Ciepło z Koszalina

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

Ciepło z Koszalina
Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie

 

Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie postawiła sobie za cel dostarczać ciepło najlepiej ze wszystkich firm działających w regionie środkowopomorskim. Choć na lokalnym rynku istnieje dopiero od 7 lat, chce stać się regionalnym liderem w zakresie dostawy energii cieplnej. Kluczem do sukcesu ma być zapewnienie wysokiej jakości usług i utrzymanie możliwie najniższych kosztów wytwarzania i przesyłu energii cieplnej.

Spółka kontynuuje dobre tradycje i wieloletnie doświadczenie koszalińskiego ciepłownictwa, które swój początek wzięło w 1970 roku. Wtedy to na bazie Zakładu Gospodarki Cieplnej MZBM w Koszalinie powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Ostatnie lata działalności firmy stały pod znakiem szeroko zakrojonych inwestycji przeznaczonych na kompleksową modernizację systemu ciepłowniczego miasta. Zainstalowano system komputerowy pozwalający na sterowanie produkcją energii i dostosowujący bieżącą wydajność do potrzeb systemu odbiorczego. Stworzono systemy nadzoru i zdalnego sterowania pracą sieci i węzłów cieplnych umożliwiające całodobowe nadzorowanie miejskiej sieci cieplnej. Ogromne nakłady pochłonęła komputeryzacja spółki, która objęła swym zasięgiem między innymi bazy danych sieci ciepłowniczej i rozliczenia z odbiorcami. Firma znalazła się w tegorocznym rankingu 100 najlepiej zinformatyzowanych przedsiębiorstw w Polsce miesięcznika „Teleinfo”.

Spółka buduje sieci ciepłownicze przy zastosowaniu nowoczesnej technologii rur preizolowanych, a także modernizuje te już istniejące. Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie dysponuje 378 węzłami cieplnymi wyposażonymi w urządzenia automatycznej regulacji pogodowej i nowoczesnymi regulatorami do ciepłej wody.

Ważne miejsce w działalności firmy zajmuje dbałość o środowisko naturalne. Spółka eliminuje zagrożenia ekologiczne ze swej działalności i stosuje korzystne rozwiązania dla środowiska. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zlikwidowano kilkadziesiąt małych, uciążliwych dla środowiska kotłowni węglowych i koksowych poprzez podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. W istniejących ciepłowniach stale modernizowane są urządzenia odpylające. Automatyzacja produkcji ciepła w ciepłowniach FUB i DPM przyczyniła się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Przejawem troski o środowisko jest również stosowanie wysokiej jakości opału, o niskiej zawartości siarki i popiołu. Spółka stara się obniżać stężenie zanieczyszczeń w centrum Koszalina poprzez likwidację kotłowni lokalnych i podłączenie ogrzewanych przez nie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. MEC Koszalin coraz większą wagę przykłada do działalności usługowej skierowanej na zewnątrz firmy. W swej ofercie proponuje między innymi realizację sieci i węzłów cieplnych, montaż i uruchamianie nowoczesnych liczników energii cieplnej, a także konserwację i eksploatację wszystkich urządzeń ciepłowniczych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej.

Działalność firmy została doceniona przez władze Koszalina i nie tylko. Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie Władysław Karwowski wyróżnił Grażynę Bielawską – prezesa Zarządu MEC w Koszalinie dyplomem uznania za zajęcie I miejsca w konkursie „Pracodawca organizator pracy bezpiecznej” w grupie zakładów zatrudniających powyżej 250 pracowników. W czerwcu br. Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. otrzymała medal „Za Zasługi dla Koszalina”. Było to swego rodzaju podziękowanie za trzydzieści lat pracy firmy na rzecz miasta.

Marcin Adamczuk

Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie
75-111 Koszalin, ul. Łużycka 25a
tel. (094) 347-44-10, fax (094) 347-44-11