Energetyka lokalna jako jedna z głównych sił sprawczych rozwoju województwa lubuskiego w ujęciu bilansowym (w opracowaniu)

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

Energetyka lokalna jako jedna z głównych sił sprawczych rozwoju województwa lubuskiego w ujęciu bilansowym

Jan Popczyk

  1. Zmniejszenie importu paliw i energii do regionu
  2. Zmniejszenie importu usług konsultingowych w zakresie energetyki i tradycyjnego sektora komunalnego. (Rozwój usług powiązanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw energetycznych. Uruchomienie kierunku studiów „Energetyka” w Uniwersytecie Zielonogórskim)
  3. Zmniejszenie importu usług dla potrzeb realizacji programu e-Europe. (Wykorzystanie potencjału lubuskich firm informatycznych. Włączenie w realizację programu Uniwersytetu Zielonogórskiego)
  4. Budowa partnerstwa publiczno-prywatnego. Montaż finansowy obejmujący:
    • – środki przedsiębiorstw energetycznych
    • – obligacje komunalne
    • – unijne fundusze strukturalne
  5. Rozwój outsorcingowych, konkurencyjnych usług energetycznych dla przedsiębiorców i przyciągnięcie inwestorów nastawionych na inwestowanie w technologie zależne od wysokiej jakości zasilania w ciepło/parę/zimno oraz energię elektryczną o dużym udziale kosztów tych nośników energetycznych w produkcji finalnej, opartej na zasobach naturalnych regionu ( w szczególności na bogactwie w postaci lasów)
  6. Wykorzystanie technologicznej infrastruktury teleinformatycznej przedsiębiorstw energetycznych dla potrzeb rozwoju infrastruktury technicznej programu e-Europe w województwie lubuskim. Budowa publiczno-prywatnej Regionalnej Sieci Informatycznej e-lubuskieinfoenergo z udziałem lokalnych firm teleinformatycznych i Uniwersytetu Zielonogórskiego
  7. Inwestycje przedsiębiorstw energetycznych w ekologię jako podstawa rozwoju infrastruktury letniskowej regionu i przyciągnięcia turystów
  8. Powiązanie działalności gospodarczej z budową nowych umiejętności/know-how. (Wykorzystanie ICG Zachód. Utworzenie dwóch gałęzi spółki: energetycznej w Gorzowie Wielkopolskim oraz usług dodanych w Zielonej Górze)