Chroń środowisko – zbieraj baterie razem z Organizacją Odzysku REBA S.A.!

Ochrona Środowiska XVIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 268 (6648) 18 listopada 2003 r.

Chroń środowisko – zbieraj baterie razem z Organizacją Odzysku REBA S.A.!

Baterie i ogniwa galwaniczne po zużyciu stają się odpadami niebezpiecznymi dla środowiska. Dlatego należy je zbierać i poddawać recyklingowi, tak aby nie trafiały na komunalne składowiska odpadów. Cele samorządów i przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek baterie, są więc w tym względzie zbieżne.

Jak wiadomo, ustawowy obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych może być realizowany przez przedsiębiorcę samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku.

REBA O.O. S.A. jest jedyną, której specjalnością są właśnie baterie.

Przedsiębiorcy zobowiązani są do zapewnienia odzysku i recyklingu określonej procentowo części łącznej masy baterii sprzedanych w kraju w danym roku. Wskaźnik ten wzrasta z roku na rok. Aktualnie, tzn. w roku 2003, wynosi 7% masy, lecz w roku 2007 będzie wynosił już 50% masy wszystkich baterii, które zostaną wprowadzone na rynek. Łatwiej ocenić skalę tego przedsięwzięcia, gdy poziomy procentowe zostaną zastąpione wskaźnikami masy. Na rynek krajowy trafia obecnie ok. 250 milionów sztuk baterii o łącznej masie ok. 6800 ton. Chcąc wypełnić tegoroczny wskaźnik odzysku i recyklingu należy więc zebrać prawie 480 ton baterii. Za cztery lata masa baterii, którą trzeba będzie zebrać i przekazać do odzysku, wzrośnie co najmniej do 3500 ton, a więc ponad 7-krotnie.

– Wypełniamy obowiązek zapewnienia odzysku baterii współpracując z samorządami, a także ze szkołami. Zapewniamy bezpłatny odbiór wszystkich baterii, zebranych w poszczególnych szkołach lub na większym obszarze (związku gmin, gminy). Oferujemy też bezpłatnie pojemniki do zbiórki baterii. Dotychczas rozmieściliśmy już w całym kraju ponad dziesięć tysięcy pojemników – mówi Michał Korkozowicz, prezes Zarządu Organizacji Odzysku REBA S.A.

Podstawą sukcesu zbiórki baterii jest masowe uczestnictwo mieszkańców – użytkowników baterii. Na inicjatywę spółki REBA najszybciej zareagowali nauczyciele wraz z uczniami. Ogłoszony we wrześniu konkurs zbiórki baterii spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Aktualnie w zbiórce uczestniczy już ponad 2500 szkół w całej Polsce i co ważniejsze, liczba ta powiększa się z każdym dniem. Są wśród nich i takie szkoły, które w ciągu jednego miesiąca zebrały ponad 150 kg baterii, ale oprócz wyeliminowanych odpadów, wielkie znaczenie ma efekt edukacyjny osiągnięty dzięki tej akcji. Właściwa informacja i edukacja jest warunkiem licznego udziału w zbiórce. Dlatego promocję zbiórki baterii dobrze jest wkomponować w ogólny plan gospodarki odpadami w gminie.

Zanim zebrane baterie trafią do firm odzysku i recyklingu, trzeba je posegregować. REBA O.O. S.A. zachęca więc zakłady gospodarki komunalnej oraz wiarygodne firmy prywatne do podjęcia wysiłku sortowania baterii na 4 następujące grupy: baterie cynkowo-węglowe, baterie alkaliczne, małe akumulatory niklowo-kadmowe, inne baterie (litowe, litowo-jonowe, niklowo-
-wodorkowe, cynkowo-powietrzne). Docelowo planujemy doprowadzić do uruchomienia ok. 10 regionalnych sortowni w kraju. Powstanie dzięki temu kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Liczymy, że dzięki naszej działalności, a także dzięki środkom z opłat produktowych poniesionych przez producentów i importerów baterii, które zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska powinny być przeznaczane wyłącznie na przedsięwzięcia związane ze zbiórką i recyklingiem baterii, uda się jeszcze w tym roku zebrać i poddać odzyskowi 7% baterii wprowadzanych na rynek przez firmy, należące już do systemu tworzonego przez naszą organizację. Do końca roku pozostało już niewiele czasu, dlatego jest to bardzo duże wyzwanie.

Pojemniki na baterie stoją już w kilku tysiącach szkół oraz w kilkuset sklepach i punktach serwisowych w całym kraju. To jednak wciąż za mało. Dlatego REBA stara się dotrzeć do wszystkich minisystemów zbiórki baterii, które już istnieją. To, gdzie i jak prędko powstaną kolejne punkty odbioru zużytych baterii, zależy w głównej mierze od władz lokalnych. Tak więc wszyscy ci, którzy już dzisiaj chcieliby gdzieś oddać zużyte baterie, powinni domagać się stworzenia im takiej możliwości od zarządu swojej gminy, albo przekazać je dzieciom, które zaniosą je do swojej szkoły i wsypią do pojemnikow opatrzonych takim oto napisem:

REBA Organizacja Odzysku S.A.
ul. Kubickiego 19 lok. 16,
02-954 Warszawa

tel. (022) 550-61-08,
fax (022) 550-61-09

infolinia: 0 801 363-373
e-mail: [email protected]
www.reba.pl