Dobra i niedroga woda

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.

W trosce o portfele konsumentów

Dobra i niedroga woda

Rozmowa z Pawłem Chudzińskim, prezesem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”

Niewykluczone, że niedługo zmieni się sposób, w jaki będziemy rozliczać zużycie wody. Rząd proponuje, by konsumenci regulowali opłaty za wodę bezpośrednio z wodociągami. Państwa Izba uważa, że to rozwiązanie zaszkodzi konsumentom i podniesie koszty funkcjonowania wodociągów. Dlaczego?

Izba reaguje zawsze, gdy jakaś grupa interesu próbuje forsować rozwiązania niekorzystne dla konsumentów. A taka sytuacja ma niestety miejsce obecnie. Przy okazji debaty nad nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę padło kilka pomysłów, które wywołały nasze zaniepokojenie. Po pierwsze, jest wielce prawdopodobne, że bezpośrednio w wyniku wprowadzanych zmian woda niepotrzebnie podrożeje. Po drugie, nowe przepisy zwyczajnie utrudnią nam wszystkim życie.

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” powstała w 1992 roku i jest największą organizacją zrzeszającą wodociągi, przedsiębiorstwa kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków. Reprezentuje zarówno potentatów branży, jak i mniejsze podmioty, którym zapewnia profesjonalną pomoc prawną i techniczną. To jedyna organizacja samorządu gospodarczego w Polsce działająca w tym sektorze. Izba zrzesza około 450 podmiotów, co stanowi 85% rynku wody pitnej w Polsce.

Działalność Izby koncentruje się na tworzeniu dogodnych warunków dla funkcjonowania sektora wodociągowego i reprezentowaniu interesów jej członków na forum ogólnopolskim. Eksperci Izby na bieżąco oceniają obowiązujące przepisy, monitorują propozycje zmian prawa, biorą udział we wprowadzaniu rozwiązań usprawniających funkcjonowanie branży wodociągowej.

Ważnym aspektem pracy Izby jest prowadzenie działalności doradczej i szkoleniowej. Pomaga ona w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej, zajmuje się propagowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych w branży. Jej profesjonalność i wiarygodność gwarantuje współpraca z ekspertami z dziedziny prawa, technologii i ekonomii.

Jednym z podstawowych zadań organizacji jest również działanie na rzecz ochrony środowiska, a szczególnie wody pitnej. Izba intensywnie wspiera wdrażanie nowych technologii uzdatniania wody i podnoszenia jej jakości. n

Czego dokładnie dotyczą te propozycje?

Po pierwsze nowelizacja przyniesie istotną zmianę – każdy obywatel, który posiada lub wynajmuje mieszkanie, będzie płacił dokładnie za taką ilość wody, jaką zużył. I jest to dobre, uczciwe rozwiązanie. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. W tym przypadku projektodawca chce, aby każdy miał podpisaną indywidualną umowę na dostawę wody i na podstawie wskazań wodomierzy rozliczał się bezpośrednio z wodociągami. I tutaj powstaje trudna sytuacja. Każdy będzie musiał wydać kilkaset złotych na zainstalowanie wodomierzy, bo mimo że koszt samego urządzenia nie jest wysoki, to jego instalacja często wiąże się z rozkuciem ściany i glazury w łazience. Następujący po instalacji remont jest o wiele droższy, niż montowana aparatura. Chcemy, aby mieszkańcy sami decydowali o tym, kiedy zamontują liczniki, dlatego proponujemy m.in. wydłużenie okresu na przygotowanie się obywateli i instytucji do nowych rozwiązań.

Powiedział pan, że przyjęcie nowelizacji w proponowanym kształcie spowoduje podwyżki cen wody?

Niebezpieczeństwo niepotrzebnych podwyżek jest duże. Dotychczas administracje budynków we własnym zakresie odczytywały pomiary z liczników, przedstawiały rozliczenie mieszkańcom i ściągały należność. Rząd proponuje, by teraz był to obowiązek wodociągów, a to oznacza, że będziemy musieli zatrudnić armię inkasentów, przeszkolić ich, kupić specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, sprzęt. Niestety gros tych kosztów będą musieli ponieść odbiorcy wody.

Czy odbiorcy muszą ponieść koszty związane z proponowanymi regulacjami?

Ceny będą musiały dodatkowo wzrosnąć, abyśmy z opłat za wodę mogli pokryć koszty wprowadzenia tych nowych rozwiązań. Skoro wzrośnie liczba pracowników, to większe będą miesięczne koszty działalności wodociągów. Od budżetu nic nie dostaniemy, bo ustawa nie przewiduje takiej możliwości. Jeśli nie podwyższymy cen wody, zbankrutujemy. Do takiej sytuacji nie można dopuścić. Przypominam, że wodociągi to przedsiębiorstwa najwyższej użyteczności publicznej – dostarczamy wodę pitną do domów, szpitali, szkół, czy przedszkoli.

Ale te propozycje to także kłopot dla ludzi – do już opłacanych rachunków dojdzie następny za wodę: kolejny druk do wypełnienia, opłata manipulacyjna od przelewu, kwestia pilnowania terminu wpłaty. Mało kto mówi też o obowiązku legalizacji wodomierzy, co cztery lata trzeba będzie wodomierze zdemontować i sprawdzić, czy poprawnie działają – ta usługa też będzie odpłatna.

Czy kwestia rozliczeń zużycia wody pitnej to jedyny problem, jaki widzi Izba w projekcie nowej ustawy?

Innym kontrowersyjnym rozwiązaniem jest złożenie na wodociągi odpowiedzialności za kanalizację deszczową. Propozycja ta zmusi je do ponoszenia dodatkowych nakładów. Znowu można zapytać, kto poniesie rzeczywiste koszty wprowadzenia tego rozwiązania? Nowelizacja ustawy nie jest dostatecznie dopracowana. Brak jest jednoznacznych zasad określania ilości wód opadowych odprowadzanych do tej kanalizacji, precyzyjnej definicji usługobiorców, zasad dokonywania i odcinania przyłączeń czy też jednolitych reguł ustalania cen.

Co zatem Izba robi w sprawie uniknięcia niekorzystnych rozwiązań proponowanych w nowelizacji ustawy?

Zaproponowaliśmy szereg zmian. Zgadzamy się z ideą indywidualnego rozliczania wody, ale nie na warunkach proponowanych w noweli. Nasi eksperci złożyli kilkanaście szczegółowych propozycji, które ochronią zarówno interesy mieszkańców, jak i dostarczycieli wody. Priorytetem jest, by uczciwi mieszkańcy nie płacili za wodę zużytą przez tych, którzy zalegają z opłatami. Kolejne propozycje dotyczą rozwiązań, które pozwolą uniknąć znacznych podwyżek cen wody. Nie uchylamy się też od odpowiedzialnością za kanalizację deszczową. Jednak to rozwiązanie wymaga jeszcze przemyślenia i dopracowania zasad i reguł, o których wcześniej wspomniałem.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Dorota Jakuta


85-073 Bydgoszcz, ul. Jana Kasprowicza 2
tel. (052) 328-78-28, fax (052) 322-62-94
e-mail: [email protected]
www.igwp.org.pl