Biopaliwo na skalę przemysłową

Energia XXXIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 295 (6372) 19 grudnia 2002 r.

Biopaliwo na skalę przemysłową

Elektrociepłownia Tychy SA to pierwszy w kraju zakład branży energetycznej, który do opalania kotłów wykorzystuje biopaliwo. Kilka tygodni temu w Kossowie (woj. świętokrzyskie) został uruchomiony Zakład Produkcji Paliwa Wtórnego z Biomasy, który dostarcza paliwo do elektrociepłowni.

Wybudowany przez EC Tychy SA za ponad 8 milionów zł zakład będzie produkował brykiety drzewne i biopaliwo. Brykiety planuje sprzedawać odbiorcom zewnętrznym. Biopaliwo już teraz trafia do kotłów tyskiej elektrociepłowni. Docelowo zawartość tego odnawialnego źródła energii ma stanowić nawet do 20% paliwa. W przyszłości odbiorcą biopaliwa może być także mała elektrownia, którą EC Tychy SA planuje uruchomić w pobliżu zakładu w Kossowie. Inwestycja powinna się zwrócić po 8 latach.

– Inwestycja w Kossowie jest pionierskim, w skali kraju, krokiem w kierunku pozyskiwania alternatywnych, co ważne tańszych i bardziej przyjaznych środowisku surowców opałowych na potrzeby energetyki zawodowej – mówi Sławomir Madejski, prezes zarządu Elektrociepłowni Tychy SA.

Surowiec do produkcji będzie pochodził głównie z upraw roślin energetycznych. EC Tychy SA podpisała już wstępne porozumienia w tej sprawie z rolnikami z okolic Włoszczowej. Do momentu zebrania pierwszych plonów z przyszłych plantacji, biomasa jest pozyskiwana z okolicznych gospodarstw leśnych. Docelowo zakład ma produkować 60 tysięcy ton paliwa rocznie. 1,5 tony biopaliwa ma wartość energetyczną 1 tony węgla kamiennego.

Obecnie biopaliwo jest produkowane z biomasy leśnej (wszelkich resztek powstałych w procesie obróbki drewna). Zmielone, wysuszone i sprasowane zbiory zamieniają się w tanie i wydajne źródło energii. Na surowiec pochodzący z upraw tzw. roślin energetycznych, przede wszystkim wierzby wiciowej oraz malwy pensylwańskiej, będzie trzeba poczekać około 3 lat. Obie rośliny charakteryzują się znacznym tempem wzrostu i niskimi wymaganiami. Pod ich uprawy można zagospodarować nawet niskiej jakości gleby, obecnie leżące odłogiem. Po obróbce technologicznej wysuszone zbiory zamieniają się w tanie i wydajne źródło energii. Można je więc z powodzeniem wykorzystywać jako dodatkowe paliwo w kotłach fluidalnych. Ta technika od dawna jest wykorzystywana np. w Skandynawii i Japonii.

O wyborze Kossowa na miejsce powstania zakładu przetwórstwa biomasy zadecydowały następujące czynniki: bogactwo zasobów leśnych, dobrze rozwinięta gospodarka leśna, dogodne połączenia komunikacyjne oraz możliwości gospodarczego rozwoju tego regionu.

Inwestycja EC Tychy w Kossowie ma również wymiar społeczny. W zakładzie znajdzie zatrudnienie ponad 20 osób. Około dziesięciokrotnie większa liczba ludzi będzie mogła zaangażować się w uprawę surowca do produkcji biopaliwa bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów. Jego zebraniem z plantacji zajmie się elektrociepłownia.

Elektrociepłownia Tychy SA
43-100 Tychy, ul. Przemysłowa 47
tel. (032) 217-30-51, fax (032) 217-32-51
e-mail: [email protected]
www.ec-tychy.pl