Europejski standard usług

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.

Laureat Panteonu Polskiej Ekologii

Europejski standard usług

Rozmowa z Henrykiem Dolewką, prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Bytom ma swoje miejsce w Panteonie Polskiej Ekologii. Jakie znaczenie ma dla firmy to wyróżnienie?

Bardzo duże. Przedsiębiorstwo nasze zostaje lepiej postrzegane przez otoczenie zewnętrzne i własnych pracowników. Załoga jeszcze bardziej utożsamia się ze swoim zakładem, a klienci wiedzą, że dostarczane usługi są ciągle doskonalone.

Firma wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem. Ze względu na specyfikę działalności przedsiębiorstwa na pewno nie było to łatwe przedsięwzięcie. Czy ten wysiłek się opłacił? Jakie ma znaczenie dla firmy, jej klientów i środowiska wdrożenie systemu ISO 14001?

Trwały rozwój i dążenie do realizacji celów wymaga podejmowania działań ekonomicznych i skutecznego wykorzystania wszelkich metod zarządzania organizacją. Niezbędnym narzędziem wspomagającym w tym zakresie w każdej firmie jest Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem. W wyniku przeprowadzonej analizy procesu zarządzania przedsiębiorstwem opracowaliśmy mapę procesów, w której zostały określone procesy i procedury. We wszystkich procesach szczegółowo oznaczono zakresy odpowiedzialności za wykonywanie działań dla kierownictwa oraz każdego pracownika.

Dzięki dużemu zaangażowaniu kierownictwa i wszystkich pracowników okres wdrożenia ZSZJiŚ trwał zaledwie półtora roku. Certyfikaty zgodności funkcjonującego w spółce systemu z Międzynarodowymi Normami ISO 9001:2000 i 14001 zostały wręczone w dniu 23 września tego roku przez firmę Lloyd’s Register Quality Assurance.

Uzyskane certyfikaty gwarantują naszym klientom najwyższy poziom świadczonych usług, tj. w pełni kompetentną i zorientowaną na potrzeby klienta obsługę, fachowy nadzór nad urządzeniami ciepłowniczymi, gotowość do usunięcia każdej usterki zgłoszonej przez klienta oraz ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat. Natomiast spółka zyskuje nowy sposób zarządzania, dostosowany do norm międzynarodowych, który pozwala na dalszy jej rozwój i zachowanie konkurencyjności w dziedzinie ciepłownictwa na terenie swego działania.

Na czym polega stałe doskonalenie jakości usług i zapobieganie negatywnym oddziaływaniom na środowisko w PEC Bytom?

Zakres działalności naszego przedsiębiorstwa w Bytomiu obejmuje produkcję, przesył i dystrybucję ciepła dla celów grzewczych i ciepłej wody użytkowej. Naszymi odbiorcami są spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, kopalnie, przedsiębiorstwa komunalne, urzędy miejskie, szkoły, przedszkola, szpitale, banki oraz małe i średnie zakłady produkcyjne. Za główny cel stawiamy sobie stworzenie takiego systemu zaopatrzenia w ciepło, który pozwoli na oszczędności oraz da odbiorcom możliwość wpływu na ilość zużywanego ciepła, a tym samym doprowadzi do zmniejszenia kosztów jego zakupu. W tym celu nasza firma stale dokonuje przemian technologicznych, głównie poprzez modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych oraz systemu monitoringu. Naszą misją jest zaspokojenie wymagań i oczekiwań klientów poprzez zapewnienie i stałe doskonalenie wysokiej jakości usług, stałą fachową pomoc i doradztwo techniczne.

Dbałość o ochronę środowiska naturalnego realizujemy poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Działania spółki zmierzają do zmniejszenia wpływu uciążliwości systemu ciepłowniczego na środowisko naturalne. Dzięki podłączeniu odbiorców do sieci cieplnej obniżamy emisję szkodliwych pyłów i gazów. Na inwestycje w tym zakresie angażujemy zarówno środki własne, jak i wykorzystujemy środki, w postaci dotacji i pożyczek, z NFOŚiGW, WFOŚiGW, GFOŚiGW.

Jaką pozycję zajmuje PEC Bytom na lokalnym rynku energii cieplnej?

