Co się poprawi w ochronie środowiska w roku 2000?

Ochrona Środowiska X – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5600) 5 czerwca 2000 r.

Co się poprawi w ochronie środowiska w roku 2000?
Thomson Polkolor

 

Thomson Polkolor w Piasecznie to jedna z pierwszych firm w Polsce, które wdrożyły i certyfikowały zakładowy System Zarządzania Środowiskowego. Od chwili uzyskania certyfikatu zgodności z normą ISO 14001 stale ten system ulepszamy. Rok po roku stajemy się coraz bardziej przyjaźni dla naszego otoczenia. O celach, jakie postawiliśmy sobie w roku 1999, oraz o ich realizacji informowaliśmy czytelników dodatków „Ochrona Środowiska” w dwóch poprzednich artykułach. A co planujemy na rok bieżący?

Cele środowiskowe, które realizowane będą w każdym z naszych zakładów produkcyjnych, wiążą się głównie z dwoma zagadnieniami:

 

  • zmniejszenie zużycia substancji potencjalnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia pracowników oraz
  • zmniejszenie zużycia czynników energetycznych, wody i zwiększenie recyklingu materiałów nieszkodliwych.

Dzięki tej grupie celów staramy się mieć swój udział w oszczędnym gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

Opracowując nowy sposób łączenia produkowanych w Zakładzie Podzespołów elementów zmniejszymy o 50% (w stosunku do roku 1999) ilość tri zużywanego na 1000 sztuk wyrobu. Dzięki budowie instalacji służącej odzyskowi zmniejszymy, w sumie o 160 kg na 1000 montowanych kineskopów, ilość chemikaliów, m.in. dwuchromianu sodowego. Podniesiemy też bezpieczeństwo naszych pracowników, modernizując system zabezpieczeń przed wyciekiem kwasu fluorowodorowego (HF). Nowa receptura dla emulsji światłoczułej pozwoli na ograniczenie o 8% ilość zużywanego dwuchromianu amonowego w produkcji maski cieniowej.

Oszczędniej gospodarować będziemy energią elektryczną, w Hucie Szkła zużyjemy jej o 10 kWh na 1 tonę masy szklanej, a do roku 2001 o 3% mniej w obu szlifierniach (ekranów i stożków). Zakład Inżynierii Przemysłowej zakupi i zainstaluje falowniki i układy automatyczne, dzięki czemu zużyje o 13 MWh energii elektrycznej mniej niż w roku 1999. Dalsze ograniczenie poboru energii przewiduje również zakład produkcji części metalowych, dzięki wdrożeniu technologii spawania plazmowego.

Innym ważnym dla nas medium energetycznym jest gaz ziemny. W Zakładzie Montażu Kineskopów zmniejszymy jego ilość, zużywaną na jedną sztukę produktu o 1,25 m3.

Huta Szkła ograniczy w 2000 roku zużycie wody przemysłowej. W stosunku do roku ubiegłego będzie jej potrzeba o 9,75 m3 mniej na każde 1000 sztuk wyprodukowanych stożków szklanych.

Zakład Produkcji Części Metalowych chce ograniczyć ilość – powstających przy produkcji tzw. ram – odpadów stalowych o 100 kg na każde 1000 sztuk tego wyrobu.

Cele są ambitne, ale doświadczenie z poprzednich lat mówi nam, że są one zwykle nie tylko osiągane, ale często przekraczane. Czy tak będzie i w tym roku, poinformujemy państwa jesienią, przy okazji kolejnego wydania dodatków poświęconych ochronie środowiska.

logo

05-500 Piaseczno, ul. gen. L. Okulickiego 7/9
tel. (022) 757-13-15, fax (022) 757-19-06