Centrum Informatyki Energetyki wybrało Oracle’a

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

Centrum Informatyki Energetyki wybrało Oracle’a
Rozmowa z Andrzejem Hamerą, wiceprezesem Centrum Informatyki Energetyki Sp. z o.o.

 

Dlaczego CIE zdecydowało się na technologię Oracle?

Mniej więcej trzy lata temu uznaliśmy, że nasz dotychczasowy program do rozliczeń odbiorców energii elektrycznej nie jest systemem na miarę 2000 roku. Postanowiliśmy zatem zainwestować w najnowocześniejsze technologie informatyczne dostępne na rynku. Po wnikliwych rozważaniach zdecydowaliśmy się na systemy Oracle.

Chcę powiedzieć, że ostatecznie nie pieniądze okazały się czynnikiem decydującym o wyborze – ceny licencji baz danych wszystkich najważniejszych producentów w ostatnim okresie bardzo się do siebie zbliżyły. Braliśmy pod uwagę raczej możliwości oprogramowania: jakość narzędzi do tworzenia aplikacji, ogólną funkcjonalność, bezpieczeństwo czy możliwości raportowania. Duże wrażenie na użytkownikach robią dostarczane przez Oracle narzędzia do graficznej analizy danych – możliwości łatwego tworzenia wykresów w różnych przekrojach, dostępne nawet dla operatora nie mającego przygotowania informatycznego. Narzędzia Oracle – Designer i Developer, pozwalają wyposażyć aplikację w wygodny i atrakcyjny interfejs; ta ich cecha też nam bardzo odpowiada.

Cenną cechą Oracle’a jest jego wieloplatformowość – dla nas ma to znaczenie, ponieważ proponujemy naszym klientom instalacje heterogeniczne. Motor bazy danych instalujemy na maszynie typu RISC (pod systemem Unix), serwer aplikacji działa na WinNT, zaś stacje klienckie, których liczba waha się – w zależności od instalacji – od 20 do 40, pracują na PC-tach z systemem Windows 95/98. Nie bez znaczenia jest także możliwość rozwoju systemu w miarę powiększania się biznesu klienta – coś, co nazywamy skalowalnością bazy danych; system Oracle ma tę cechę „wrodzoną”. Baza danych dla naszej aplikacji musiała mieć także możliwość bezproblemowej, szybkiej obsługi milionów rekordów – takie bowiem są dzisiaj bazy w zakładach energetycznych.

Jakie są największe wartości firmy CIE?

Nasz firma oferuje gotowe systemy „pod klucz” – dostarczamy sprzęt, oprogramowanie i konsulting, czyli robimy wszystko, łącznie ze składaniem PC-tów oraz instalacją okablowania; oferujemy także wszystkie usługi po-wdrożeniowe. Można nas śmiało nazwać firmą integratorską. Zatrudniamy 65 pracowników, w tym 34 projektantów oprogramowania, z czego 15 specjalistów zostało przeszkolonych w zakresie technologii Oracle.

Produkcja aplikacji jest dziś głównym wątkiem działalności naszej firmy, zaś najważniejszym projektem software’owym jest aplikacja ZBYT-2000, tworzona w oparciu o komponenty Oracle. Dziś nasza firma obsługuje 1/3 rynku energii elektrycznej w Polsce – jest to ok. 5 mln odbiorców. Spodziewamy się, że nasz najnowszy produkt spotka się z tak wielkim zainteresowaniem klientów, iż ten udział jeszcze się powiększy. Nasze nadzieje nie są pozbawione podstaw – obserwujemy, jakie wrażenie na słuchaczach robi system ZBYT-2000 w czasie jego prezentacji.

Pakiet ten działa już w Zakładzie Energetycznym Warszawa-Teren w Rejonie Energetycznym Legionowo oraz w Zakładzie Energetycznym Jelenia Góra S.A. i w 23 Zakładach Elektroenergetyki Kolejowej. Obecnie system wdrażany jest u kolejnych użytkowników: w Hucie Stalowa Wola i w Beskidzkiej Energetyce S.A. Przygotowujemy kolejne projekty – wdrożenia w Lubzel S.A. i ZE Kraków S.A.

Dlaczego warto mieć i używać ZBYT-2000?

Zakłady energetyczne są zainteresowane posiadaniem nowoczesnego oprogramowania, które jest wygodne w użyciu, bezpieczne i elastyczne wobec zmian otoczenia gospodarczego. Warto wspomnieć też o tym, że nasze oprogramowanie jest dostosowane do nowego prawa energetycznego, którego wymogi i zasady zostały uwzględnione w systemie jeszcze na poziomie projektowym. Dzięki temu nasz produkt jest stabilny i nowoczesny – jest to rzeczywiście system na miarę nowego tysiąclecia, który będzie mógł służyć naszym klientom przez wiele lat. Istotną cechą pakietu ZBYT-2000 jest także możliwość kompleksowej obsługi jednocześnie drobnych i wielkich odbiorców energii elektrycznej i gazu. Dotychczas wszystkie zakłady musiały mieć po dwie aplikacje – każda dla innej grupy odbiorców; kupując u nas jeden system, klient po prostu płaci mniej, a ma wszystko, co jest mu potrzebne.

Współpracujemy z Oracle Polska w zakresie rozbudowy tego pakietu o standardową funkcjonalność zaczerpniętą z modnego ostatnio zakresu CRM (Zarządzanie Relacjami z Klientami), taką jak telefoniczne centrum obsługi i marketing.

Myślę, że naszym klientom odpowiada także różnorodność form działalności firmy CIE – wygodnie jest mieć przecież jednego dostawcę na wszystkie elementy systemu informatycznego, jedną firmę konsultingową i jednego serwisanta zarówno sprzętowego, jak software’owego.

Śmiało można zatem powiedzieć, że dostarczamy wszystko w jednym; na dodatek komponenty naszego systemu są na najwyższym światowym poziomie.

Rozmawiał Jacek Tylec