Czysta energia

Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.

Czysta energia

Wypowiedź Rudolfa Thalera, radcy handlowego Ambasady Austrii w Warszawie

Trwały, zdolny do harmonijnego rozwoju system gospodarczy może się w dłuższej perspektywie czasowej opierać jedynie na systemie energetycznym, który w sposób efektywny wykorzystuje energię i który tę energię pozyskuje z jej odnawialnych źródeł. Trwała, stabilna gospodarka energetyczna jest motorem całej gospodarki. Wykorzystując energię ze źródeł odnawialnych, np. biomasę można w sposób efektywny i długotrwały pozyskiwać energię. Każdego roku na Austrię promieniuje energia słoneczna, której wartość energetyczna równa się trzystukrotnej wartości krajowego zużycia energii brutto. Poprzez odpowiednią modernizację i dopasowanie systemu dostarczania energii możliwe jest długotrwałe zaopatrywanie Austrii w energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii.

Austria jest przykładem kraju, w którym wytwarzanie energii odbywa się bez negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Efektywne wykorzystanie pierwotnych nośników energii poprzez podwyższenie sprawności wytwarzania energii oraz zastąpienie mineralnych nośników źródłami odnawialnymi przyczyniło się do stworzenia trwałej gospodarki energetycznej. Dzięki zastosowaniu energii wodnej oraz biomasy, jedna czwarta zapotrzebowania Austrii na energię pierwotną pokrywana jest z odnawialnych źródeł energii.

Austria stara się dotrzymywać kryteriów Kioto.

Austria dysponuje dużymi zasobami wodnymi. Aby stan ten utrzymał się w przyszłości, planowanie gospodarki wodnej w ramach jakościowego i ilościowego zabezpieczenia wód musi dążyć do osiągnięcia równowagi pomiędzy różnorodnymi wymogami dotyczącymi zarówno użytkowania, jak i ochrony. Przykładem długotrwałego planowania gospodarki wodnej są: ochrona nienaruszonych ekologicznie naturalnych wód płynących, rewitalizacja rzek oraz ochrona zasobów wodnonośnych.

Najważniejszym czynnikiem wykorzystywania energetycznego biomasy w Austrii, jak również w Unii Europejskiej jest stosowanie drewna do celów grzewczych. W obecnej chwili ogrzewanie drewnem opałowym jest efektywnym i stosunkowo konkurencyjnym sposobem wykorzystywania biomasy. Wprowadzenie małych instalacji do przesyłania na odległość ciepła pochodzącego z biomasy jest jednym z największych sukcesów w zakresie odnawialnych źródeł energii w Austrii. Są one ogrzewane odpadami drzewnymi pochodzącymi z przemysłu oraz lasów. W ramach projektów badawczych zbadano problematykę zanieczyszczeń zawierających metale ciężkie, powstających podczas spalania odpadów drzewnych oraz wdrożono metody eliminacji metali ciężkich z zanieczyszczeń. W ostatnich 20 latach wybudowano, zwłaszcza w obszarach wiejskich, ponad 350 systemów do ogrzewania zdalnego, gdzie źródłem energii są procesy spalania biomasy.

Drugim ważnym obszarem wykorzystywania biomasy jest przemysł papierniczy i celulozowy, w którym kora i ług odpadowy, zawierające w przeważającym stopniu składnik drewna – ligninę, są spalane do celów wytwarzania ciepła oraz energii elektrycznej. Trzecią możliwością jest przemysł drzewny oraz obróbka drewna, gdzie odpadki drzewne, kora oraz resztki pochodzące z obróbki drewna stosowane są do wytwarzania ciepła wykorzystywanego w procesie suszenia drewna.

Ze względu na znacząca rolę, jaką odgrywa biomasa w austriackiej gospodarce energetycznej, wydatki na badania w tym zakresie od dwóch dziesięcioleci są wyższe niż we wszystkich innych obszarach energii odnawialnej. Zadania badawcze polegają np. na rozwoju systemów energii pochodzącej z biomasy i wykorzystywanej do zaopatrywania w ciepło gospodarstw domowych o niskim zapotrzebowaniu na energię, na udoskonalaniu kotłów do spalania brykietu, na efektywnym zdalnym ogrzewaniu mniejszych osiedli. Od momentu wstąpienia Austrii do Unii Europejskiej wspierane przez Unię projekty odgrywają coraz większą rolę.

Kolejnym ważnym elementem austriackiej technologii wytwarzania biomasy jest napędowy olej rzepakowy. Podjęto duże wysiłki, aby ten rodzaj oleju móc wykorzystywać jako źródło energii. Niskie zużycie energii oraz prosta technologia przyczyniły się do tego, że w spółdzielniach rolniczych mogło powstać wiele małych urządzeń do wytwarzania napędowego oleju rzepakowego (ok. 2000 t RME na rok).

Firmy austriackie dysponują doświadczeniem, know-how, oferują usługi konsultingowe, projektowe i wykonawcze oraz dostarczają maszyny i urządzenia do wytwarzania energii nie tylko w zarysowanym powyżej obszarze energii odnawialnej, lecz także dla energetyki wodnej i konwencjonalnej oraz wszelkich dziedzinach ochrony środowiska związanych z gospodarką energetyczną.

W zbliżających się Międzynarodowych Targach Technologii i Dóbr Inwestycyjnych w Poznaniu uczestniczy reprezentacja firm austriackich w Austriackiej Ekspozycji Grupowej, a także wystawcy indywidualni z naszego kraju. Zapraszam do ich odwiedzenia oraz do kontaktu ze mną w Poznaniu oraz w Biurze Radcy Handlowego Ambasady Austrii w Warszawie.