Ekologia bliżej regionów

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 listopada 2006 r.

Ekologia bliżej regionów

Rozmowa ze Stanisławem Kostrzewskim, wiceprezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

BOŚ S.A. jest wiodącym bankiem działającym w obszarze ekologii. Jego misja jest czytelna. Co zatem nowego zawiera „Strategia rozwoju BOŚ S.A. na lata 2007-2011”?

Nowa strategia rozwoju banku została opracowana po zmianach akcjonariatu, jakie nastąpiły latem br. Po odejściu szwedzkiej grupy kapitałowej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i fundusze wojewódzkie stały się właścicielem ponad 90% akcji BOŚ S.A. Można powiedzieć, że znaleźliśmy się na powrót w kręgu ekologicznej rodziny, wśród instytucji, które w swoich statutach mają zapisane działania na rzecz ochrony środowiska.

Szwedzki udziałowiec – SEB kontynuował wizję banku detalicznego z ekologicznym wizerunkiem. My chcemy być bankiem ochrony środowiska i rozwoju regionalnego, czyli pojmujemy ochronę środowiska znacznie szerzej. Pragniemy większą rolę odgrywać w regionach, które gospodarczo nie dorównują innym obszarom w naszym kraju. Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, będziemy działać na rzecz wyrównywania poziomów rozwoju między poszczególnymi regionami.

Do gmin i samorządów, zwłaszcza tych słabiej zurbanizowanych, będą kierowane środki pomocowe UE. Bank proponuje środki uzupełniające finansowanie projektów. Widzi tutaj możliwości wniesienia swojej wartości dodanej. Doświadczenie, jakie BOŚ zdobył w ciągu 15 lat współpracy z samorządami, znakomicie wpisuje się w priorytety polityki lokalnej.

Utrzymaniu takiego wizerunku, a nawet jego wzmocnieniu podporządkowane zostały działania banku.

BOŚ realizował dotychczas zadania tradycyjnie kojarzone z ochroną środowiska, czy teraz sięga po obszary nowe?

Bank Ochrony Środowiska realizując swą proekologiczną misję jest partnerem wszystkich instytucji wypełniających zadania związane z ochroną środowiska, wszelkich projektów służących jego poprawie. W związku z tym wchodzi także w nowe obszary aktywności, takie jak: ochrona klimatu, Program Natura 2000 czy współpraca z ekologicznymi organizacjami pozarządowymi.

Bank będzie także sięgał po nowe instrumenty i formuły pojawiające się na rynku finansowym, jak chociażby handlu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń czy partnerstwa publiczno-prywatnego. W pierwszym z nich BOŚ już uczestniczy, pełniąc rolę banku rozliczeniowego dla transakcji handlu emisjami prowadzonych za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii. W drugim – zamierza wykorzystać doświadczenia z zakresu finansowania przedsięwzięć realizowanych w formule trzeciej strony, adaptując je na potrzeby PPP.

Do współpracy z ekologicznymi organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami (jak np. parki narodowe) korzystającymi ze środków pomocowych UE zostanie utworzony już w przyszłym roku specjalny fundusz poręczeń i gwarancji. Fundusz ten działający na zasadach non profit, w ścisłej symbiozie z bankiem będzie narzędziem wspomagającym rynek ekologii, przede wszystkim usprawni proces pozyskiwania przez organizacje pozarządowe niezbędnego finansowania przedsięwzięć proekologicznych. Często NGO-sy mają dobre pomysły i ciekawe projekty ekologiczne, ale nie mogą ich zrealizować ze względu na brak zdolności kredytowej. Przy ubieganiu się o finansowanie projektów zgłaszanych przez te organizacje do UE oczekiwane jest prefinansowanie projektu. Tymczasem są to organizacje non profit i nie mogą tych warunków spełnić, tak więc wiele pomysłów w sferze ekologii bywa zaprzepaszczonych ze względu na brak gwarancji. BOŚ ma doskonale rozpoznany rynek ekologiczny. Możemy więc wziąć na siebie rolę gwaranta pozarządowych inicjatyw ekologicznych. Tym bardziej że mamy dla tej idei wsparcie ze strony Narodowego Funduszu i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tematem wiodącym tegorocznych Targów POLEKO będą „Zmiany klimatu”. Jak bank wpisuje się w to hasło?

W tym roku przypada pierwsza rocznica wejścia w życie Protokołu z Kioto. Komisja Europejska zapoczątkowała właśnie wieloletnią kampanię poświęconą zmianom klimatu. System handlu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń jest jednym z trzech elastycznych mechanizmów Kioto (obok mechanizmu wspólnych wdrożeń – Joint Implementation i mechanizmu czystego rozwoju – Clean Development Mechanism), prowadzących do założonej redukcji emisji gazów wpływających na globalne ocieplenie. Jest to ekonomiczny instrument ochrony środowiska.

30 maja br. pomiędzy Instytutem Ochrony Środowiska jako Krajowym Administratorem Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, Towarową Giełdą Energii S.A. i Bankiem Ochrony Środowiska S.A. zawarte zostało porozumienie o współpracy w celu uruchomienia rynku obrotu uprawnień do emisji na giełdzie, prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii S.A. Zorganizowany obrót uprawnieniami do emisji daje gwarancję bezpieczeństwa i przejrzystości transakcji, swobodnego dostępu do rynku, uzyskania jego płynności. Są to elementy warunkujące osiągnięcie celu, jakim jest wprowadzenie ekonomicznych zachęt do redukcji emisji gazów cieplarnianych tam, gdzie jest to najtańsze, a zatem zmniejszenie kosztów osiągnięcia postanowień Protokołu z Kioto.

