Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
22 marca 2012 r.
Wydaje się, że w przyszłości Polska potrzebować będzie nie tylko rozwiązań zaopatrzenia w wodę, ale także ich finansowania i wydajnej eksploatacji
Dostęp do wody
Rozmowa z Brooksem Prestonem i Evanem Lovlle,
partnerami z Virgin Green Fund
Skąd zainteresowanie funduszu VGF wodą?
BP: Dostęp do wody jest naszą podstawową potrzebą życiową. Sektor ten znany jest przede wszystkim jako działalność państwa, ale ma on także inne wymiary – dobra konsumpcyjnego i zastosowań w rolnictwie i przemyśle. Zapotrzebowanie na wodę rośnie dwukrotnie szybciej niż liczba ludności. W jakiś sposób społeczności, rolnicy i przemysł muszą nadążać za rosnącym popytem na wodę, stosując rozwiązania o przystępnych cenach, pomimo tego, że jej zasoby są ograniczone. Zespół VGF inwestuje w wodę – jej przemysłowe, konsumpcyjne i rolnicze wykorzystanie – od ponad 15 lat. Uważamy, że sektor ten jest bardzo interesujący i wart zachodu, a także że w coraz większej mierze użytkownicy wody potrzebują dodatkowego źródła kapitału, aby sfinansować infrastrukturę.
Jak dotychczas fundusz VGF inwestował w wodę?
EL: W kilku ostatnich latach fundusz VGF dokonał trzech inwestycji w wodę. Razem z innymi ekspertami założyłem w tym sektorze firmę Seven Seas Water, aby zająć się sprawą zapotrzebowania na wodę, w regionach, gdzie zapotrzebowanie na wodę turystów, przemysłu i mieszkańców jest znaczne, ale jej źródła wyjątkowo skąpe. W Seven Seas Water skonstruowano przewoźne urządzenie do odsalania wody, które można szybko zbudować i którym można profesjonalnie zarządzać, dla klientów poszukujących wiarygodnego partnera w dostarczaniu tego podstawowego produktu.
Skąd zainteresowanie VGF Polską?
BP: Polska gospodarka rozwija się i potrzebuje wody i energii, aby mogła zrealizować swój potencjał. Energia i woda są ze sobą powiązane. Do produkcji czystej wody potrzeba energii, a do produkcji energii potrzeba wody. Warto zatem myśleć o obu tych sektorach łącznie, a w Polsce – co wcale nie dziwi – są potrzeby w nich obu. Polska jest atrakcyjna z wielu powodów. Polska musi wywiązać się ze swych zobowiązań wobec Unii Europejskiej – zarówno jeśli chodzi o energię ze źródeł odnawialnych, jak i standardy wody. Polska musi także świadczyć podstawowe usługi, na które zasługuje i których oczekuje rosnąca klasa średnia, w tym odpowiednie zaopatrzenie w wodę. Wreszcie, wierzymy że model partnerstwa publiczno-prywatnego, który z ogromnym powodzeniem zastosowano w innych krajach Europy i świata, jest w istocie bardzo skutecznym sposobem świadczenia usług.
Dlaczego samorządy lokalne powinny wybrać VGF?
EL: Wszędzie na świecie samorządy lokalne muszą sprostać rosnącym potrzebom wobec ograniczonych zasobów. Muszą wybierać, na co wydać cenne środki z podatków i szukać innych partnerów, którzy pomogą zadbać o to, na co ich nie starcza. Brooks pracował przedtem w sektorze państwowym, najpierw w Senacie USA a potem w rządzie Clintona – Gore’a, a więc rozumie rolę administracji państwowej. Ponadto VGF liczy na wsparcie międzynarodowych instytucji finansujących rozwój. Instytucje te służą do tego, aby wspierać budowę infrastruktury potrzebnej nowoczesnym gospodarkom. VGF bardzo poważnie traktuje swe moralne i prawne zobowiązania, aby działać w sposób przejrzysty, bez łapownictwa i korupcji. Wierzymy, że dzięki przestrzeganiu tej zasady współpracujemy z najbardziej wartościowymi samorządami lokalnymi i partnerami. W końcu, jest to sektor, który po dziesięcioleciach komercyjnego inwestowania w nim dobrze znamy. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w tym sektorze, aby sprostać potrzebom Polski.
Dlaczego Krevox?
BP: Evan Lovell zna Tadeusza Krężelewskiego od ok. 20 lat z jego pracy w firmie Culligan Water w USA. Pan Krężelewski uzyskał prawa do dystrybucji technologii Culligan Water w Polsce. Przez ten czas pod jego zarządem Krevox wyrósł na czołową firmę w Polsce z ponad 300 referencjami w sektorze wodnym. Krevox ma silne związki z technologiczną czołówką tej branży, a także jest dobrze znany z dbałości o jakość i rzetelność. Krevox jest ekspertem w projektowaniu systemów służących konkretnym celom i wiarygodnym partnerem dla samorządów lokalnych i klientów przemysłowych. Wydaje się, że w przyszłości Polska potrzebować będzie nie tylko rozwiązań zaopatrzenia w wodę, ale także ich finansowania i wydajnej eksploatacji. To właśnie dlatego VGF i pan Krężelewski po raz kolejny łączą siły, aby znaleźć sposób na przygotowanie bardziej kompleksowej odpowiedzi na wyzwania, przed jakimi stoją dziś samorządy lokalne w Polsce.
Dziękuję za rozmowę.
Marlena Ettinger
Virgin Green Fund (VGF) jest wiodącym, niezależnym funduszem z kapitałem prywatnym, który inwestuje w rozwój źródeł energii odnawialnej i infrastrukturę uzdatniania wodny w Ameryce Północnej i Europie. VGF powstała w 2007 roku przy wsparciu Virgin Group Richarda Bransona. Fundusz zainwestował w 11 projektów w zakresie technologii w sektorze energii, wody, odpadów oraz w efektywność zarządzania usługami, który obejmuje wiodące firmy, takie jak Gevo i Greenroad i Seven Seas Water. VGF ma biura w Londynie, Wielkiej Brytanii i Bostonie, USA.
Virgin Green Fund (VGF) is a leading, independent private equity firm investing growth capital in the renewable energy and resource efficiency sectors in North America and Europe. VGF was founded in 2007 with the support of Richard Branson’s Virgin Group. The fund has invested in 11 product and service companies in the energy, water, waste and efficiency sectors which includes leading companies such as Gevo, Greenroad and Seven Seas Water. VGF has offices in London, UK and Boston, US. n