Elektrownia przyjazna środowisku

Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.


Elektrownia „Bełchatów” S.A. nie tylko inwestuje w instalacje ograniczające emisję związków gazowych do atmosfery, ale wdrożyła także Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP w oparciu o wymagania norm PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001 i PN-N 18001.

Elektrownia przyjazna środowisku

Pomimo nie najlepszej kondycji ekonomicznej polskiego sektora elektroenergetycznego, Elektrownia „Bełchatów” S.A. – największy polski producent energii elektrycznej – wciąż 25% nakładów finansowych na rozwój i modernizację przeznacza na kolejne inwestycje, mające na celu zmniejszenie oddziaływania na stan środowiska naturalnego – informuje prezes zarządu, dyrektor generalny Elektrowni „Bełchatów” S.A. – Edward Najgebauer.

Pojawienie się w latach 80. na gospodarczej mapie Polski Elektrowni „Bełchatów” spowodowało niewątpliwie duże zmiany, zarówno w zakresie poprawy standardu życia zatrudnionych tu osób oraz mieszkańców okolicznych terenów, jak i w zakresie zmian w krajobrazie i innych składnikach środowiska naturalnego. Są to – niestety nieuniknione – koszty, jakie ponosi całe społeczeństwo w związku z produkcją energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania i rozwoju gospodarczego kraju.

Ze względu na specyfikę sektora energetycznego, kadra zarządzająca staje tu przed coraz trudniejszymi wyzwaniami, jakie stawia przed branżą potrzeba sprostania coraz bardziej rygorystycznym standardom w zakresie ochrony środowiska. Na zliberalizowanym rynku sukces firmy energetycznej zależy dziś od jakości stosowanego procesu technologicznego, a co za tym idzie, zależy także od gotowości wypełniania coraz ostrzejszych norm odnośnie ochrony środowiska naturalnego.

Wielkość zobowiązuje

W chwili obecnej Elektrownia „Bełchatów” S.A. jest największą elektrownią konwencjonalną w Polsce i Europie. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 4400 MW, co gwarantuje jej prawie 20% udział w polskim rynku energii.

Od początku eksploatacji bełchatowskiej elektrowni oczywiste było, że produkcja na tak ogromną skalę sprawi, że wpływ tego przedsiębiorstwa na środowisko będzie miał charakter nie tylko lokalny, ale będzie znaczący dla całego kraju, a nawet kontynentu.

Świadomość tego oddziaływania sprawiła, że od samego początku istnienia Elektrowni „Bełchatów” podejmowano intensywne działania zmierzające do zminimalizowania negatywnych efektów oddziaływania procesów energetycznych na otoczenie.

Pierwsze w Polsce „odsiarczanie”

Najbardziej uciążliwym efektem ubocznym procesu produkcji energii elektrycznej w oparciu o paliwo konwencjonalne (w tym wypadku węgiel brunatny), są emitowane do atmosfery zanieczyszczenia gazowe. Skala tego problemy w Bełchatowie była duża, ze względu na znaczny poziom produkcji i rodzaj stosowanego paliwa.

Rekordowy pod tym względem był rok 1989. Pewnie dlatego rok później zapadła decyzja o budowie w Elektrowni „Bełchatów” pierwszych w Polsce instalacji odsiarczania spalin. Rozpoczęte wówczas zadanie inwestycyjne było pierwszym w polskiej energetyce programem redukcji emisji dwutlenku siarki przez elektrownię zawodową. Podjęte działania wyprzedziły wprowadzone znacznie później uregulowania prawne w tym zakresie.

W efekcie, w latach 1994-1996 holenderska firma HTS wybudowała i przekazała do eksploatacji cztery instalacje w technologii mokrej, wapienno-gipsowej. Pozwoliło to na redukcję emisji dwutlenku siarki o ponad 1/3 w stosunku do lat poprzednich.