Pełniąc funkcję banku rozliczeniowego BOŚ S.A. podjął się prowadzenia rachunków pieniężnych dla Towarowej Giełdy Energii S.A. i jej członków oraz dokonywania rozliczeń finansowych. W pakiecie usług dla członków Towarowej Giełdy Energii Bank oferuje rachunek do rozliczeń transakcji z TGE – prowadzony bez opłat, kredyt obrotowy w rachunku bieżącym oraz usługę bankowości internetowej – również bez opłat.

Wśród uczestników systemu handlu emisjami jest wielu dotychczasowych klientów Banku Ochrony Środowiska. Są też klienci Domu Maklerskiego BOŚ S.A., który od października ubiegłego roku, jako członek Towarowej Giełdy Energii działa na rynku praw majątkowych wynikających ze Świadectw Pochodzenia Energii (zwanych popularnie zielonymi certyfikatami). System handlu zielonymi certyfikatami, podobnie jak system handlu uprawnieniami do emisji, stanowi dla podmiotów gospodarczych bodziec finansowy, stymulujący działania w kierunku poprawy stanu środowiska i jego zrównoważonego rozwoju.

BOŚ S.A. jest znany z tego, że potrafi łączyć ekonomię – właściwą komercyjnej instytucji finansowej, z ekologią – jego specjalnością i misją. Z pewnością nie przeoczymy szansy, jaką stwarza ten nowy mechanizm dla świata finansów i dla naszego środowiska.

Czy zmiany struktury własnościowej w banku będą miały wpływ na obsługę dotychczasowych klientów, mam tu na myśli zwłaszcza samorządy?

BOŚ chce być nadal liderem w obsłudze jednostek samorządu lokalnego. Od momentu swego powstania bank przywiązywał szczególną wagę do współpracy z samorządami. Wieloletnia współpraca z ponad 1/3 jednostek samorządu terytorialnego pozwoliła dobrze poznać specyfikę klienta samorządowego, jego potrzeby i możliwości. Stąd oferta banku będzie zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb samorządu.

Jednym z instrumentów finansowych, będących odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie samorządów na kapitał pożyczkowy są obligacje komunalne.

BOŚ jest jednym z pionierów i liderów wśród banków organizatorów emisji obligacji komunalnych. Dzięki swojej dziewięcioletniej obecności na komunalnym rynku kapitałowym wypracował procedury zapewniające szybkie i sprawne przeprowadzenie emisji obligacji komunalnych.

Będziemy wspomagać samorządy w przygotowaniu projektów o finansowanie do UE i w ten sposób tworzymy nową jakość we wdrażaniu tych trudnych unijnych procedur. Co więcej, bank nasz dla lepszej obsługi samorządów lokalnych będzie tworzyć nowe, atrakcyjne instrumenty bankowe.

Jednocześnie BOŚ S.A. traktuje ochronę środowiska jako bazę do ekspansji na wszystkie segmenty rynku, w tym rynek detaliczny. Bank nie zamierza odchodzić od działalności detalicznej, jest ona ważnym elementem jego oferty biznesowej. Będzie służyć pozyskiwaniu środków finansowych i nowych klientów. Dlatego też BOŚ będzie rozwijał wszystkie produkty skierowane do tego segmentu, które będą służyły pozyskiwaniu nowych klientów i będą budowały ich lojalność wobec BOŚ.

Mamy duże grono klientów detalicznych. Chcemy z nimi współpracować.

BOŚ kładzie w nowej strategii akcent na rozwój przemysłu i usług ochrony środowiska. Chce wspomagać instytucje, które będą widziały swoją przyszłość, swój biznes w działalności na rzecz rozwoju rynku ekologii.

Zakładamy wzmocnienie współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które aktywizują rozwój regionalny poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, wykorzystywanie lokalnych zasobów, w tym surowcowych. Mamy liczne grono klientów korporacyjnych, którzy realizują duże projekty z zakresu ochrony środowiska. Do tej grupy klientów bank kieruje ofertę finansowania inwestycji we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkimi funduszami oraz innymi instytucjami, które do tej współpracy zostaną zaproszone, i które będą chciały angażować się w finansowanie ochrony środowiska.

Zgodnie z założeniami strategii współpraca z naszymi klientami będzie oparta na promowaniu unikatowej wartości, która zadecyduje o wyborze przez nich BOŚ S.A. Wartość ta zostanie zbudowana na ekologicznej misji banku i będzie odwoływać się do poczucia współodpowiedzialności klientów banku za stan środowiska naturalnego.

Nowa strategia zakłada rozwój banku w tempie przeciętnie około 20 proc. rocznie. Do tego potrzebne są kapitały. Szwedzki udziałowiec mówił o potrzebie dokapitalizowania banku w wysokości 500 mln zł. Skąd BOŚ weźmie środki na ten cel?

Szwedzi mówili o potrzebie dokapitalizowania banku w wysokości 500 mln zł, co zostało nawet zapisane w dokumentach bankowych w 2000 r. Na planach się skończyło. Minęło sześć lat i nie przeprowadzono dokapitalizowania. Co więcej, brak dodatkowych środków zaważył na ścieżce rozwojowej banku. BOŚ miał od początku bardzo dobrą współpracę z Narodowym i Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska, dlatego chcemy nawiązać do tej tradycji współpracy z akcjonariuszami i do nich zwrócić się z propozycją objęcia dalszych udziałów. Nie wykluczamy jednak możliwości skierowania naszej oferty do kilku nowych partnerów związanych z dużym przemysłem. Już w pierwszym kwartale 2007 r. planujemy podniesienie funduszy własnych o około 250 mln zł. Jeśli bank będzie rozwijał się zgodnie ze swoją strategią, przeprowadzimy dalsze dokapitalizowanie.

Dziękuję za rozmowę.

Krystyna Forowicz

www.bosbank.pl