Dlaczego INWESTOR?

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 czerwca 2009 r.

Dlaczego INWESTOR?

Poważne przekształcenia organizacyjne, jakie miały miejsce w ostatnich latach w sektorze energetycznym, niedawne inauguracyjne notowanie ENEA SA na giełdzie i obecność szwedzkiego giganta energetycznego – spółki Vattenfall w akcjonariacie Spółki, postawiły przed ENEA SA zupełnie nowe, strategiczne zadania. Doskonalenie organizacyjnych procesów, w tym z zakresu ZZL, staje się nie tylko prorozwojowym działaniem, ale wręcz biznesową koniecznością.

Grupa Energetyczna ENEA powstała na przełomie 2003 i 2004 roku, z połączenia pięciu zakładów energetycznych. Nowy podmiot obszarem działania obejmował niemal piątą część powierzchni kraju, obsługiwał ponad dwa miliony odbiorców. W lipcu 2007 roku, w związku z dyrektywą unijną obligującą spółki energetyczne do rozdzielenia obrotu energią elektryczną od zarządzania siecią dystrybucyjną, ENEA przeszła kolejną poważną reorganizację. Z przedsiębiorstwa liczącego ponad 6 tysięcy pracowników, wydzielono potężną Spółkę obsługującą system dystrybucyjny (ENEA Operator Sp. z o.o.). W drugiej połowie roku 2007, Skarb Państwa wniósł do ENEA SA akcje Elektrowni Kozienice, włączając tym samym jedną z największych elektrowni w Polsce w struktury Grupy ENEA. ENEA SA (licząca dziś „jedynie” 300 pracowników), przede wszystkim zarządza dziś Grupą Kapitałową. W koncernie, liczącym łącznie ponad 10 tysięcy pracowników, przy zróżnicowanym profilu działalności jego podmiotów, rozproszonej strukturze terenowej, odmiennych strukturach organizacyjnych i stanach zatrudnienia, to zadanie niełatwe.

Strategia personalna

Choć wydawało się to zadaniem karkołomnym, podjęto prace nad wypracowaniem, spójnej dla wszystkich Spółek Grupy, polityki personalnej. Moment wdrażania nowych rozwiązań biznesowych i organizacyjnych w koncernie miał stać się motorem wdrożenia nowej polityki kadrowej.

W 2008 roku w spółkach Grupy przeprowadzono wielopłaszczyznowy audyt funkcji personalnej. Wyniki i wnioski z dokonanej diagnozy stały się punktem wyjścia do opracowania dla Grupy nowej strategii personalnej na lata 2008 – 2012. Ma ona w swym założeniu wspomóc organizację w osiąganiu jej biznesowych celów i realizowaniu przyjętej misji.

Inwestor w Kapitał Ludzki

Uczestnictwo w projekcie IWKL podyktowane zostało gotowością poddania ocenie stanu polityki personalnej ENEA SA w momencie debiutu giełdowego i zestawienie jego wyników z danymi o analogicznych firmach i instytucjach na rynku.

Wnioski z poczynionych badań nie tylko pozwoliły ENEI znaleźć się w zaszczytnym gronie laureatów, ale i uwypukliły obszary i zagadnienia wymagające doskonalenia i rozwoju. Szczegółowa analiza danych będących przedmiotem audytu (w tym szczególnie dotyczących braków pewnych kluczowych systemów ZZL oraz przejrzystości celów organizacyjnych) ściśle korespondowała z przesłankami sformułowanej kilka miesięcy wcześniej strategii. Zostały więc one już wykorzystane w pracach związanych z wdrożeniem inicjatyw przyjętej strategii kadrowej i nadal do nich sięgamy.

Godło zobowiązuje

Godło Inwestora cieszy, ale i zobowiązuje. Z jednej strony jest sygnałem, że Spółka zachowuje wysokie standardy polityki personalnej, ale i obliguje, by je nieprzerwanie rozwijać i doskonalić.

Ewa Krzyżanowska

www.enea.pl