12 lat – 8 instalacji

Podstawą dla późniejszych decyzji i uregulowań prawnych dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku siarki był „Drugi protokół siarkowy” podpisany w Oslo w 1994 roku. W konsekwencji w roku 1996 powstał rządowy dokument pod nazwą „Program redukcji emisji SO2 w energetyce zawodowej”. W programie tym wiodąca rola przypadła właśnie Elektrowni „Bełchatów”. Choć nałożone na nią zobowiązania ta największa elektrownia w dużej mierze już wypełniała, konieczna była korekta przyjętego w Bełchatowie w 1990 roku programu – włączono do niego budowę dwóch kolejnych instalacji w tej samej technologii mokrej.

Tak więc rachunek ekonomiczny i nowe regulacje prawne zdecydowały o tym, że w latach 1999-2000 polska firma RAFAKO wybudowała w Bełchatowie dwie instalacje odsiarczania spalin, a w roku 2003 odda do eksploatacji jeszcze dwie. Kolejna inwestycja zagwarantowała Elektrowni „Bełchatów” S.A. wejście w XXI wiek bez zagrożenia koniecznością opłat karnych za przekroczenie dopuszczalnych limitów emisji.

Troska o środowisko doceniona

Dzięki realizacji tego wieloletniego programu redukcji zanieczyszczeń gazowych, negatywne oddziaływanie elektrowni na środowisko zostało znacznie ograniczone. Skala i rozmach poczynionych inwestycji dostrzeżone zostało przez innych. 13 grudnia 2000 roku – w 19. rocznicę uruchomienia pierwszego bloku – Elektrownia „Bełchatów” S.A. została skreślona z listy zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska, tzw. Listy 80.

Również za realizację przedstawionego powyżej programu w roku 2002 Elektrownia „Bełchatów” S.A. została nominowana do tytułu „Firma przyjazna środowisku”. Czy tytuł ten otrzyma – jeszcze nie wiadomo, ale już obecność w ścisłym finale znanego w Polsce konkursu „Przyjaźni Środowisku” jest dużym wyróżnieniem.

Choć zrobiono już wiele, lista przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska w Elektrowni „Bełchatów” pozostaje stale otwarta. Trafiły już na nią m.in. plany dalszego ograniczenia emisji dwutlenku siarki (wybór technologii i budowa dziewiątej i dziesiątej instalacji odsiarczania spalin), ograniczenie emisji tlenków azotu, wprowadzenie nowej technologii składowania odpadów paleniskowych, jak również doskonalenie i rozwój Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP.

Zintegrowany System Zarządzania Jakością

Przedstawiając osiągnięcia Elektrowni „Bełchatów” S.A. w zakresie ochrony środowiska naturalnego, nie można nie wspomnieć o Zintegrowanym Systemie Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP. System ten został wprowadzony, by w jeszcze większym stopniu usprawnić sferę organizacji i zarządzania procesami związanymi z podnoszeniem jakości produkcji, ochroną środowiska i BHP.

Dwa elementy systemu, tj. zarządzanie środowiskiem i BHP uzyskały już (9.01.2002) certyfikaty potwierdzające ich zgodność z wymaganiami norm PN-EN ISO 14001 i PN-N 18001. Nie bez znaczenia, szczególnie na arenie międzynarodowej, jest dalsza poprawa wizerunku firmy, która dzięki przyznanym certyfikatom postrzegana jest jako odpowiedzialny producent, dobry pracodawca i sumienny kontrahent.

Rok 2002 powinien zakończyć się dla Elektrowni „Bełchatów” S.A. kolejnym ważnym wydarzeniem – certyfikacją ostatniego elementu Systemu Zarządzania, a mianowicie Systemu Jakości.

Dzięki swoim działaniom Elektrownia „Bełchatów” S.A. na pewno dobrze będzie przygotowana do wypełniania wymagań Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Oczekują tego zarówno jej klienci, jak i społeczeństwo, któremu zależy, aby produkcja prądu pociągała za sobą jak najmniejsze koszty środowiskowe. Całej Polsce zaś zależeć powinno na tym, by temu krajowemu producentowi udało się zająć godne miejsce na wspólnym, europejskim rynku energii.

Magda Kula


Elektrownia „Bełchatów” S.A.
Rogowiec, 97-406 Bełchatów 5
tel. (44) 632 51 32, fax (44) 735 22 11
http://www.elb.pl
e-mail: [email protected]