Łączność V – Światowy Dzień Telekomunikacji
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 112 (5582) 15 maja 2000 r.
Błyskawiczna informacja
POLPAK-T
Łączy nas coraz więcej
Dzięki usłudze wideokonferencji, można spotykać się, nie wychodząc z biura. Dźwięki, filmy, obrazy w postaci plików komputerowych krążą po rozległych sieciach transmisji danych. W ostatnim dziesięcioleciu Polska stała się atrakcyjnym miejscem nie tylko turystycznie, ale także ze względu na dogodne warunki do inwestowania. Biznesmenowi w delegacji zależy na utrzymaniu sprawnej łączności z firmą. Dostęp do najświeższych informacji i proste sposoby pozyskiwania danych z centrali firmy stają się kluczem do osiągania sukcesów w biznesie. Coraz częściej o zawodowym sukcesie decyduje szybkość w zdobywaniu informacji.
Telekomunikacja Polska S.A. oferuje cały zestaw narzędzi zapewniający łączność, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w kraju czy też za granicą.
Dostęp do Internetu
Dzięki usłudze komutowanego dostępu do Internetu polscy amatorzy cyberprzestrzeni mogą już od czterech lat poruszać się w globalnej sieci. Usługa ta jest najprostszym w Europie sposobem łączenia się z siecią. Biznesmen odwiedzający Polskę nie musi szukać dostawcy Internetu, wypisywać formularzy, płacić abonamentu za cały miesiąc. Wystarczy przyłączyć swój komputer do gniazda telefonicznego sieci PSTN Telekomunikacji Polskiej S.A., wpisać adres serwera dostępowego, wybrać numer 0 20 21 22, by już po chwili wysyłać najświeższe informację via mail. Użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za przyłączenie do sieci internetowej, taryfa równa jest obowiązującym opłatom za rozmowy lokalne.
Przy korzystaniu z tej usługi nie ma problemów z logowaniem się do sieci. Login i hasło dla wszystkich jest jednakowe: trzy małe literki „p”. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że użytkownik usługi jest anonimowy. Nie powoduje to wzmożonej aktywności hakerów w Polsce. Wszelkie niepokojące zdarzenia w sieci są rejestrowane. Nie ma technicznych problemów, by sprawdzić, z jakiego numeru telefonu wysłano 356633 maili w ciągu minuty na czyjąś skrzynkę lub np. serwer Pentagonu.
Polpak-T
Inwestując w duże przedsiębiorstwo w Polsce należy się liczyć z tym, że w przyszłości niezbędna będzie sprawna i bezpieczna transmisja danych pomiędzy centralą firmy, jej oddziałami oraz kontrahentami. Do przesyłania plików nie wystarczą łącza internetowe. Nawet przy zastosowaniu procedur szyfrowania istnieje niebezpieczeństwo, że tajemnice firmy trafią do rąk ambitnego nastolatka.
Przedsiębiorstwa potrzebują bezpiecznych łączy. Dzięki nim odosobnione sieci LAN oddziałów stworzą pracującą jak jeden organizm sieć.
Przyjeżdżający do polski biznesmen zarządzający międzynarodowym koncernem może korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie dają usługi sieciowe. Sprawna łączność i transmisja danych są obecnie jednymi z najważniejszych czynników zapewniających rozwój i sukces firm. Warunki takie stwarza sieć Polpak-T. Pracujący obecnie szkielet sieci jest, jako jedyny w Europie, w pełni zrealizowany w technologii ATM i przesyła dane z prędkościami do 155 Mb/s.
Usługi realizowane w ramach sieci Polpak-T, pozwalają na zestawienie łączy PVC pomiędzy odległymi lokalizacjami firmy i ewentualnie jej kontrahentami. Łącza te mają charakter łączy stałych – dzierżawionych. Komunikacja ma charakter nieprzerwany i komputery oddalone nawet o setki kilometrów mogą współpracować, jakby stały biurko w biurko.
Protokół, z jakim pracuje sieć Polpak-T Frame Relay/ATM przygotowany został z myślą o przesyłaniu plików w pełni multimedialnych. Warunki stwarzane przez łącza sieci pozwalają na zestawienie wideokonferencji, przesyłanie wysokiej jakości głosu, obrazów, jak również danych niemultimedialnych, np. raportów księgowych.
Polpak-T VPN
Zagraniczny przedsiębiorca może zażyczyć sobie podłączenia centrali koncernu, znajdującej się w dowolnym mieście na świecie, z zasobami stworzonej w oparciu o Polpak-T sieci VPN. Wirtualne sieci prywatne (VPN) to wydzielone dla przedsiębiorstwa zasoby sieci publicznej, w tym przypadku sieci Polpak-T. Wykreowanie sieci prywatnej powstaje poprzez powiązanie terminali użytkownika i dzierżawionych linii PVC w jedną logiczną całość. Użytkownik sieci VPN może podjąć się samodzielnego zarządzania wydzieloną siecią. Daje to mu dużą niezależność. Jednakże ze względu na duże koszty utrzymania fachowców warto powierzyć zarządzanie doświadczonemu operatorowi sieci Polpak-T.
Istnieje jeszcze jeden powód łączenia sieci komputerowych w sieci rozległe. To możliwość stworzenia elektronicznej poczty korporacyjnej. Usprawnia to zarządzanie i komunikację między działami oraz poszczególnymi pracownikami różnych oddziałów firmy. Eliminuje również potrzebę generowania papierowych dokumentów. Ilość przesłanych danych w sieci Polpak-T nie wpływa na koszt użytkowania łącza. Płaci się abonament miesięczny za poszczególne PVC. Wysokość abonamentu zależy od zamówionej przez klienta przepustowości (w standardzie do 2 Mb/s).
Równie istotną usługą realizowaną za pomocą sieci Polpak-T jest dostęp do Internetu. W przypadku dostępu do Internetu zestawiane jest łącze PVC do najbliższego routera brzegowego, który kieruje ruch do sieci Internet. Należy dodać, że uruchomienie usługi komutowanego dostępu do Internetu (0 20 21 22), w 1996 roku, stało się możliwe dzięki rozwojowi szybkiej sieci transmisji danych Polpak-T.
W najbliższym czasie CST TP S.A. zamierza znacznie rozbudować usługę komutowanego dostępu do Internetu. Planuje się udostępnić użytkownikom 4 razy więcej modemów. Systematycznie i sukcesywnie zbliżamy się do standardów zachodnich, gdzie Internet stał się powszechnym sposobem komunikacji i codziennym narzędziem pracy już nie tylko biznesmena, ale i szeregowego pracownika.
Więcej informacji udziela Biuro Obsługi Klienta CST TP S.A.
Linia bezpłatna 800: 0 800 120 811
e-mail: [email protected]
Podstawowe informacje niezbędne do konfiguracji komputera:
- Protokół sieciowy: TCP/IP
- Typ serwera Dial Up: PPP
- Podstawowy DNS: 194.204.159.1
- Zapasowy DNS: 194.204.152.34
- Login: ppp
- Hasło: ppp
- Informacje o firmie Telekomunikacja Polska SA