Ciepłownictwo w Zielonej Górze

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

Ciepłownictwo w Zielonej Górze

Dystrybucją ciepła w Zielonej Górze zajmuje się ZelGaz Sp. z o.o. Spółka ta została utworzona przez właścicieli – Dalkię Termikę S.A. (kapitał francuski) oraz Elektrociepłownię Zielona Góra S.A. – w celu prowadzenia dystrybucji i obrotu ciepłem wyprodukowanym w EC, a także dla produkcji ciepła w kotłowniach lokalnych. Specyficzną sytuacją układu ciepłowniczego Zielonej Góry jest to, że dystrybutor ciepła nie jest właścicielem systemu ciepłowniczego, a jedynie jego dzierżawcą – operatorem sieci i węzłów cieplnych. Korzyści, jakie przemawiały za takim rozwiązaniem, to:

  • dla właściciela systemu – zapewniona fachowa obsługa przy minimalnych kosztach; zachowana kontrola nad majątkiem; zapewniony rozwój (modernizacja) układu przez stabilną grupę kapitałową;
  • dla operatora – wpływy z obsługi klientów; możliwość poznania rynku pod kątem dalszego rozwoju usług.

Układ ten wykształcił się w wyniku prywatyzacji elektrociepłowni i restrukturyzacji Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – dotychczasowego dystrybutora ciepła w Zielonej Górze, pozostającego właścicielem sieci cieplnych, węzłów cieplnych i 29 lokalnych kotłowni gazowych na terenie miasta. Wzajemne relacje pomiędzy wymienionymi wyżej spółkami regulowane są poprzez:

  • „Umowę eksploatacji systemu ciepłowniczego” – wiążącą Elektrociepłownię Zielona Góra S.A., Dalkię Termikę S.A., ZelGaz Sp. z o.o. oraz MZEC Sp. z o.o.;
  • „Umowę dzierżawy systemu ciepłowniczego” – zawartą pomiędzy ZelGaz Sp. z o.o. a MZEC Sp. z o.o.

ZelGaz Sp. z o.o. jest operatorem sieci cieplnej od 1 lutego 2003 r., uzyskawszy stosowne koncesje oraz taryfę dla ciepła zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Udziałowcami ZelGaz Sp. z o.o. są Dalkia Termika S.A. (95,24% udziałów) oraz Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A. (4,76% udziałów).

Dalkia tworzy grupę firm koncentrujących swą działalność na kompleksowym zarządzaniu energetycznym. Jest liderem w dziedzinie eksploatacji miejskich sieci ciepłowniczych, zarządzania systemami ciepłowniczymi, infrastrukturą techniczną oraz produkcją energii w skojarzeniu i w źródłach niezależnych. Strategia rozwoju Dalkii bazuje na dostarczaniu najlepszych rozwiązań technicznych, zapewnieniu usług najwyższej jakości, zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Mając tak silne oparcie w międzynarodowej grupie firm specjalistycznych, ZelGaz może prowadzić swą działalność korzystając z doświadczeń grupy oraz dostępu do kredytów – tak, aby coraz efektywniej wykorzystywać istniejący układ ciepłowniczy oraz zapewnić jego dalszy rozwój. Aktualnie system ciepłowniczy w Zielonej Górze obejmuje:

  • źródła ciepła dostarczanego do miejskiej sieci cieplnej – Elektrociepłownię „Zielona Góra” oraz kotłownię „Akademicka” (oba źródła są własnością spółki Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A.),
  • sieć cieplną – magistrale ciepłownicze, sieci rozdzielcze i przyłącza cieplne, którymi transportowane jest ciepło do poszczególnych obiektów – o łącznej długości ok. 89 km (w tym ok. 18 km ciepłociągi preizolowane),
  • węzły cieplne – 855 szt. (w tym 503 „własne”),
  • kotłownie lokalne – 29 małych kotłowni gazowych.

W elektrociepłowni prowadzona jest obecnie budowa nowego bloku parowo-
-gazowego, który wielokrotnie zwiększy zdolność wytwarzania energii elektrycznej w EC i w wyniku znacznego polepszenia produkcji w skojarzeniu przyczyni się do relatywnego zmniejszenia cen ciepła.

