EDF światowym liderem w energetyce jądrowej

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 czerwca 2009 r.

EDF światowym liderem w energetyce jądrowej

EDF jako największy międzynarodowy operator elektrowni jądrowych posiada unikatowy na świecie know-how

EDF eksploatuje dziś we Francji 58 reaktorów o łącznej mocy 63 GW. Jest również operatorem elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii.

Dzięki prowadzonej bez przerwy działalności w zakresie projektowania i budowania, we Francji oraz za granicą, niezawodnego, jednolitego i unikatowego w skali światowej parku technologicznego, EDF stał się ekspertem w inżynierii i zdobył wysokie kompetencje w kierowaniu dużymi projektami budowy elektrowni.

Jego know-how doświadczonego i niezawodnego operatora jest równie solidny: łączny czas pracy 58 reaktorów odpowiada 1 300 latom eksploatacji bez żadnego istotnego wypadku, powodującego skutki dla bezpieczeństwa czy środowiska.

EDF jest znaczącym uczestnikiem renesansu energetyki jądrowej na świecie

Posiadając 20 proc. wszystkich elektrowni jądrowych na świecie EDF eksploatuje lub buduje bloki energetyczne w wielu krajach, samodzielnie lub we współpracy z innymi firmami energetycznymi.

Coraz więcej krajów podziela dziś opinię, że energetyka jądrowa może być jedną ze skutecznych odpowiedzi na planetarne wyzwania energetyczne i środowiskowe; chcą jej włączenia do struktury wytwarzania energii obok innych źródeł energii odnawialnej, wychodząc z założenia, że globalne rozwiązanie nie może pomijać energii jądrowej. Tym samym, renesans energetyki jądrowej na świecie daje grupie EDF nowe szanse długofalowego wykorzystania posiadanego know-how.

Ponieważ standaryzacja jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa i konkurencyjności, grupa EDF zamierza zainwestować w budowę, uruchomić i eksploatować całą serię elektrowni jądrowych w technologii EPR (European Pressurised Reactor). EDF zdecydował się na technologię EPR, gdyż jest ona pochodną modelu reaktorów wodnych ciśnieniowych, obecnie eksploatowanych przez EDF.

Technologia EPR oferuje ponadto:

  • bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, zapewniony przez cztery współistniejące systemy zabezpieczeń, z których każdy realizuje w stu procentach jedną z dwóch podstawowych funkcji bezpieczeństwa, zapewniającą ochronę człowieka i środowiska we wszelkich okolicznościach,
  • efektywniejsze wykorzystanie paliwa: obniżenie o 17 proc. zużycia paliwa przy tej samej wielkości produkcji energii,
  • lepszą ochronę środowiska dzięki znaczącej redukcji ciekłych i gazowych odpadów radioaktywnych w porównaniu z najefektywniejszymi jednostkami wytwórczymi we francuskiej energetyce jądrowej (obniżenie o 30 proc. większości odpadów) oraz mniejszej o 30 proc. wielkości pozostałych odpadów radioaktywnych.

EDF realizuje nowe projekty w tych krajach, które zdecydowały się na budowę elektrowni jądrowych w najbliższym okresie, są zainteresowane współpracą z EDF oraz dysponują jasnymi, kompletnymi i przejrzystymi regulacjami prawnymi w sprawie kluczowych dla opinii publicznej kwestii.

Rygorystyczna gospodarka odpadami

EDF prowadzi rygorystyczną gospodarkę odpadami pochodzącymi z elektrowni jądrowych, obejmującą ograniczanie ich wielkości u źródła, sortowanie na poszczególne rodzaje i w zależności od poziomu radioaktywności oraz stosowanie odpowiedniego kondycjonowania. Efektem stałego postępu w tej dziedzinie było trzykrotne zmniejszenie w okresie od 1985 do 2008 r. wielkości odpadów tzw. krótkożyciowych. Eksploatacja i rozbiórka elektrowni jądrowych generuje głównie odpady krótkożyciowe, które tracą co najmniej połowę swej aktywności co 30 lat. Są to filtry, żywice do oczyszczania wody w obiegach, narzędzia, zużyte części, tworzywa sztuczne i tekstylne z prac remontowych, gruz i złom z rozbiórki budynków. Wszystkie te odpady są przewożone do dwóch składowisk, gdzie są przechowywane w warunkach najwyższego bezpieczeństwa do czasu utraty aktywności.

