Elektrobudowa rozszerza swoją ofertę w zakresie automatyki i systemów nadzoru

Jakość IX
Światowy Dzień Jakości, 9 listopada,
Europejski Tydzień Jakości, 6-12 listopada

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 261 (5731) 08 listopada 2000 r.

Elektrobudowa rozszerza swoją ofertę w zakresie automatyki i systemów nadzoru
Inteligentnie sterowane rozdzielnice dla inteligentnych budynków

 

Coraz powszechniej stosowane sterowanie automatyką oświetlenia, klimatyzacją, systemami zabezpieczeń przeciwpożarowych i antywłamaniowych oraz telewizja przemysłowa wymagają odpowiednio zaprojektowanego systemu niezawodnego zasilania budynku (obiektu). Urządzenia zasilające i rozdzielcze muszą zapewnić nieprzerwane zasilanie w energię elektryczną o wysokiej jakości.

Elektrobudowa SA z powodzeniem projektuje i wykonuje urządzenia, takie jak: rozdzielnice niskiego napięcia np. RNM-21 wyposażone w inteligentne układy sterowania i nadzoru, realizujące funkcje załączania rezerwy w sytuacjach awaryjnych, przełączania zasilań, odciążania oraz dla grupy odbiorców szczególnie wrażliwych (szpitale, obiekty użyteczności publicznej) załączanie rezerwowych źródeł napięcia.

Bardzo istotnym elementem oferowanych rozdzielnic są nowoczesne systemy zabezpieczeń, monitoringu i sterowania.

Rozdzielnice produkowane przez Elektrobudowę SA są stosowane w bardzo wielu gałęziach gospodarki i przemysłu. Ich szerokie zastosowanie wynika z niezawodności, spełnienia oczekiwań w zakresie bezpieczeństwa oraz uniwersalności w zakresie doboru aparatury łączeniowej, zabezpieczeniowej i sterowniczej.

Elektrobudowa realizuje standardowe rozwiązania obwodów pomocniczych, ale jednocześnie oferuje rozwiązania dla indywidualnych potrzeb klientów realizowane przez własnych projektantów lub biura projektowe wybrane przez inwestora.

Realizacja zadania może polegać na kompleksowym wykonawstwie instalacji łącznie z automatyką i cyfrowymi systemami nadzoru lub współpracy w zakresie dostaw rozdzielnic, montażu, pomiarów, prób funkcjonalnych i rozruchu.

Układy elektroenergetyczne zasilania wraz z pełnymi instalacjami technologicznymi, bezpieczeństwa, bilansowania mocy i energii, Elektrobudowa wykonała dla bardzo wielu obiektów przemysłowych i instalacji modernizowanych. Można tu wymienić elektrownie zawodowe, elektrociepłownie, zakłady petrochemiczne, hutnicze, górnictwa podziemnego i odkrywkowego, ale także instalacje w tak zwanych budynkach inteligentnych. Przykładem w tym zakresie może być realizacja prac w budynku Kompleksu Urbanistycznego Wymiaru Sprawiedliwości z siedzibą Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich w Warszawie, przekazanego do eksploatacji w bieżącym roku.

W tym budynku Elektrobudowa wykonała montaż wielu istotnych instalacji. W całości wykonała projekt, dostarczyła rozdzielnice własnej produkcji średnich i niskich napięć oraz wykonała pełną automatykę sterowania instalacją elektroenergetyczną zasilań.

Zrealizowany układ sterowania, wizualizacji i automatyki sterowania nosi cechy wymagań układu sterowania budynku inteligentnego i współpracuje z centralnym komputerowym systemem sterowania i monitoringu tego budynku.

Automatykę sterowania układu elektroenergetycznego zrealizowano wzorując się na standardowych w Elektrobudowie urządzeniach typoszeregu REK40. Każde urządzenie stanowi jednostkę autonomiczną wyposażoną w zespoły zasilania oraz elementy pomocnicze sygnalizacji i sterowania miejscowego. Zastosowano dwa główne elementy logiki sterowania automatycznego, którymi są sterowniki PLC typu TSX Premium Modicon. Lokalny monitor ułatwia nadzór przy miejscowym sterowaniu i inicjacji automatycznych cykli przełączeń. Urządzenie współpracuje z nadzorowanymi rozdzielnicami i umożliwia komunikację poprzez sieć MODBUS z nadrzędnym systemem nadzoru.

Układ realizuje funkcje przełączenia awaryjnego – SZR, przełączenia planowego i samoczynnego powrotu, odciążania, oraz kontroluje współpracę z agregatem prądotwórczym.

Przeprowadzone próby pomontażowe i praktyka eksploatacyjna w pełni potwierdziły walory zrealizowanych rozwiązań.

Realizowane urządzenia automatyki i systemy nadzoru bazują na szeregowym przesyle informacji z wykorzystaniem standardowych pojedynczych lub redundantnych sieci komunikacyjnych, jak: MODBUS, MODBUS-plus, PROFIBUS, FIP lub inne w zależności od przyjętych na danym obiekcie protokołów transmisji danych.

Jak wykazała praktyka, zrealizowane rozwiązania istotnie poprawiają pewność zasilania i ograniczają do minimum czas przestojów zasilanych urządzeń.

Systemy sterowania i nadzoru realizowane są na poziomie rozdzielnic i urządzeń zasilanych w oparciu o koncentratory pracujące w przemysłowej sieci informatycznej lub posiadają charakter rozproszony, a połączenia między poszczególnymi elementami wykonane są magistralą światłowodową lub „skrętkami ekranowanymi”. Przykładem bardzo nowoczesnego rozwiązania jest system sterowania i nadzoru rozdzielnic niskiego napięcia wykorzystujący bloki SIMOCODE firmy SIEMENS.

Henryk Lalik
Bogdan Czarnecki

logo

Elektrobudowa SA
40-092 Katowice
ul. Porcelanowa 12
tel. (032) 205-46-00 do 09
fax (032) 205-27-60
e-mail: [email protected]
http://www.elbudowa.com.pl

Informacja o firmie Elektrobudowa SA