PEC Bytom Sp. z o.o., którego roczna sprzedaż ciepła kształtuje się na poziomie ok. 1,8 mln GJ, znajduje się wśród największych przedsiębiorstw ciepłowniczych z grupy firm średnich. Warto jednak pamiętać, że firmy średniej wielkości generują około 68% wielkości rocznej sprzedaży branży ciepłowniczej. Najmniej rentowne w skali kraju było podejmowanie jednocześnie wszystkich rodzajów działalności ciepłowniczej, począwszy od wytwarzania ciepła poprzez jego przesył i obrót. Za ostatni rok obrotowy PEC Bytom Sp. z o.o. uzyskała dodatni wynik finansowy netto podczas gdy średni wynik w branży za ten okres był ujemny. Wskaźnik rentowności netto, liczony jako stosunek zysku netto, do kosztów działalności operacyjnej, ukształtował się na poziomie 1,01%, podczas gdy średnio w branży oraz w województwie śląskim poziom tego wskaźnika był ujemny.

PEC Bytom Sp. z o.o. jest jednym z 57 koncesjonariuszy działających na koniec 2003 r., terenie województwa śląskiego w sektorze ciepłownictwo, zajmujących się kompleksowo wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją ciepła. Spółka stale utrzymuje – na poziomie ok. 90% – swój udział w rynku zaopatrzenia w ciepło miast Bytom i Radzionków. Zaspokajamy przede wszystkim potrzeby socjalno-bytowe odbiorców, w tym spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, zarządów budynków komunalnych i odbiorców indywidualnych. Odbiorcy przemysłowi zmniejszają swój udział w sprzedaży ciepła ogółem, zużywając ciepło nie dla celów technologicznych, ale przede wszystkim dla potrzeb grzewczych. Efektywne funkcjonowanie w coraz większym stopniu staje się uzależnione od planów rozwoju gmin, na obszarze których prowadzimy swoją działalność. Oprócz PEC Bytom w miastach Bytomiu i Radzionkowie w branży ciepłowniczej działają: ZEC Bytom S.A., Rejonowa Spółka Ciepłownicza w Bytomiu, ENCo Sp. z o.o. w Bytomiu.

Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem było jednym z etapów rozwoju przedsiębiorstwa. Jakie będą główne kierunki przemian PEC Bytom w najbliższych latach?

W ostatnim czasie skupiliśmy się w dużej mierze na inwestycjach, których celem było pozyskanie nowych klientów oraz modernizacja posiadanego majątku dla wyeliminowania strat ciepła i zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko. Inwestowaliśmy w likwidację lokalnych kotłowni, podłączając dotychczasowych odbiorców do sieci miejskiej oraz w zamianę grupowych węzłów ciepłych na indywidualne węzły cieplne.

Zadania i rolę przedsiębiorstw ciepłowniczych w najbliższych latach, podobnie jak w całej polskiej gospodarce, determinować będzie konieczność sprostania wymogom dostosowania się do dyrektyw Unii Europejskiej. Proces dostosowawczy realizować będziemy: w drodze modernizacji istniejących źródeł ciepła celem zwiększenia sprawności wytwarzania i zmniejszenia obciążenia środowiska; poprzez działania zmierzające do wyeliminowania nadmiernego skupienia mocy wytwórczych oraz przewymiarowania źródeł ciepła i sieci przesyłowych, spowodowanego z jednej strony zawyżaniem w przeszłości potrzeb cieplnych odbiorców, a ostatnio procesami termomodernizacyjnymi.

Udoskonalony w ten sposób system zaopatrzenia w ciepło pozwoli na oszczędności i da odbiorcom możliwość wpływu na ilość zużywanego ciepła, a tym samym doprowadzi do zmniejszenia kosztów jego zakupu.

Dbałość o ochronę środowiska realizować będziemy poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Emisję szkodliwych pyłów i gazów obniżać będziemy poprzez likwidację kotłowni lokalnych i podłączenie odbiorców do sieci cieplnej.

Jednocześnie będziemy prowadzić prace nad wdrożeniem nowoczesnego systemu zarządzania firmą, a w tym w szczególności controllingu oraz zintegrowanego systemu informatycznego. Podstawowym warunkiem powodzenia w osiągnięciu prognozowych celów – standardów europejskich – było wdrożenie w PEC Bytom w 2004 r. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Ochroną Środowiska (ISO 9001:2000 i 14001:1996).

Najbardziej istotne zagrożenie realizacji naszych przedsięwzięć rozwojowych stanowić będzie pozyskanie środków finansowych na inwestycje oraz zapewnienie optymalnego sposobu finansowania działalności bieżącej. Na osiągnięcie naszych celów przeznaczać będziemy zarówno własne środki finansowe spółki, jak i środki pochodzące z Unii Europejskiej, między innymi z Funduszu Spójności w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. „Modernizacja gospodarki cieplnej gmin: Bytom i Radzionków”.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Janczarek


Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
41-902 Bytom, ul. Wrocławska 122
tel. (032) 388-73-00, fax (032) 388-73-26
e-mail: [email protected]
www.pec.bytom.pl