Utylizacja zużytego paliwa generuje odpady długożyciowe, z czego 96 proc. jest przetwarzana w celu uzyskania nowego paliwa. Pozostałe cztery procent nie nadają się do przetworzenia. Wszystkie te odpady są składowane w sposób zapewniający najwyższe bezpieczeństwo, na przestrzeni o wielkości olimpijskiego basenu pływackiego.

Priorytetem EDF jest bezpieczeństwo urządzeń

Priorytety EDF w eksploatowaniu obiektów wytwórczych opierają się na profesjonalizmie personelu, rygorystycznej eksploatacji, niezawodności urządzeń, wewnętrznych i zewnętrznych kontrolach i ścisłym przestrzeganiu przepisów. Francuskie elektrownie jądrowe EDF podlegają systematycznym i bardzo dokładnym kontrolom Urzędu Dozoru Jądrowego, który zapewnia w pełni niezależną weryfikację bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej pracowników, okolicznych mieszkańców i środowiska. Inspektorzy Urzędu Dozoru Jądrowego przeprowadzają ponad 450 różnorodnych kontroli w ciągu roku, we wszystkich obiektach EDF. Ponadto, elektrownie jądrowe EDF są systematycznie oceniane pod względem najlepszych międzynarodowych praktyk przez inspektorów i ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

EDF na świecie

Grupa EDF jest zintegrowanym przedsiębiorstwem działającym we wszystkich sektorach elektroenergetyki: w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji, handlu i obrocie energią. Jest największym podmiotem francuskiego rynku energii i odgrywa ważną rolę na innych dużych rynkach europejskich: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i w Polsce. Jest niekwestionowanym liderem europejskiej elektroenergetyki, a także uznanym podmiotem w gazownictwie. EDF dysponuje największymi w Europie aktywami wytwórczymi. Posiada łączną moc zainstalowaną w Europie 125 GW i poziom produkcji ponad 600 mld kilowatogodzin energii oraz charakteryzuje się najmniejszą emisją dwutlenku węgla, dzięki wytwarzaniu energii w elektrowniach jądrowych i wodnych. EDF jest także światowym producentem energii odnawialnych dzięki swojej spółce EDF Energie Nouvelles, która działając w wielu krajach Europy i w Ameryce, w 2008 r. odnotowała rekordowy przyrost nowych mocy o 800 MW.

Grupa EDF dostarcza energię elektryczną, gaz i usługi energetyczne ponad 38 mln klientów na całym świecie.

Skonsolidowane przychody grupy w 2008 r. wyniosły 64,3 mld euro. Grupa notowana jest na paryskiej giełdzie papierów wartościowych.

EDF w Polsce

Grupa EDF, obecna w Polsce od 1993 r., jest największym inwestorem zagranicznym w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła.

W 1998 roku EDF wziął udział w pierwszej prywatyzacji w polskiej energetyce – zakupie Elektrociepłowni Kraków. Od tamtej pory EDF stał się głównym akcjonariuszem kilku polskich firm energetycznych produkujących energię i ciepło: elektrowni Rybnik i elektrociepłowni w Gdańsku, Wrocławiu, Zielonej Górze, Toruniu. Obecnie EDF ma 10 proc. udział w rynku energii elektrycznej i 20 proc. w rynku ciepła sieciowego. Należące do EDF w Polsce spółki wytwórcze wykorzystują w produkcji przede wszystkim węgiel, ale spalają również biomasę. EDF jest jednym z liderów w kraju w dziedzinie energetycznego wykorzystania biomasy, w 2008 r. zużyto jej 350 tys. ton, dzięki czemu dostarczyliśmy na rynek około 430 GWh zielonej energii. EDF rozpoczyna w Polsce nowe projekty budowy węglowych bloków energetycznych o parametrach nadkrytycznych, np. bloku w Rybniku o mocy 900 MW.

www.edf.pl

EDF światowym liderem w energetyce jądrowejEDF: a world leader in nuclear energy

Infrastruktura – Środowisko – Energetyka Jądrowa
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 marca 2010 r.

