Elektrociepłownie przyjazne środowisku

Energia XXXVIII / Ochrona Środowiska XX
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 64 (6747) 16 marca 2004 r.

Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.

Elektrociepłownie przyjazne środowisku

W grudniu 2003 roku Zespół Elektrocieplowni Poznańskich S.A. w Poznaniu (ZEC-P S.A.) otrzymał certyfikat przyznany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną potwierdzający sprawne działanie systemu zarządzania środowiskowego, spełniającego wysokie wymagania stawiane przez normę PN-EN ISO 14001:1998. Świadczy to o działaniach minimalizujących negatywny wpływ przedsiębiorstwa na otaczające środowisko.

Problematyka zarządzania środowiskiem już od wielu lat znajduje się w centrum zainteresowania zarządu oraz pracowników ZEC-P S.A., którzy są w pełni świadomi oddziaływania firmy na stan środowiska w Poznaniu, jak i w całej Wielkopolsce. Misją wszelkich działań ekologicznych ZEC-P S.A. jest przekonanie, że „zapewniamy czystą energię wytworzoną w nowoczesnej, bezpiecznej i przyjaznej otoczeniu firmie”. Realizując założone w misji cele podejmowano wiele zadań minimalizujących uciążliwości dla społeczeństwa oraz środowiska. Zaliczyć do nich można: rozwijanie produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, utrzymywanie wysokiej sprawności urządzeń energetycznych, dywersyfikację paliw w elektrociepłowniach oraz pełne zagospodarowanie odpadów paleniskowych. Tak ambitnie postawione cele wymagały olbrzymich nakładów inwestycyjnych, które zostały poniesione w ostatnich kilku latach w wysokości ponad 250 mln zł.

W styczniu 1999 roku wraz z oddaniem do eksploatacji bloku energetycznego nr 3 w Elektrociepłowni Karolin przekazano do użytku półsuchą instalację odsiarczania spalin. Pozwala ona na dotrzymanie najostrzejszych norm dotyczących emisji. Dzięki zastosowaniu w tym bloku turbozespołu ciepłowniczo-kondensacyjnego, wielkość produkcji elektrycznej nie zależy bezpośrednio od produkcji ciepła i pozwala na utrzymanie stabilnej pracy jednostek wytwórczych oraz urządzeń służących ochronie środowiska w okresach dużej zmienności obciążeń cieplnych i hydraulicznych.

W tym samym roku uruchomiono magistralę ciepłowniczą łączącą EC Karolin z EC Garbary o długości prawie 5 km. W zdecydowany sposób poprawiła ona skojarzenie produkcji ciepła i energii elektrycznej w ZEC-P S.A. i przyczyniła się do przeniesienia części produkcji z EC Garbary do nowoczesnych i spełniających wszystkie normy ochrony środowiska jednostek wytwórczych EC Karolin.

W grudniu 2000 roku zainstalowano i uruchomiono aparaturę kontrolno-pomiarową do ciągłego monitoringu emisji SO2, NO2, CO i pyłu w spalinach. Obecnie w sposób ciągły mierzona jest wielkość emisji z poszczególnych bloków energetycznych. Wskazania aparatury pozwalają korygować parametry ruchu urządzeń, co pozwala utrzymać emisję na możliwie najniższym poziomie. Stanowisko kontrolne znajduje się również w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Poznaniu, umożliwiając ciągły monitoring wielkości emisji zanieczyszczeń w ZEC-P S.A.

Ograniczeniu emisji pyłów w ZEC-P S.A. służyła modernizacja elektrofiltrów w dwóch kotłach w EC Karolin. Wymiana urządzeń zasilających oraz zastosowana nowoczesna aparatura kontrolna pozwoliła podnieść skuteczność pracy elektrofiltrów do 99,13%. Dzięki temu emisja pyłu do atmosfery uległa obniżeniu, zapewniając dotrzymanie obecnie obowiązujących norm, a także znacznie wyższych wymagań, które wejdą w życie po 2005 roku.

W wyniku realizacji działań proekologicznych objętych w dużej mierze programem inwestycyjnym znacznie zmniejszono emisję zanieczyszczeń, a w szczególności o: 44% dwutlenku azotu, 50% dwutlenku siarki oraz 60% pyłu. W ZEC-P S.A. uległa zmianie technologia odpopielania. Obecnie na wszystkich elektrofiltrach kotłów w EC Karolin funkcjonuje odpopielanie suche. Odpopielanie hydrauliczne uzupełnia je w niezbędnym zakresie. Popiół suchy, główny produkt spalania, wykorzystywany jest do wytwarzania cementu, materiałów budowlanych oraz betonu. Stanowi on również doskonałe podłoże pod drogi oraz ścieżki rowerowe. Natomiast produkt końcowy z instalacji odsiarczania spalin, po wytworzeniu stabilizatu, stosowany jest do rekultywacji terenów zdegradowanych.

Dążenie do poprawy jakości otaczającego nas środowiska spowodowało, że w połowie 2003 roku uruchomiono w ZEC-P S.A. pierwszą w Wielkopolsce i jedną z pierwszych w kraju, instalację „wody lodowej” wykorzystującą tzw. trójgenerację. Polega ona na tym, iż w energetycznym procesie technologicznym oprócz energii elektrycznej i ciepła produkuje się chłód. Jest on wykorzystywany w instalacjach do klimatyzacji. W ramach modernizacji dotychczasowej instalacji wentylacyjno-chłodniczej w pomieszczeniach wymagających schłodzenia zamontowano indywidualne klimakonwektory zasilane „wodą lodową”. W wyniku tego działania zwiększono stopień skojarzenia w źródle energii elektrycznej i ciepła, uporządkowano gospodarkę chłodem na terenie EC Karolin, obniżono koszty produkcji chłodu oraz zlikwidowano szkodliwe dla środowiska instalacje freonowe.

Przyznanie certyfikatu zarządzania środowiskowego zakończyło sukcesem jeden z etapów działań zmierzających do stworzenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania, w skład którego wchodzi jeszcze system zarządzania jakością oparty na normie PN-EN ISO 9001:2001 oraz system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z normą PN-N-18001:1999.

Piotr Wachowski

 

Elektrociepłownie przyjazne środowisku