Ekologia + Jakość = Alwernia

Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.

Ekologia + Jakość = Alwernia
Zakłady Chemiczne „ALWERNIA” S.A.

Foto

Zakłady Chemiczne „Alwernia” są firmą o bogatej, ponad 75-letniej tradycji. Powstały na przełomie 1923 i 1924 roku. Wtedy właśnie w Alwerni uruchomiono prywatną fabrykę chemiczną, która zapoczątkowała budowę polskiego przemysłu chemicznego. Od tego czasu zakłady stopniowo doskonaliły technologie produkcji i poszerzały ofertę produktów. Dzisiaj są znanym na rynku europejskim producentem związków chromu i fosforu. Produkty „Alwerni” stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, jak chociażby przemysł spożywczy, farmaceutyczny, czy galwanotechniczny, a także do produkcji środków piorących, farb i lakierów.

W trosce o jakość produktów

Mając na uwadze wymagania stawiane przez klientów, już od wielu lat fabryka systematycznie podwyższa jakość swoich wyrobów i stara się urozmaicić ofertę. Sytuacja polskiego przemysłu, a także wymagania odbiorców wymusiły dostosowywanie się do międzynarodowych standardów, więc już w 1995 r. zarząd spółki podjął decyzję o przyjęciu do wdrożenia modelu jakości zgodnego z Polską Normą ISO 9002. Towarzyszyło jej przekonanie, że posiadanie certyfikowanego systemu jakości przyniesie firmie wymierne korzyści gospodarcze i społeczne – wzrost zaufania do produktów, większą konkurencyjność na polskim i europejskim rynku, a także obniżenie kosztów i usprawnienie organizacji pracy. Po trzech latach prac identyfikujących i weryfikujących system zarządzania, a także stałej kontroli procesów produkcyjnych w celu zapewnienia możliwie najwyższej jakości wyrobów, firma uzyskała certyfikat PN-ISO 9002 11 maja 1998 roku. Został on przyznany przez brytyjską jednostkę certyfikującą Bureau Veritas Quality International (BVQI) w zakresie produkcji i sprzedaży związków chromu, fosforu i siarczanów. Pozwoliło to dodatkowo potwierdzić wysoką jakość produktów wytwarzanych w Zakładach Chemicznych „Alwernia” S.A.

W trosce o środowisko naturalne

Kilka lat temu zakład został wpisany na listę 80 najbardziej uciążliwych dla środowiska naturalnego firm w Polsce. Skłoniło to szczebel kierowniczy do podjęcia zdecydowanych kroków celem zmiany tej niekorzystnej sytuacji, która mogła być powodem ryzyka dla inwestorów. W 1999 roku zarząd spółki zdecydował się na wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnego z normą PN-ISO 14001. Rozpoczęła się gruntowna restrukturyzacja „Alwerni”. Podjęto kroki mające na celu unowocześnienie dotychczasowych procesów technologicznych i wyeliminowanie zagrożeń ekologicznych. Całe skomplikowane przedsięwzięcie pochłonęło ponad 40 milionów złotych. W fabryce zainstalowano nowoczesne urządzenia ochronne, w wyniku czego emisja pyłów zmniejszyła się o ponad 70% w porównaniu z sytuacją sprzed 5 lat. Bardzo skuteczne okazało się także wprowadzenie wysokoprężnych filtrów. Zdecydowanie poprawiła się jakość wód, które zabezpieczono przed zanieczyszczeniami z terenu zakładów. Powstały rowy zabezpieczające i studnie zaporowe, które mają za zadanie ograniczyć przedostawanie się związków chromu do wód gruntowych i powierzchniowych. Gruntownie przebudowano również instalację ściekową. Wyloty kolektorów ściekowych zostały zamknięte i zakończone przepompowniami. W tej chwili ścieki odprowadzane są do zbiorników infiltratów, a następnie wracają do produkcji lub są oczyszczane w oczyszczalni chemicznej. Dzięki temu stężenie związków chromu w ściekach, które trafiają do potoku Regulanka spadło niemal do zera.

Zakłady bardzo poważnie podchodzą do problemu odpadów i ich ilość zmniejsza się z każdym rokiem. Stało się tak dzięki wprowadzeniu w drugiej połowie 1999 roku nowej, bezdolomitowej produkcji chromianu sodu. Pozwala ona na zmniejszenie ilości odpadów do 50% na jednostkę produkcji.

„Alwernia” zadbała wreszcie o to, by zneutralizować główne źródła hałasu. Wykonano wiele prac inwestycyjnych w tym celu i emisję hałasu obniżono do poziomu zgodnego z wymogami prawnymi.

Wysiłki firmy nie poszły na marne. Pod koniec 1999 roku „Alwernia” uzyskała certyfikat systemu zarządzania środowiskowego na zgodność z normą PN-ISO 14001, nadany przez brytyjską jednostkę certyfikującą Bureau Veritas Quality International (BVQI).

Zobowiązania na rzecz ochrony środowiska zarząd spółki przedstawił w polityce środowiskowej. Główne działania firmy w zakresie polityki proekologicznej to m.in.:

 

  • zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom środowiskowym,
  • zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych i mediów energetycznych,
  • zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i odprowadzanych do wód powierzchniowych,
  • minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów,
  • wdrażanie technologii przyjaznych środowisku,
  • podnoszenie świadomości proekologicznej pracowników.

Wszystkie te zmiany w zakresie ekologii przyczyniły się jednoznacznie do wzrostu produktywności ze 108 tys. zł w 1996 r. do 310 tys. zł w 2000 r.

W trosce o przyszłość

W trosce o ciągły rozwój firmy w 1997 r. zarząd opracował misję spółki, która wskazuje najważniejsze kierunki działania załodze i akcjonariuszom. Dokument ten bardzo jasno określa zadania, jakie stawia sobie do zrealizowania „Alwernia”. Szczególny nacisk został położony na zbudowanie wizerunku przedsiębiorstwa, które troszczy się o środowisko naturalne. Dlatego ambicją firmy jest wprowadzenie bezodpadowych technologii produkcji, które spełniają wymagania rygorystycznych przepisów ekologicznych. Zakłady prowadzą ciągłe badania nad nową technologią, która pozwoli na utylizowanie odpadów poprodukcyjnych powstających podczas stosowania produktów „Alwerni”. Jest to niewątpliwie przejaw troski firmy o jak najwyższą jakość produktów z uwzględnieniem wymagań klientów.

Zakłady Chemiczne „Alwernia” są doskonałym przykładem na to, jak pogodzić ze sobą rzeczy z reguły trudne do pogodzenia: dobro firmy, dobro klientów i dobro środowiska naturalnego.

Marcin Adamczuk

logo

Zakłady Chemiczne „ALWERNIA” S.A.
32-566 Alwernia
ul. Karola Olszewskiego 25
tel. (012) 283-12-05
tel./fax (012) 283-21-88
e-mail: [email protected]
http://www.alwernia.com.pl