Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.
Electricité de France
Prezentacja
EDF jest jedną z największych firm energetycznych na świecie. Główny zakres działalności Grupy Electicité de France to projektowanie, budowa i eksploatacja źródeł energii elektrycznej, sieci przesyłowych i rozdzielczych oraz obrót energią. Grupa EDF zatrudnia 116 tys. pracowników, w tym 20 tys. dyplomowanych inżynierów i 60 tys. wysoko kwalifikowanych techników.
W 1999 roku EDF wyprodukował we Francji 469 mld kWh energii elektrycznej, co stanowi ponad jedną czwartą produkcji we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Grupa dostarcza prąd 31 milionom odbiorców we Francji oraz 17 milionom poza Francją.
80% wytwarzanej przez EDF energii pochodzi z elektrowni nuklearnych – firma posiada ponad 50 reaktorów rozlokowanych w 20 różnych miejscach. Kolejne 15% energii wytwarzane jest przez elektrownie wodne (w tej dziedzinie EDF jest największym producentem w Europie), a 5% – przez elektrownie konwencjonalne.
W 1999 roku Grupa EDF zanotowała przychody w wysokości 32 mld euro osiągając zysk netto na poziomie 1,2 mld euro. Dobra sytuacja finansowa Grupy EDF znalazła uznanie w oczach międzynarodowych agencji ratingowych. Papiery wartościowe emitowane przez firmę na rynkach finansowych (bez gwarancji państwowych) otrzymały najwyższą notę „AA+”.
Grupa EDF – działania na skalę światową
Electricité de France – firma z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem we Francji i inwestor obecny w dwudziestu państwach na całym świecie – kontynuuje swój międzynarodowy rozwój, jako projektant i konstruktor elektrowni oraz systemów dystrybucji energii.
Celem Grupy EDF jest rozwijanie inwestycji na świecie tak, aby w ciągu najbliższych pięciu lat jedna trzecia przychodów firmy pochodziła z działalności poza granicami Francji. Podstawowym kierunkiem ekspansji Grupy EDF jest od niedawna Europa Środkowa i Wschodnia, w tym Polska. EDF rozwija także swoją działalność w basenie Morza Śródziemnego, z powodu jego naturalnej bliskości geograficznej, oraz w Azji i Ameryce Łacińskiej.
Realizacja tej strategii zaowocowała pierwszym miejscem na świecie w zakresie inwestycji w dziedzinie dystrybucji energii oraz trzecim w obszarze wytwarzania. Ogółem do końca 1999 roku firma EDF zainwestowała w rozwój sektora energetycznego na świecie około 7,8 mld euro, z czego 64% w Europie Zachodniej, 5% w Europie Środkowej i Wschodniej, 16% w Azji, 10% w Ameryce Południowej i 5% w Afryce.
EDF jest także jednym z wiodących światowych eksporterów energii elektrycznej. W 1999 roku firma wyekspediowała za granicę 68,7 mld kWh energii. Głównymi zagranicznymi odbiorcami EDF są Włochy, Wielka Brytania, Szwajcaria oraz Niemcy.
EDF posiada sieć zagranicznych biur i przedstawicielstw, obejmującą Berlin, Brukselę, Buenos Aires, Casablankę, Dżakartę, Hongkong, Johannesburg, Kijów, Madryt, Meksyk, Moskwę, New Delhi, Pekin, Pragę, Rio de Janeiro, Rzym, Singapur i Waszyngton i od czerwca 2000 Warszawę.
Od pięćdziesięciu lat EDF przyczynia się do rozwoju europejskiego systemu elektroenergetycznego, uczestnicząc między innymi w pracach przygotowujących połączenie systemu CENTREL z UCPTE (sieci zachodnioeuropejskie). Sieci EDF są połączone z sieciami sąsiednich krajów oraz z Europą Środkową za pośrednictwem spółki stowarzyszonej ATEL.
Zagraniczne inwestycje EDF obejmują głównie Europę. Przykładem może tu być Wielka Brytania, Hiszpania (gdzie w Puertollano zbudowana została pierwsza elektrownia oparta na zintegrowanym systemie gazyfikacji), Portugalia, Włochy, Szwajcaria, Szwecja, Austria, Węgry i Polska.
Innym przykładem aktywności EDF jest działalność Grupy w Chinach. Współpraca z chińskimi partnerami umożliwiła budowę i uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej w Chinach – Daya-Bay. Obecnie EDF zajmuje się budową drugiej elektrowni atomowej w Chinach – Ling-Ao oraz jest zaangażowany w budowę dwóch dużych elektrowni konwencjonalnych o mocy 3760 MW. EDF uczestniczy również w dystrybucji energii w Argentynie, Brazylii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz w RPA.
Electricité de France działa we Francji i w innych krajach bezpośrednio lub przez swoje filie, które tak we Francji, jak i za granicą są projektantami, inwestorami, operatorami do spraw eksploatacji lub właścicielami w następujących dziedzinach: utylizacja odpadów komunalnych, oświetlenie drogowe, iluminacje, sygnalizacja drogowa, usługi związane z dostawą energii, multiserwis, multienergia.