EDF światowym liderem w energetyce jądrowej

EDF jako największy międzynarodowy operator elektrowni jądrowych posiada unikatowy na świecie know-how

EDF eksploatuje we Francji 58 reaktorów o łącznej mocy 63 GW.

Dzięki prowadzonej bez przerwy działalności w zakresie projektowania i budowania, we Francji oraz za granicą, niezawodnego, jednolitego i unikatowego parku technologicznego w skali światowej, EDF stał się wyjątkowym ekspertem w inżynierii jądrowej i w kierowaniu dużymi projektami budowy elektrowni.

Know-how EDF, doświadczonego i niezawodnego operatora jest wyjątkowy: łączny czas pracy 58 reaktorów we Francji odpowiada 1300 latom eksploatacji bez żadnego istotnego wypadku powodującego skutki dla bezpieczeństwa czy środowiska.

Od 2009 roku EDF jest również operatorem elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii, o łącznej mocy 10 GW.

EDF jest znaczącym uczestnikiem renesansu energetyki jądrowej na świecie

Posiadając 20 proc. wszystkich elektrowni jądrowych na świecie, EDF eksploatuje lub buduje bloki energetyczne w wielu krajach, samodzielnie lub we współpracy z innymi firmami energetycznymi.

Coraz więcej krajów podziela dziś opinię, że energetyka jądrowa jest jedną ze skutecznych odpowiedzi na planetarne wyzwania energetyczne i środowiskowe; chcą jej włączenia do struktury wytwarzania energii obok innych źródeł energii odnawialnej, wychodząc z założenia, że globalne rozwiązanie nie może pomijać energii jądrowej. Tym samym, renesans energetyki jądrowej na świecie daje grupie EDF nowe szanse długofalowego wykorzystania posiadanego know-how.

Ponieważ standaryzacja jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa i konkurencyjności, grupa EDF zamierza zainwestować w budowę, uruchomić i eksploatować całą serię elektrowni jądrowych w technologii EPR (European Pressurised Reactor). EDF zdecydował się na technologię EPR, gdyż jest ona pochodną modelu reaktorów wodnych ciśnieniowych, obecnie eksploatowanych przez EDF. Technologia EPR oferuje ponadto:

  • bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, zapewniony przez cztery współistniejące systemy zabezpieczeń, z których każdy realizuje w stu procentach jedną z dwóch podstawowych funkcji bezpieczeństwa, zapewniającą ochronę człowieka i środowiska we wszelkich okolicznościach,
  • efektywniejsze wykorzystanie paliwa: obniżenie o 17 proc. zużycia paliwa przy tej samej wielkości produkcji energii,
  • lepsza ochrona środowiska dzięki znaczącej redukcji ciekłych i gazowych odpadów radioaktywnych w porównaniu z najefektywniejszymi jednostkami wytwórczymi we francuskiej energetyce jądrowej (obniżenie o 30 proc. większości odpadów) oraz mniejszej o 30 proc. wielkości pozostałych odpadów radioaktywnych.

EDF realizuje takie nowe projekty w tych krajach, które zdecydowały się na budowę elektrowni jądrowych w najbliższym okresie, są zainteresowane współpracą z EDF oraz dysponują jasnymi, kompletnymi i przejrzystymi regulacjami prawnymi w sprawie kluczowych kwestii dla opinii publicznej.

  • •EDF posiada 20% mocy jądrowych zainstalowanych na świecie.
  • •EDF planuje budowę 10 bloków EPR do 2020 r.

Reaktor EPR – nowoczesna technologia trzeciej generacji

EDF posiada unikatowe know-how w projektowaniu, budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. Mając na uwadze nowe światowe uwarunkowania energetyczne oferujące szanse rozwoju, Grupa chce wykorzystać swe umiejętności i wziąć aktywny udział w odnowie energetyki jądrowej na świecie. Aspiracjom tym służy nowy reaktor trzeciej generacji – EPR.

