Energetyka na gazie ziemnym

Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.

Energetyka na gazie ziemnym

Wypowiedź Stanisława Niedbalca, dyrektora naczelnego Zielonogórskiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu

Podpisanie umowy z Elektrociepłownią „Zielona Góra” S.A. jest dla Zielonogórskiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu (ZZGNiG) kolejnym krokiem we wspomaganiu rozwoju energetyki opartej na gazie ziemnym z krajowych złóż.

Jest to dla naszego zakładu drugi tego typu kontrakt na bezpośrednią dostawę gazu zaazotowanego z lokalnych złóż do elektrociepłowni. Projekt zrealizowany w Gorzowie Wlkp. był pionierskim w kraju. Od ponad dwóch lat pracuje tam blok gazowo-parowy, a odbiorcy korzystają z wyprodukowanej energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki inwestycji zyskało również, a może przede wszystkim środowisko, radykalnie obniżyła się bowiem emisja pyłów, tlenków węgla i azotu.

Podobny efekt osiągniemy w Zielonej Górze. Miejscowa elektrociepłownia zdecydowała się zmodernizować obiekt, wykorzystując zalety skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w bloku gazowo-parowym o mocy elektrycznej 190 MW i termicznej 95 MW.

Propozycje takiego wykorzystania gazu zaazotowanego z lokalnych zasobów dyskutowano już w Zielonej Górze w latach 80., kiedy geolodzy ZZGNiG odkryli złoża gazu w rejonie Babimostu i Nowego Tomyśla. Sposób ich zagospodarowania stał się przedmiotem wspólnych opracowań Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Wypracowane wspólnie propozycje były wspierane działaniami zakładów przemysłowych województwa, zainteresowanych wykorzystaniem gazu ziemnego zaazotowanego do procesów produkcyjnych i eliminacją dotychczasowych nośników energii.

Lata 90. przyniosły nowe sukcesy poszukiwawcze, zmieniały się koncepcje zagospodarowania nowo odkrytych złóż. W 1993 roku podjęto rozmowy w sprawie wykorzystania gazu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w zielonogórskiej elektrociepłowni.

Liczne opracowania wykazały możliwość i opłacalność wykorzystania gazu z rejonu Kościana do celów skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrociepłowni. Zakładały one, jako najbardziej ekonomiczną, opcję budowy bloku gazowo-parowego, zasilanego gazem ziemnym zaazotowanym.

Źródłem dostaw gazu do elektrociepłowni będą złoża odkryte w pobliżu Kościana: Kościan i Brońsko. Dostarczany gaz będzie odpowiadał parametrom gazu GZ-41,5, a jego wartość opałowa to około 28 MJ/m3.

Rejon Kościana jest obecnie obszarem największej koncentracji prac poszukiwawczych górnictwa naftowego w Polsce. W ostatnich latach odkryto tu złoża Kościan, Brońsko, Bonikowo, Racot, Wielichowo, Ruchocice o łącznych zasobach wydobywalnych ponad 30 mld m3. Największe z nich to Kościan o zasobach około 10 mld m3 i Brońsko – około 15 mld m3 gazu ziemnego.

Przewidywania dotyczące dostaw zakładają, że nasz zakład przesyłał będzie do elektrociepłowni w Zielonej Górze 49 tys. m3 gazu/h, co daje około 370 mln m3 rocznie. Dostawa gazu realizowana będzie gazociągiem o średnicy 350/300 mm prowadzonym ze złóż Kościan, Brońsko do węzła Kotowo koło Grodziska Wlkp., a następnie przez Wolsztyn do Zielonej Góry. Umowa zawierana jest na 20 lat z możliwością przedłużenia, a rozpoczęcie dostaw i rozruch bloku gazowo-parowego planowane są na pierwsze półrocze 2004 roku.

Rozpoczęcie dostaw gazu do Elektrociepłowni „Zielona Góra” S.A. pozwala naszej firmie pozyskać nowego dużego odbiorcę gazu ziemnego zaazotowanego. Daje jednocześnie szansę na dostawy gazu do innych odbiorców gazu w regionie. Realizacja tego projektu zapewni zmniejszenie deficytu mocy elektrycznej w rejonie zachodniej Polski, radykalną poprawę ochrony środowiska oraz pozwoli zwiększyć dostawy energii cieplnej dla miasta Zielona Góra. Stworzy to innym odbiorcom dostęp do czystego paliwa i wpłynie na poprawę funkcjonowania systemu gazowniczego na terenie województwa lubuskiego. Dostępność gazu w regionie może być czynnikiem ożywienia gospodarczego, a inwestycja – szansą dla miejscowych wykonawców.

Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnich kilku latach w rejonie zachodniej Polski dokonaliśmy wielu odkryć przyczyniających się do lepszego rozpoznania zasobów geologicznych i powodujących, że krajowe wydobycie stanowi ważny element dywersyfikacji dostaw gazu dla systemu gazowniczego.

Podkreślić należy tu odkrycie w 1993 roku największego w Polsce złoża ropno-gazowego Barnówko-Mostno-Buszewo w rejonie Dębna, którego eksploatację rozpoczął nasz zakład w marcu ubiegłego roku i z którego zasilana jest elektrociepłownia w Gorzowie Wlkp. oraz odkrycie w 1995 roku wspomnianego złoża Kościan. Dzięki tym odkryciom dyskutowane od wielu lat koncepcje można dziś urzeczywistniać – zielonogórska elektrociepłownia może rozpocząć realizację programu rozwojowego i budowę bloku gazowo-parowego, nasza firma zaś – zagospodarowywać odkryte złoża.

Dzięki wykorzystaniu zasobów kościańskich złóż zyska system gazowniczy zachodniej Polski, w którym planowane jest przestawienie odbiorców gazu GZ-35 na bardziej kaloryczny GZ-41,5, zyskają też kolejni odbiorcy przemysłowi naszego gazu, jak np. elektrociepłownia w Poznaniu czy producent płyt i wyrobów drewnopodobnych Kronopol z Żar.

Eksploatowane przez Zielonogórski Zakład Górnictwa Nafty i Gazu złoża gazu zaazotowanego w północno-zachodniej części kraju, jak również nowo odkrywane, gwarantują pomyślny rozwój górnictwa naftowego i naszego zakładu w nadchodzących latach. Nowe technologie wykorzystywania gazu, produkcja energii w skojarzeniu, energetyka gazowa stanowią o tej szansie.