EDF dba o środowisko naturalne
Dokonania EDF w dziedzinie rozwoju technologii energetycznych i ochrony środowiska naturalnego nie byłyby możliwe bez poważnych nakładów na prace badawczo-rozwojowe. Grupa przeznacza na ten cel ok. 450 mln euro rocznie. Firma posiada trzy główne laboratoria na terenie Francji, a także laboratorium Zkusebnictvi w Czechach, które specjalizuje się w testowaniu sprzętu elektrycznego. W laboratoriach i ośrodkach testowych EDF pracuje 2 650 osób.
EDF przykłada dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego. W 1998 roku we Francji firma wydała na ten cel sumę w wysokości prawie 800 mln euro. Emisje gazów powodujących efekt cieplarniany są w elektrowniach EDF bardzo niskie. Produkcji energii elektrycznej towarzyszy też najmniejsza emisja dwutlenku węgla w całej Europie. Poziom emisji CO2 w elektrowniach EDF we Francji jest osiem razy niższy od emisji w poszczególnych krajach Europy (23 tony na każdy milion kilowatogodzin wobec przeciętnie 494 ton w pozostałych krajach).
EDF prowadzi intensywne prace nad odnawialnymi źródłami energii oraz nad tzw. czystym spalaniem węgla we fluidalnym złożu cyrkulacyjnym. Metoda ta jest z powodzeniem stosowana w elektrowni Gardanne-Meyreuil, jednej z największych tego typu na świecie, dzięki czemu emisja S02 i NOx spadła odpowiednio o 95% i 65%.
Ponadto EDF wystąpił z inicjatywą powołania Grupy E7, skupiającej największe światowe firmy elektroenergetyczne. E7 jest aktywnie zaangażowana w międzynarodowy ruch na rzecz zahamowania i drastycznego ograniczenia emisji gazów powodujących efekt cieplarniany. Ponadto E7 opiniuje przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska, a utworzony niedawno fundusz przeznacza na realizacje najefektywniejszych projektów.
EDF – polityka racjonalnych cen
EDF, oprócz troski o środowisko i wysoki poziom bezpieczeństwa swoich przedsiębiorstw, dba także o interesy swoich klientów. Ceny energii produkowanej przez EDF z roku na rok spadają. W latach 1985-1996 ceny energii elektrycznej spadły średnio o 27,5%. A w okresie 1997-1999 o dalsze 9%. Taka duża obniżka cen była możliwa częściowo dzięki wprowadzeniu francuskiego programu nuklearnego.
Średni spadek cen sprzedaży energii elektrycznej:
- 1997 – 4,6%,
- 1998 – 2,5%,
- 1999- 2%.
Podstawowe dane dla Grupy EDF za rok 1999:
Grupa EDF:
- Przychody – 32 mld euro
- Zysk netto – 1,2 mld euro (5,1% wzrostu w stosunku do roku 1998)
- Nakłady inwestycyjne – 4,2 mld euro
We Francji:
- Przychody – 26 mld euro
- Moc zainstalowana – 103,5 GW
- Wytwarzanie energii elektrycznej – 469 TWh
- Eksport – 68,7 TWh
- Import – 5 TWh
- Liczba klientów – 31 milionów
- Zatrudnienie – 116 000
Electricité de France w Polsce
EDF jest obecny w Polsce od 1993, kiedy to otworzył swoje przedstawicielstwo w Krakowie. W 1998 roku EDF zakupił 55% akcji Elektrociepłowni Kraków S.A., biorąc tym samym udział w pierwszej w Polsce prywatyzacji w sektorze energetycznym. Na dzień dzisiejszy EDF, po zwiększeniu kapitału akcyjnego spółki o 10 mln USD, jest właścicielem 57,9% akcji spółki.
W ubiegłym roku EC Kraków SA osiągnęła przychody w wysokości 345 mln PLN, a jej zysk netto wyniósł 33,1 mln PLN. Wyniki firmy za 1999 rok należą do najlepszych w branży, przy jednoczesnym zachowaniu niskich cen energii cieplnej.
21 czerwca 2000 konsorcjum utworzone przez Electicité de France i Gas de France podpisało umowę na zakup 45% akcji Zespołu Elektrociepłowni Wybrzeże SA w Gdańsku za cenę 62 mln euro. ZEC Wybrzeże SA pokrywa 90% zapotrzebowania na energie cieplną w Trójmieście.
Razem z ZEC Wybrzeże EDF będzie dysponował w Polsce mocą zainstalowaną 2800 MW. W chwili obecnej EDF poprzez Elektrociepłownię Kraków posiada 15% akcji Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A., notowanej na warszawskiej GPW. Kolejnych 12% posiada niemiecka firma EnBW będąca partnerem EDF. Kogeneracja zapowiada na jesień 2000 emisję akcji dla inwestora strategicznego. EDF jest zainteresowany wzięciem udziału w tej operacji.
Polska jest dla Grupy EDF rynkiem strategicznym, jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. EDF zamierza rozwijać swoje inwestycje, co jest naturalną konsekwencją przyjętej przez firmę strategii rozwoju międzynarodowego.
Przedstawicielstwo Electricité de France 00-029 Warszawa, ul. Nowy Świat 19
tel. (022) 828-12-00, fax (022) 826-82-89
e-mail: [email protected]
http://www.edf.fr
- Informacje o firmie Electricité de France