Od grudnia 2007 r. Grupa kieruje budową prototypu tego reaktora w elektrowni we Flamanville nad kanałem La Manche we Francji. Rozruch reaktora EPR we Flamanville jest planowany na 2012 r., a pierwszy prąd popłynie do sieci w 2013 r. Budowa drugiego reaktora EPR w Penly (region Seine-Maritime we Francji) została już postanowiona przez francuski rząd i wpisuje się w proces odtwarzania elektrowni jądrowych.

Grupa EDF będzie również inwestować w tę technologię na arenie międzynarodowej:

  • w Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęto prace budowlane w pierwszych lokalizacjach, w których docelowo powstaną 4 reaktory EPR;
  • w Stanach Zjednoczonych, gdzie za pośrednictwem podmiotu zależnego UniStar Nuclear Energy złożono wnioski licencyjne na pierwsze amerykańskie reaktory EPR;
  • w Chinach, gdzie rozpoczęto budowę dwóch reaktorów EPR w ramach spółki joint venture z CGNPC – operatorem jądrowym w prowincji Guangdong;
  • we Włoszech, gdzie realizowane jest studium wykonalności 4 reaktorów EPR.

Priorytetem EDF jest bezpieczeństwo urządzeń

Priorytety EDF w eksploatowaniu obiektów wytwórczych opierają się na profesjonalizmie personelu, rygorystycznej eksploatacji, niezawodności urządzeń, wewnętrznych i zewnętrznych kontrolach i ścisłym przestrzeganiu przepisów. Francuskie elektrownie jądrowe EDF podlegają systematycznym i bardzo dokładnym kontrolom Urzędu Dozoru Jądrowego, który zapewnia w pełni niezależną weryfikację bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej pracowników, okolicznych mieszkańców i środowiska. Inspektorzy Urzędu Dozoru Jądrowego przeprowadzają ponad 450 różnorodnych kontroli w ciągu roku, we wszystkich obiektach EDF. Ponadto, elektrownie jądrowe EDF są systematycznie oceniane pod względem najlepszych międzynarodowych praktyk przez inspektorów i ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Rygorystyczna gospodarka odpadami

EDF prowadzi rygorystyczną gospodarkę odpadami pochodzącymi z elektrowni jądrowych, obejmującą ograniczanie ich wielkości u źródła, sortowanie na poszczególne rodzaje i w zależności od poziomu radioaktywności i stosowanie odpowiedniego kondycjonowania. Efektem stałego postępu w tej dziedzinie było trzykrotne zmniejszenie w okresie od 1985 do 2008 r. wielkości odpadów tzw. krótkożyciowych. Eksploatacja i rozbiórka elektrowni jądrowych generuje głównie odpady krótkożyciowe, które tracą co najmniej połowę swej aktywności co 30 lat. Są to filtry, żywice do oczyszczania wody w obiegach, narzędzia, zużyte części, tworzywa sztuczne i tekstylne z prac remontowych, gruz i złom z rozbiórki budynków. Wszystkie te odpady są przewożone do dwóch składowisk, gdzie są przechowywane w warunkach najwyższego bezpieczeństwa.

Utylizacja zużytego paliwa generuje odpady długożyciowe, z czego 96 proc. jest przetwarzane w celu uzyskania nowego paliwa. Pozostałe 4 proc. nie nadają się do przetworzenia. Wszystkie te odpady są składowane w sposób zapewniający najwyższe bezpieczeństwo, na przestrzeni o wielkości olimpijskiego basenu pływackiego.

