Cele środowiskowe – narzędzie doskonalenia

OCHRONA ŚRODOWISKA IX – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 273 (5438) 23 listopada 1999 r.

Cele środowiskowe – narzędzie doskonalenia
Thomson Polkolor

 

Mija już drugi rok działania Systemu Zarządzania Środowiskowego w Thomson Polkolor – działania, to znaczy zmniejszania negatywnego wpływu zakładu na środowisko poprzez realizację Celów i Zadań Środowiskowych. Na początku roku podjęliśmy się realizacji wielu ambitnych celów. Rok się kończy, nadchodzi czas podsumowań. Chcemy więc przedstawić najciekawsze z zadań, z którymi uporaliśmy się niedawno.

Zacznijmy od zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych w przedsiębiorstwie, a mianowicie ograniczenia ilości zawiesin stałych w ściekach, pozostających po operacji szlifowania ekranu kineskopu. Podjęliśmy się zmniejszenia ilości tych odpadów o 1,6 tony na 1000 ton wyprodukowanych ekranów. Jak tego dokonaliśmy? Zaczęło się od zmodyfikowania geometrii formy, do której wprowadzana jest kropla szklana, aby następnie uformować ekran. Tak poprawiony (dzięki nowej formie) ekran jest dalej szlifowany i aby uzyskać jego odpowiednią gładkość, należy zebrać o 10% mniej szkła niż poprzednio. Poza tym oszczędza się też na materiale szlifierskim i czasie wykonania operacji (mniej energii zużytej na 1 ekran). Razem daje to mniej zawiesin stałych w ściekach kierowanych do oczyszczalni, a dalej oznacza to mniej tzw. osadu poneutralizacyjnego, który należy zagospodarować. W tym roku udało się już zmniejszyć ilość takiego osadu o ponad 80 ton.

Innym, równie ciekawym celem była redukcja o 30% emisji pyłu powstającego podczas operacji pokrywania tzw. masek cieniowych, zawierającego tlenek bizmutu. Maska jest to metalowy element, który umieszczony jest wewnątrz kineskopu tuż przed ekranem. Osłabia ona energię elektronów uderzających o powierzchnię luminoforu, czyli materiału powodującego świecenie. Bez tego elementu kineskop bardzo szybko by się zużywał. Specjalny robot, w zamkniętej kabinie pokrywał maskę zawiesiną bizmutową, a to, co nie osiadło, było wyciągane przez wentylator na dach budynku, a stąd wraz z powietrzem wędrowało w świat. Układ ten posiadał tzw. filtr absolutny, ale nie byliśmy zadowoleni z jego skuteczności. Dlatego zakupiono specjalny system odpylający zasysane powietrze. Filtry są automatycznie oczyszczane, po z góry określonym czasie, a zebrany w ten sposób pył bizmutowy wysyłany jest do ponownego wykorzystania w innym zakładzie. Niestety, nie możemy go powtórnie wykorzystać ze względu na wymagania technologiczne. Zysk nasz i środowiska naturalnego, sięgnął około 1 tony rocznie, co uważamy za duży sukces w zmniejszaniu szkodliwych emisji do atmosfery.

Oprócz „dużych” celów są także mniejsze, niekiedy bardzo oryginalne.

Na początek weźmy cel czysto organizacyjny, jakim było ograniczenie ilości odpadów tektury o 5,2 tony na 1 milion sztuk wyprodukowanych elementów szklanych do kineskopu w stosunku do roku poprzedniego. Elementy te to tzw. ekran i stożek czyli przednia i tylna część kineskopu, które przed wysyłką do zakładu zajmującego się montażem gotowego kineskopu, są pakowane w pudła kartonowe. Pudła są rozpakowywane na miejscu i wracają do nadawcy. I tutaj zrodził się pomysł, aby te pudła były inaczej składane, a pokrywy które się najczęściej uszkadzają naprawiane. Przygotowano odpowiednie miejsce na składowanie tych opakowań oraz opracowano nowe instrukcje składania i naprawiania. I to wszystko. To wystarczyło, aby oszczędzić tekturę, a więc i drzewa (zyski oszacowano na około 18 tys. złotych).

Drugi cel odzwierciedla jedno z założeń systemu ISO 14001 – zakład dbający o środowisko naturalne powinien korzystać z dostawców, którzy też dbają o to środowisko oraz być wyczulonym na ekologiczne potrzeby klientów. Wychodząc z takich założeń podjęliśmy decyzję o zmianie tworzywa sztucznego, z którego wykonuje się jeden z elementów zespołu sterującego wiązką elektronów w kineskopie. Stary element zawierał związki bromu i antymonu, a to dla naszego klienta, uczulonego na problemy środowiska, było nie do przyjęcia. Nowy materiał nie różni się technologicznie od starego, ma tę samą trwałość… a środowisku lżej.

Z naszych doświadczeń z Systemem Zarządzania Środowiskowego wynika, że postawienie sobie jasnych, choćby nawet bardzo trudnych celów, a następnie konsekwentne dążenie do ich realizacji to najlepszy, jeśli nie jedyny, sposób na bycie przedsiębiorstwem przyjaznym środowisku naturalnemu. A Thomson Polkolor, jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, jest mu przyjazny.

logo

05-500 Piaseczno, ul. gen. L. Okulickiego 7/9
tel. (022) 757-13-15, fax (022) 757-19-06

Strona Thomson Polkolor