Jakość XI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 260 (6033) 7 listopada 2001 r.
Z Katowickiego Holdingu Węglowego
Ekologiczny węgiel
Rozmowa z Romanem Łojem, wiceprezesem Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego SA
Panie prezesie, czy w ogóle można mówić o czymś takim jak ekologiczny węgiel – paliwo utożsamiane przecież dotąd z dużą emisją związków siarki, tlenków azotu, pyłu i popiołów?
Niewątpliwie tak. Dziś przed producentami węgla stoi najpoważniejsze zadanie w postaci przełamania mitu o tym, że węgiel jest paliwem przestarzałym, nieefektywnym i szkodzącym środowisku. Dokonujący się we wszystkich dziedzinach życia postęp nie omija również technik spalania węgla i to zarówno w przypadku odbiorców dużych, przemysłowych – w rodzaju elektrowni systemowych zużywających rocznie ponad cztery miliony ton węgla, jak i indywidualnych użytkowników pieców centralnego ogrzewania, których potrzeby sprowadzają się do kilku ton w skali roku. Dzisiejsze techniki spalania węgla w połączeniu z nowoczesnymi instalacjami odsiarczania spalin – w przypadku elektrowni systemowych i dużych obiektów przemysłowych – powodują, że obecnie i w przyszłości węgiel może być paliwem ekologicznym, przyjaznym środowisku, a przede wszystkim najtańszym, jeżeli chodzi o pozyskanie ciepła bądź energii elektrycznej.
Czy Katowicki Holding Węglowy rozpoczął już batalię o zmianę wizerunku węgla jako paliwa?
Dla nas najważniejsza jest jakość dostarczanego klientom paliwa. Produkujemy węgiel o wysokich parametrach. Mówię produkujemy, bo nie tylko o samo wydobycie tu chodzi, ale także o cały proces jego wzbogacania w zakładach mechanicznej przeróbki. Nasz węgiel posiada dużą wartość opałową i stosunkowo małe zanieczyszczenia w postaci popiołu i siarki. W grę wchodzą również odpowiednie temperatury spalania i tzw. spiekalność. Ten dobry jakościowo węgiel w połączeniu z nowoczesnymi technikami jego spalania powoduje, że to paliwo dziś i na długie jeszcze lata może być w Polsce podstawowym nośnikiem energii pierwotnej. Tak dobry węgiel w naszym holdingu wydobywany jest m.in. w kopalniach: Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Wesoła i Murcki.
Bo węgiel węglowi nierówny…
Oczywiście, że tak. Natura ukształtowała pokłady węglowe z bardzo dużą różnorodnością – zarówno pod względem wartości opałowej, jak i jego zanieczyszczeń. Tym niemniej – jeszcze raz powtarzam – jeśli stosujemy nowoczesne techniki jego zużycia, spalanie węgla nie musi być uciążliwe dla środowiska, a przede wszystkim nie jest tak „szkodliwe” dla naszych kieszeni.
Czy dziś chętniej się sięga po taki właśnie węgiel o znakomitych parametrach – ekologiczny, lecz przecież droższy od normalnego?
Określenie ekologiczny węgiel zrodziło się u nas trzy lata temu. Od tamtej pory udało nam się stworzyć specjalny rynek dla takiego paliwa, szacowany na około 40 tysięcy ton. Oczywiście spalany jest on w nowoczesnych urządzeniach. Walory takiego paliwa zostały docenione przez użytkowników. Najlepszym dowodem jest wciąż rosnący popyt na takie właśnie paliwo. Nasz węgiel oznacza koszty mniej więcej dwa razy niższe od stosowania gazu i gwarantowany efekt ekologiczny. Żeby nie być gołosłownym – coraz więcej górskich schronisk w obszarach uznawanych za ekologiczne przymierza się do przejścia na tego typu technologię i nasz węgiel. Dziś liczą się dwa aspekty: ekonomia i ekologia, a przy zastosowaniu odpowiedniej techniki w instalacjach spalających węgiel kamienny rezultaty będą zawsze zadowalające.
Wróćmy jednak jeszcze raz do ceny ekologicznego węgla. Czy nie stanowi ona pewnej zapory?
Taki węgiel jest niewątpliwie droższy od innych gatunków, lecz jednocześnie znacznie tańszy od alternatywnych nośników energii – oleju opałowego czy gazu. Zainteresowanie węglem ekologicznym rośnie, musimy jednak z nasza ofertą docierać nie tylko do finalnych użytkowników, lecz również przekonywać do takiego paliwa lokalne władze, projektantów, kierownictwo funduszy ochrony środowiska. Jest to konieczne przy bardzo aktywnej kampanii stosowanej przez oferentów oleju opałowego i gazu – dzięki czemu węgiel znalazł się w defensywie. Ten stracony czas musimy szybko nadrobić.
Znane są technologie spalania węgla na skalę przemysłową, gdzie stosowane są instalacje i urządzenia chroniące środowisko. Jak jednak wygląda kwestia dostępności nowoczesnej technologii dla indywidualnego odbiorcy?
W tej chwili w kraju funkcjonuje już kilkanaście przedsiębiorstw produkujących nowoczesne kotły węglowe z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Są to kotły o bardzo szerokim wachlarzu wydajności, wystarczające do ogrzewania małych domów i mieszkań aż po obiekty typu szkoły czy szpitala lub nawet za pośrednictwem lokalnej kotłowni – całego osiedla.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Andrzej Cygielski
Katowicki Holding Węglowy SA
40-022 Katowice, ul. Damrota 18
tel. (032) 757-30-69, fax (032) 757-31-50
e-mail: [email protected]
www.khw.pl
- Informacje o Katowickim Holdingu Węglowym SA