Grupa EDF na świecie

Grupa EDF, jeden z liderów rynku energetycznego w Europie, jest zintegrowanym przedsiębiorstwem działającym we wszystkich sektorach elektroenergetyki: w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji, handlu i obrocie energią. Jest największym europejskim wytwórcą energii. We Francji większość źródeł Grupy to elektrownie jądrowe i wodne, zapewniające 95 proc. energii elektrycznej wolnej od emisji CO2. Podmioty zależne EDF odpowiadające za przesył i dystrybucję energii eksploatują 1285 tysięcy kilometrów napowietrznych i kablowych linii energetycznych średniego i niskiego napięcia oraz 100 tysięcy kilometrów linii wysokich i najwyższych napięć. Grupa EDF uczestniczy w dostawach energii i usług do około 38 mln klientów na całym świecie, w tym blisko 28 mln we Francji. Skonsolidowane przychody Grupy w 2009 r. wyniosły 66,3 mld euro, z czego 49 proc. wypracowano w Europie poza Francją. EDF notowany jest na paryskiej giełdzie papierów wartościowych i wchodzi w skład indeksu CAC 40. n

Grupa EDF w Polsce

Grupa EDF, obecna w Polsce od 1993 r., jest największym inwestorem zagranicznym w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła.

W 1998 roku EDF wziął udział w pierwszej prywatyzacji w polskiej energetyce – zakupie Elektrociepłowni Kraków. Od tamtej pory EDF stał się głównym akcjonariuszem szeregu polskich firm energetycznych produkujących energię i/lub ciepło w Rybniku, Gdańsku, Wrocławiu, Zielonej Górze, Toruniu. Obecnie EDF ma 10 proc. udział w rynku energii elektrycznej i 20 proc. w rynku ciepła sieciowego. Należące do EDF w Polsce spółki wytwórcze produkują głównie w oparciu o węgiel, ale spalają również biomasę. EDF jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie energetycznego wykorzystania biomasy, dostarczając na polski rynek w 2009 roku około 870 GWh zielonej energii. n

www.edf.pl

Infrastruktura – Środowisko – Energetyka Jądrowa
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 marca 2010 r.

EDF: a world leader in nuclear energy

EDF, the largest international nuclear power plant operator, has a unique know-how

EDF operates in France 58 reactors with a total installed capacity of 63 GW.

Thanks to continuous design and construction activities in France and abroad, as well as reliable, standardised and unique technology facilities, EDF became an expert in nuclear energy and managing large power plant construction projects.

Expertise of EDF, an experienced and reliable operator, is quite exceptional: the total time of operation of 58 reactors in France corresponds to 1300 years of operation without any serious accident affecting safety or the environment.

Since 2009, EDF has been operating nuclear power plants in the United Kingdom with a total capacity of 10 GW.

EDF has significantly contributed to the renaissance of nuclear energy throughout the world

The owner of 20% of all nuclear power plants in the world, EDF operates and builds, alone or in cooperation with other power companies, power units in many countries.

More and more countries see nuclear energy as one of the effective responses to energy and environmental challenges. These countries wish to include nuclear energy in their power generation structures, apart from other renewable energy sources, as, according to them, it is not possible not to include nuclear energy in a global solution. Thus, the renaissance of nuclear energy in the world offers EDF new opportunities for the long-term use of its know-how.

As standardisation is a key factor of safety and competitiveness, EDF Group intends to make investments in the construction and to operate a number of the European Pressurised Reactor (EPR) plants. EDF has chosen the EPR technology because it is a derivative of the model of water pressurised reactors currently operated by EDF. Moreover, the EPR technology ensures the following:

  • a very high safety level ensured by four security subsystems, each capable of performing one of the two basic safety functions, ensuring protection of people and the environmental in all situations,
  • more effective use of fuel: EPRs use 17 percent less fuel with the same energy output,
  • improved environment protection due to a considerable reduction in the volume of liquid and gaseous radioactive waste as compared to the most effective generation units in the French nuclear power industry (a 30% decrease in the volume of the majority of waste), and a 30% reduction in the volume of other radioactive waste.

EDF implements such new projects in those countries which have decided to build nuclear power plants in the near future and which wish to cooperate with EDF and have clear, complete and transparent legal regulations related to the issues of the key interest to the general public.

  • EDF has 20% of the nuclear capacity installed all over the world.
  • EDF plans to build 10 EPRs until 2020.

