Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
25 listopada 2009 r.
Elektrownia „Stalowa Wola” S.A. Grupa Tauron nagrodzona w konkursie Panteon Polskiej Ekologii 2009 – kategoria projekt/produkt
Działalność proekologiczna
Elektrownia Stalowa Wola powstała w 1938 r. w ramach decyzji o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Głównym architektem projektu był ówczesny premier rządu II Rzeczypospolitej – Eugeniusz Kwiatkowski. W roku 1939, tuż przed wybuchem II wojny światowej, elektrownia składała się z 2 turbin o mocy po 20 MW każda i 4 kotłów parowych. W latach powojennych była systematycznie, etapami rozbudowywana. Jest to typowa elektrownia konwencjonalna, dla której paliwem podstawowym jest węgiel kamienny.
Energia chemiczna spalanego paliwa w kotłach pyłowych zamieniana jest na energię cieplną przekazaną przegrzanej parze wodnej, która w turbinie parowej zamieniana jest na energię mechaniczną, a ta w dalszej kolejności, już w generatorze, zamieniana jest na energię elektryczną. Obecnie Elektrownia „Stalowa Wola” składa się z dwóch części, tzw. El. II, pracującej w układzie kolektorowym skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz El. III, pracującej w układzie blokowym w kondensacyjnym cyklu wytwarzania energii elektrycznej. Całkowita osiągalna moc elektrowni wynosi 341 MWe i 341 MWt. Elektrownia „Stalowa Wola” S.A. wchodzi w skład Grupy Tauron.
W 1996 roku Elektrownia „Stalowa Wola” S.A. wraz z podpisaniem Deklaracji Czystszej Produkcji podjęła dobrowolne zobowiązania minimalizujące jej wpływ na środowisko. Konsekwentnie dla podejmowanych działań została sformułowana i wdrożona polityka środowiskowa. Główne cele polityki środowiskowej to: stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju i strategii czystszej produkcji, przestrzeganie obowiązujących norm i przepisów, ograniczanie emisji pyłów i gazów, wykorzystywanie ścieków w produkcji dla obniżania zużycia wody, eliminacja składowania odpadów paleniskowych, utrzymanie dobrego stanu technicznego urządzeń, stała informacja o stanie oddziaływania na środowisko. Polityka środowiskowa jest częścią polityki Zintegrowanego Systemu Zarządzania, który funkcjonuje w elektrowni od 2006 r. Zintegrowany System obejmuje zarządzanie jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyjęta przez Zarząd polityka jest przestrzegana i kontynuowana w organizacji. Zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, elektrownia posiada uregulowane wszystkie zagadnienia formalno-prawne obejmujące szeroki wachlarz spraw odnoszących się do korzystania spółki ze środowiska. Ponadto dotrzymuje i spełnia nałożone obowiązki w tym zakresie, co potwierdzają kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także auditorzy zewnętrzni, w ramach certyfikacji i okresowych auditów Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Więcej informacji na stronie internetowej www.esw.pl
Nagrodzony projekt/produkt
Nagrodzony w konkursie Panteon Polskiej Ekologii w kategorii projekt/produkt, zrealizowany w Elektrowni „Stalowa Wola” S.A. projekt to: „Rozbudowa kotła OP-150 do spalania biomasy wraz z instalacją magazynowania, przygotowania i transportu biomasy do kotła”. Projekt polegał na przystosowaniu istniejącego kotła węglowego OP-150 do spalania biomasy poprzez dobudowę przedpaleniska oraz budowę instalacji magazynowania, przygotowania i transportu biomasy do kotła wraz z zapleczem wyposażonym w niezbędny sprzęt do przygotowania i magazynowania biomasy.
