Bezpieczeństwo w biznesie

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
10 listopada 2009 r.

Bezpieczeństwo w biznesie

Głównym kierunkiem działania BIK jest wspomaganie podejmowania decyzji kredytowych przez banki i powiązane z nimi organizacje sektora usług finansowych.

Obecnie jednak BIK wyszedł ze swoimi produktami poza sektor finansowy, oferując tzw. Raporty BIK4Company generowane przez system ESOR. Raporty te umożliwiają ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów gospodarczych i mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego do sprawdzania wiarygodności swoich potencjalnych partnerów biznesowych, np. firm uczestniczących w postępowaniach przetargowych. To rozszerzenie dotychczasowej oferty BIK ma za zadanie przyczynić się do ograniczenia ryzyka kontraktowego i sprawić, że działalność gospodarcza w naszym kraju będzie bezpieczniejsza.

Opracowany model systemu oceny przeznaczony jest dla podmiotów gospodarczych prowadzących pełną sprawozdawczość finansową.

Poza wspomnianą oceną ryzyka kredytowego i biznesowego Raporty BIK4Company:

  • mogą stanowić istotny czynnik, wpływający na decyzje w procesie biznesowym,
  • są w stanie przyspieszyć i częściowo nawet zastąpić pracę analityków, a przez to pozwalają na oszczędności czasu i kosztów,
  • w logiczny i przejrzysty sposób przedstawiają kondycję ekonomiczno-finansową badanego przedsiębiorstwa, dostarczając informacje o jego ogólnym standingu finansowym oraz o jego ekonomicznej pozycji na tle podmiotów z tej samej branży,
  • pozwalają monitorować ryzyko finansowe zawieranych transakcji handlowych zarówno z odbiorcami, jak również z dostawcami,
  • mogą także służyć prowadzeniu analiz benchmarkingowych i porównawczych, dostarczając kadrze kierowniczej cennych informacji o ekonomicznej pozycji zarządzanego przedsiębiorstwa na tle konkurentów.

Raport zawiera klasyfikację ocenianego przedsiębiorstwa oraz pozwala na przyporządkowanie go do jednej z 10 klas ryzyka, zgodnie z malejącym poziomem wiarygodności finansowej (im wyższa klasa, tym niższa wiarygodność firmy).

W sumie zakres zawartych w nim informacji pozwala zarówno na ocenę słabych i mocnych stron badanego podmiotu, jak i jego biznesowe usytuowanie na tle całej branży, w jakiej prowadzi on swoją działalność.

Każdy, kto posiada dostęp do Internetu, może z tego systemu skorzystać, jednocześnie istniejące zabezpieczenia powodują, że dane wprowadzone przez użytkowników są rzetelnie chronione i niedostępne dla osób trzecich.

Waldemar Rogowski
Departament Klienta Korporacyjnego
Biuro Informacji Kredytowej S.A.

www.bik.pl