Dobrze widzieć przez całe życie

Nasze Zdrowie IV
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
nr 300 (6983) 23 grudnia 2004 r.

Dobrze widzieć przez całe życie

Dobowe apotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne

  • witamina A – 1 mg
  • bß-karoten – 5 mg
  • witamina D – 7,5 mg
  • witamina E – 8 mg
  • witamina K – 1 mg
  • witamina B1 – 1,5 mg
  • witamina B2 – 1,8 mg
  • witamina B3 – 15 mg
  • witamina B5 – 10 mg
  • witamina B6 – 18 mg
  • witamina B8 – 10 mg
  • witamina B9 – 300 mg
  • witamina B12 – 4 mg
  • witamina C – 60 mg
  • cynk – 15 mg
  • mangan – 4 mg
  • miedź – 4 mg
  • selen – 10 mg
  • potas – 2 g
  • sód – 3 g
  • magnez 350 mg
  • żelazo – 15 mg

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Można znacząco ograniczyć ryzyko choroby, zachowując zdrowy tryb życia i odpowiednie odżywianie. Właściwa dieta może jednak nie wystarczyć, dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na przyjmowane suplementy witaminowe i upewnienie się, że dany preparat zapewnia codzienną, niezbędną dawkę przeciwutleniaczy, dobranych w odpowiednich proporcjach.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (Age-related-macular-degeneration – AMD) jest przewlekłą, postępującą chorobą, która występuje wówczas, gdy tkanka w plamce żółtej (centralna część siatkówki oka) ulega upośledzeniu. Plamka żółta, organ wielkości główki od szpilki, jest odpowiedzialna za centralne widzenie, za ostrość obrazu oraz zdolność do widzenia kolorów. To właśnie dzięki plamce żółtej możemy czytać, prowadzić samochód, rozpoznawać twarze bliskich czy oglądać telewizję.

U chorego na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem centralne widzenie staje się zniekształcone, proste linie bywają faliste, a kolory stają się trudne do rozróżnienia. W zaawansowanym stadium choroby, w centralnym polu widzenia pojawiają się ciemne plamy, które zmuszają chorego do patrzenia bokiem. Mimo, że AMD powstaje stopniowo, najczęściej prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku, a przez to znaczącego pogorszenia komfortu życia. Warto zaznaczyć, że AMD jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Nie do końca jest jeszcze znana przyczyna występowania choroby, dlatego też w tej chwili nie ma skutecznej metody wyleczenia pacjenta. Istnieją natomiast skuteczne metody zapobiegania i powstrzymywania choroby, takie jak terapia fotodynamiczna.

Główne czynniki ryzyka to przede wszystkim starzenie się organizmu i uwarunkowania genetyczne. Jednak na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby wpływają także: długa ekspozycja oczu na promienie słoneczne, niska zawartość składników mineralnych i witamin antyoksydacyjnych takich jak A, C i E we krwi, palenie papierosów oraz choroby układu krążenia, jak np. nadciśnienie tętnicze.

Badania przeprowadzone m.in. przez amerykański Narodowy Instytut Chorób Oczu udowodniły, że można skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD. Wśród osób o wysokim ryzyku zachorowania na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka aż o 25%. Podstawowym warunkiem jest codzienne przyjmowanie odpowiednio dobranych dawek witamin oraz minerałów – przeciwutleniaczy.

Przeciwutleniacze i wolne rodniki

Aby zrozumieć znaczenie przeciwutleniaczy, należy najpierw wyjaśnić czym one są i w jaki sposób pomagają organizmowi zwalczać choroby. Przeciwutleniacze są grupą witamin, minerałów oraz karotenoidów (takich jak witamina C, witamina E, beta-karoten, czyli substancja, która np.: nadaje pomarańczom charakterystyczny pomarańczowy kolor). Ich zadaniem w organizmie człowieka jest zwalczanie tak zwanych wolnych rodników.

Wolne rodniki, które występują w organizmie człowieka, są natomiast ubocznym produktem przemiany materii. Powstają podczas zużywania tlenu do produkcji energii, a także wówczas, gdy organizm zwalcza infekcje. Wzmożona produkcja wolnych rodników ma miejsce w warunkach zanieczyszczenia środowiska, gdzie oddziałuje na nas smog, dym, a także pestycydy. Niektóre leki również powodują ich wzrost.

Wolne rodniki są niebezpieczne, ponieważ mogą uszkadzać, a nawet zabijać zdrowe komórki. Szczególnym celem ich ataku jest siatkówka oka. Znajduje się tu dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie w okolicach plamki żółtej oka. Jest ona ponadto narażona na działanie światła, występuje wysoki przepływ krwi. Wolne rodniki atakują komórki znajdujące się w plamce żółtej oka – i w trakcie tego procesu tworzą się następne wolne rodniki.

Dieta nie wystarczy

Inwazji wolnych rodników zapobiegają przeciwutleniacze, ponieważ potrafią je neutralizować. W prawidłowych warunkach organizm dysponuje odpowiednim systemem przeciwutleniaczy. Sprzyja temu m.in. odpowiednie odżywianie bogate w beta-karoten, witaminy C, E, PP, a także cynk i selen. Niestety niezwykle trudno jest zapewnić organizmowi wystarczającą ilość tych substancji odżywczych, przestrzegając jedynie odpowiedniej diety, dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów z potrzebnymi dawkami przeciwutleniaczy. Dotyczy to szczególnie osób narażonych np. z racji wieku na zwyrodnienie plamki żółtej.

Skutecznym środkiem w profilaktyce AMD jest preparat o nazwie Vitalux. Jest to suplement odżywczy, bogaty w przeciwutleniające minerały oraz witaminy które są niezbędne do ochrony wzroku. Vitalux stanowi wyjątkowy zestaw mikroelementów i antyoksydantów, stworzony z myślą o zdrowym widzeniu. Jako jeden z nielicznych zawiera witaminę PP, beta-karoten i cynk. Preparat Vitalux jest produktem firmy Novartis Ophthalmics – światowego lidera w dziedzinie rozwoju leków przeznaczonych do leczenia schorzeń oczu, w tym zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).

www.novartis.pl n