 

EPR – an advanced third generation technology

EDF has a unique know-how in the design, construction and operation of nuclear power plants. Considering new global energy conditions offering growth opportunities, the Group wishes to use its expertise and actively participate in the renaissance of nuclear energy all over the world. EPR, a new third generation reactor, helps to satisfy these aspirations.

Since December 2007, the Group has been supervising the construction of a prototype of this reactor in Flamanville power plant on the English Channel in France. The commissioning of the Flamanville EPR is planned for 2012 and generation of the first marketable electricity will take place in 2013. The French government has already decided to build the second EPR in Penly (Seine-Maritime region in France). The construction of this reactor is part of the process of revival of nuclear power plants.

EDF Group will also invest in this technology in the international arena:

  • in the United Kingdom, where construction works have been started at the first sites (4 EPRs will be built there);
  • in the United States, where license applications have been submitted for the first American EPRs by a subsidiary UniStar Nuclear Energy;
  • in China, where the construction of two EPRs has been commenced by a joint venture with CGNPC, a nuclear operator from the Guangdong province;
  • in Italy, where a feasibility study is carried out for 4 EPRs.

EDF gives priority to equipment safety

EDF’s priorities related to operation of power generation units are based on staff professionalism, rigorous operation, reliability of equipment, external and internal inspections and strict observance of the rules. EDF’s nuclear power plants in France are subject to regular and very thorough inspections by the Nuclear Regulatory Authority which independently monitors nuclear safety and radiological protection in order to protect workers, local residents and the environment from the risks associated with nuclear energy. The Nuclear Regulatory Authority inspectors carry out over 450 inspections per year at all EDF sites. In addition, EDF’s nuclear power plants are regularly assessed against best international practice by inspectors and experts from the International Atomic Energy Agency (IAEA).

Rigorous waste management

EDF applies strict procedures for managing waste from its nuclear power plants, limiting the volume of waste produced at source, sorting waste by type and the level of radioactivity and conditioning it accordingly. Steady progress in this area enabled a threefold reduction in the volume of short-lived waste over the period between 1995 and 2008. The operation and decommissioning of nuclear power plants mainly generate „short-lived” waste, which has a half life of 30 years. This includes filters, resins used for the treatment of water in the circuits, tools, used parts, plastics and textiles from maintenance works, and rubble and scrap iron from demolished buildings. All this waste is taken to two storage facilities where it is kept under highly secure conditions until it is no longer radioactive.

Spent-fuel processing generates „long-lived” waste. 96% is recycled to produce new fuel. 4% is non-recyclable waste. All this waste is stored under extremely secure conditions in a space of the size of an Olympic swimming pool.

 

EDF Group in the world

EDF Group, one of the European energy market leaders, is an integrated energy operator present in all sectors of the electricity industry, including generation, transmission, distribution, trade and supply. It is the largest European energy generator. In France, the majority of the Group’s plants are nuclear power plants and hydroelectric power plants ensuring 95 percent of electricity produced with no CO2 emissions. EDF’s transmission and distribution subsidiaries in France operate 1285 thousand km of low and medium voltage overhead and underground electricity lines and 100 thousand km of high and very high voltage networks. The Group is involved in supplying energy and services to more than 38 million customers around the world, including more than 28 million in France. In 2009, the Group generated consolidated sales of EUR 66.3 billion, of which 49% in Europe excluding France. EDF is listed on the Paris Stock Exchange and is a member of the CAC 40 index. n

 

EDF Group in Poland

EDF Group has been present in Poland since 1993. It is the largest foreign investor in the electricity and heat production sector.

In 1998, EDF participated in the first privatisation in Polish power industry – the purchase of Elektrociepłownia Kraków. Since then, EDF has been the major shareholder of a number of Polish power companies producing energy and/or heat in Rybnik, Gdańsk, Wrocław, Zielona Góra and Toruń. Currently EDF has a 10% share in the electricity market and 20% share in the network heat market. Power generating companies owned by EDF in Poland produce energy and heat mainly based on coal but they also use biomass. EDF is one of the Polish leaders in using biomass for energy purposes, supplying in 2009 approximately 870 GWh of green energy. n

 

www.edf.pl