Podstawowe sieci cieplne w Zielonej Górze powstały w latach 70. i 80. dwudziestego wieku. Inne wówczas były przewidywania i plany rozwoju miasta. Tymczasem zmieniło się zapotrzebowanie na ciepło w mieście oraz struktura odbiorców ciepła (upadek przemysłu – odłączenia dużych odbiorców ciepła), w związku z tym zmieniło się także wykorzystanie poszczególnych magistrali i odcinków ciepłociągów. ZelGaz będzie prowadził modernizację sieci (takie zobowiązanie wynika również z przedstawionych wyżej umów) poprzez wymianę wytypowanych odcinków tak, aby wyeliminować ciepłociągi grożące awariami, zmniejszyć straty ciepła na przesyle (polepszenie izolacyjności) oraz dostosować średnice sieci do rzeczywistych, aktualnych potrzeb przesyłowych. Obecnie ZelGaz dostarcza ciepło do obiektów o łącznej powierzchni ok. 2,1 mln m2. Zamówiona przez odbiorców moc cieplna wynosi ok. 190 MW, a roczna sprzedaż ciepła – ok. 1600 TJ. Duży nacisk kładziony jest na pozyskiwanie nowych odbiorców ciepła. W tym celu sieć będzie rozwijana w kierunku zarówno nowo budowanych obiektów i osiedli, jak i w rejony miasta dotychczas jeszcze nie objęte uciepłownieniem.

Węzły cieplne eksploatowane przez ZelGaz są w pełni wyposażone w automatykę pogodową. Równocześnie firma oferuje swoim odbiorcom, posiadającym własne węzły cieplne, współpracę i pomoc w modernizacji ich urządzeń odbiorczych, doprowadzając je do stanu i wyposażenia zgodnego z aktualnymi standardami. Węzły takie – po modernizacji – dają ich właścicielom możliwość dostosowania ilości dostarczanego ciepła do rzeczywistych potrzeb w konkretnych warunkach eksploatacyjnych, a przez to – możliwość rzetelnej oceny zarówno potrzeb cieplnych budynku, jak i realnych kosztów ogrzewania z sieci danego obiektu. Porównanie tych kosztów z kosztami ogrzewania z innych źródeł (nośników) ciepła najczęściej wypada na korzyść ciepła sieciowego (zwłaszcza jeśli prawidłowo zostaną uwzględnione wszystkie koszty utrzymania indywidualnej kotłowni). Bezpieczeństwo przy korzystaniu z ciepła sieciowego oraz stosunkowa prostota budowy i obsługi węzłów poparta „otwarciem” ZelGaz na pomoc klientom, to dodatkowe argumenty przemawiające za poborem ciepła z sieci.

ZelGaz eksploatuje obecnie kotłownie lokalne, opalane gazem ziemnym, zgrupowane przede wszystkim w śródmieściu Zielonej Góry, gdzie nie dotarła jeszcze sieć cieplna. Plany rozwojowe firmy przewidują przejmowanie, modernizację i budowę dalszych kotłowni w rejonach nie uciepłownionych, a także – rozszerzając ofertę dla potencjalnych klientów – poza miastem.

Rozwój konkurencji na rynku ciepła powoduje, że pozyskanie nowych odbiorców jest coraz trudniejsze. ZelGaz wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom rynku – wiążąc się na długi okres z odbiorcami, nie tylko jako dostawca ciepła odpowiadający za jego właściwe parametry, ale również jako dostawca urządzeń i szeregu usług. Oferta obejmuje również kompleksową obsługę budynków, a fachowość poparta dużym doświadczeniem kadry czyni ZelGaz firmą przyjazną dla klientów.

EM

ZelGaz Sp. z o.o.
65-602 Zielona Góra, ul. Miodowa 3
tel. (068) 323-88-50, fax (068) 323-88-56
e-mail: [email protected]
www.zelgaz.zgora.pl