowe każdego z członków Unii Europejskiej będą musiały wystarczyć na 90 dni. Oznacza to konieczność opracowania i wdrożenia planu inwestycyjnego również i w tej gałęzi przemysłu. Bez inwestycji w infrastrukturę magazynową o bezpieczeństwie energetycznym kraju można będzie wyłącznie dyskutować.

Dywersyfikacja źródeł dostaw gazu jest dla gospodarki polskiej w istocie tematem nr 1.

Głośnym echem odbiło się w Europie przerwanie przez Gazprom dostaw gazu do Polski na skutek lokalnego konfliktu pomiędzy tą firmą i Białorusią. W efekcie gospodarka polska poniosła pewne straty. Nie ma żadnych gwarancji, że podobna sytuacja nie powtórzy się w przyszłości.

Polska musi zatem w bardzo szybkim tempie podjąć dwie decyzje. Pierwszą o rzeczywistym zróżnicowaniu dostawców paliw, drugą dotyczącą inwestycji w infrastrukturę, w tym w budowę rurociągów przesyłowych i magazynów podziemnych. Budowa terminalu odbiorowego sprężonego gazu norweskiego oraz budowa gazociągu Bernau-Szczecin dobrze wpisują się w rządowe plany poszukiwania rozwiązań alternatywnych.

W tym momencie należałoby zadać pytanie, jakie zadania mogłyby stać przed Siemensem w rozwiązywaniu problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju?

Oczywiście przede wszystkim możemy pełnić funkcje doradcze i konsultacyjne.

Jak rzadko która firma, otwarcie wypowiadamy się na tematy gospodarcze i głos ten jest uważnie słuchany zwłaszcza w tych krajach, w których Siemens dużo inwestuje.

Zabieramy głos na różnorodnych forach publicznych, w tym na najważniejszym, tj. Forum Ekonomicznym w Davos. Nasi przedstawiciele są zapraszani do udziału w wielu komitetach sterujących najbardziej odpowiedzialnych przedsięwzięć ekonomicznych na świecie.

Jesteśmy koncernem globalnym, funkcjonującym na wielu rynkach i doskonale znającym ich specyfikę. Wiele obowiązujących tam rozwiązań prawnych mogłoby z powodzeniem znaleźć zastosowanie w polskich uwarunkowaniach.

Innym polem do popisu jest działalność realizacyjna.

Siemens jest wielobranżową, stabilną korporacją przemysłową, specjalizującą się w wykonawstwie „pod klucz” zapewniając inwestorom dostawy „z jednej ręki” urządzeń skonstruowanych według własnej myśli technicznej i w oparciu o światowy postęp technologiczny, którego również jesteśmy kreatorami.

Dzięki właściwej polityce ekonomicznej i inwestycyjnej jesteśmy korporacją, którą ominęły wszelkie możliwe zawirowania i kłopoty finansowe ostatnich lat, dzięki czemu cieszymy się najwyższym zaufaniem banków, instytucji ratingowych oraz przede wszystkim inwestorów. Corocznie korporacja nasza przeznacza ok. 6,8-7,0% globalnych obrotów na prace badawcze, w tym na rozwój naszych nowych produktów i unowocześnianie istniejących. W ubiegłym roku budżetowym 2002/2003 na prace badawcze przeznaczona została kwota 5,1 mld euro. Postęp światowej nauki oraz konkurencja wymuszają z roku na rok stałe powiększanie tej kwoty. Nakłady na badania i rozwój są jednym ze wskaźników pozwalającym na ocenę kondycji finansowej każdej korporacji oraz przesłanką do budowy zaufania do niej przez potencjalnych inwestorów i kredytodawców. Siemens od lat jest jedną z nielicznych korporacji znajdującą się na szczycie wszelakich rankingów popularności i rozpoznawalności marki.

Warto przytoczyć tutaj dwie wypowiedzi Heinricha von Pierera – CEO naszej korporacji – wygłoszonych na Sympozjum Energetycznym w Orlando na Florydzie w 2002 roku.

„Inwestujemy nadzwyczajne środki w badania i rozwój, aby utrzymać naszą pozycję światowego lidera w przemyśle. Ponad 60.000 naukowców w 30 krajach pracuje nad produktami, systemami i rozwojem usług tak, by utrzymać naszych klientów w poczuciu zadowolenia z wyboru nas jako swoich partnerów. W ubiegłym roku nasi naukowcy opracowali ponad 9.000 wynalazków i zgłosili ponad 6.000 nowych patentów. Jesteśmy pod tym względem w Europie korporacją nr 1.”

„Śmiało można stwierdzić, że Siemens – aby sprostać stawianym wyzwaniom – tworzy globalną sieć innowacji. Zamierzamy kontynuować przyjęty kurs na rozwój technologii w przemyśle. Oczywiście nie tylko w obszarze wytwarzania energii elektrycznej, ale również w dziedzinie jej przesyłu i dystrybucji. Te obszary biznesu mają u nas jeden z wyższych priorytetów i widzimy tutaj najwyższy potencjał wzrostowy”.

Jednym z elementów oceny wiarygodności naszej firmy jest jej polityka inwestycyjna, zwłaszcza w obszarze fuzji oraz przejęć, w tym w szeroko pojętej energetyce.

Na dzień 1.10.2004 r. przewidziana jest ostateczna i pełna integracja z Siemensem grupy Demag Delaval Industrial Turbomachinery (DDIT), powstałej w wyniku globalnego przejęcia Działu Turbin Przemysłowych firmy Alstom. Tym samym nastąpi znaczące poszerzenie portfolio naszego koncernu o małe i średnie turbiny gazowe, napędy do kompresorów oraz kompletne bloki parowo-gazowe o mocy do 150 MW. Trzeba wyraźnie podkreślić, że nasza wielka aktywność w szeroko pojętej energetyce, jak też wzrost naszych działań w obszarze Oil&Gas znakomicie wpisują się w plany zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, opracowane i wdrażane przez polski rząd. n