Biomasa spalana w instalacji składa się z pozostałości masy drzewnej, pochodzącej z przemysłu drzewnego (trociny tartaczne z kawałkami drewna, kora, zrzyny, zrębki) oraz z produkcji leśnej (gałęzie) i rolniczej (słoma, siano, słonecznik, susz jabłkowy), a także z upraw wierzby energetycznej. Spalana biomasa jest czystą biomasą, która nie zawiera żadnych zanieczyszczeń pochodzenia przemysłowego. Biomasa, odpowiednio rozdrobniona na rębakach, za pośrednictwem układu podajników taśmowych zostaje przetransportowana do zbiornika pośredniego, skąd układem podajników wstęgowych trafia do komory obrotowej połączonej z komorą fluidalną. W komorze obrotowej biomasa jest suszona, zgazowana i karbonizowana. Odgazowane składniki biomasy zostają w części lub całkowicie spalone, a karbonizat zostaje wprowadzony do komory fluidalnej, gdzie jest spalany. Gorące gazy z komory fluidalnej trafiają do pyłowego kotła OP-150, opalanego węglem kamiennym. W komorze paleniskowej kotła OP-150 następuje spalanie pyłu węglowego i dopalanie ewentualnie niespalonych produktów z przedpaleniska. Aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka wraz z układem sterowania pracą przedpaleniska została włączona do istniejącego nadrzędnego systemu sterowania pracą kotła.
Innowacyjność wybudowanej instalacji polega na dobudowie do istniejącego, pracującego, pyłowego kotła węglowego typu OP – układu składającego się z komory obrotowej i fluidalnej, pozwalającego na spalanie dużej ilości biomasy. Udział masowy paliw (węgla/biomasy) w ilości 50/50% pozwala na pośrednie współspalanie dwóch rodzajów paliw. Takie rozwiązanie spełnia wymagania przepisów prawa energetycznego.
Uniwersalność tej instalacji polega na możliwości wykorzystania dotychczas pracującego, pyłowego kotła węglowego typu OP do spalania zwiększonej ilości biomasy przy jednoczesnym spalaniu pyłu węglowego. Ponadto w dalszym ciągu, w sytuacji braku dostaw biomasy, kocioł może pracować ze 100% wydajnością w oparciu o paliwo węglowe.
Oryginalność przedsięwzięcia przejawia się w zapewnieniu dwustopniowego procesu spalania. Dwustopniowy proces spalania może być przydatny w procesie utylizacji odpadów niebezpiecznych. W tej instalacji takich badań jeszcze nie prowadzono.
Czas realizacji przedsięwzięcia wyniósł 24 miesiące. Przedsięwzięcie realizowano ze środków własnych i funduszy europejskich. Środki finansowe z funduszy europejskich stanowiły około 34% wszystkich wydatków.
Zrealizowany projekt, tj. produkcja energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych, biomasy, przynosi znaczące efekty ekologiczne. W szczególności przyczynia się do ograniczenia spalania węgla, co powoduje zmniejszenie: emisji dwutlenku siarki, emisji pyłu, ilości odpadów paleniskowych oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.
Zrealizowany projekt przyczynia się do osiągnięcia znaczącego efektu społecznego, jak:
- Zrównoważony rozwój, zapewniający zaspokojenie potrzeb współczesnych, bez naruszania możliwości zaspokajania potrzeb następnych pokoleń, tj. ograniczanie zużycia surowców naturalnych – węgla, przy zachowaniu podobnego poziomu produkcji.
- Osiągnięcie celu – produkcja energii ze źródeł odnawialnych oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla ze źródeł kopalnych).
- Utrzymanie poziomu produkcji energii elektrycznej i ciepła bez konieczności zakupu dodatkowych (bardzo drogich) uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
- Zwiększenie efektywności wykorzystania majątku wytwórczego.
- Zapewnienie stabilizacji zatrudnienia w Elektrowni „Stalowa Wola” S.A.
- Zapewnienie stałego, pewnego źródła dochodu dla lokalnych, obecnych i przyszłych dostawców przetworzonej i czystej biomasy. Jest to szczególnie ważne dla Podkarpacia, gdzie występują duże zasoby biomasy dla celów energetycznych.
Zamierzenia
Elektrownia „Stalowa Wola” S.A. spełnia aktualnie obowiązujące wymagania przepisów Unii Europejskiej i Polski w zakresie ochrony środowiska. Dotrzyma również określonych w przepisach standardów emisyjnych obowiązujących do końca 2015 roku.
Dla dotrzymania norm emisyjnych po 2015 roku, przy założeniu utrzymania niezmienionego poziomu produkcji energii elektrycznej i ciepła, przygotowywane są kolejne działania modernizacyjne, zwiększające udział odnawialnych źródeł energii (biomasy) oraz działania inwestycyjne związane z budową nowych jednostek wytwórczych. n