Europejskie DZT

Jakość XV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (6642) 10 listopada 2003 r.

Laureat konkursu Europrodukt w kategorii inicjatywa

Europejskie DZT

Wałbrzyska firma Fortum DZT SA (do czerwca 2003 DZT SA) otrzymała prestiżowy tytuł Europrodukt. To miano noszą przedsiębiorstwa, które zadbały o to, by ich oferta mogła z sukcesem pojawić się na rynku zjednoczonej gospodarczo Europy. DZT zostało laureatem konkursu w kategorii inicjatywa. Tytuł przyznano za wdrażanie najnowocześniejszej technologii skojarzonej produkcji elektrycznej i cieplnej w kompleksowo zautomatyzowanym procesie. Takie rozwiązanie z powodzeniem od paru lat funkcjonuje w Elektrociepłowni w Świebodzicach.

O Fortum DZT można z całą pewnością mówić jako o firmie europejskiej. Po pierwsze dlatego, że rozwiązania jakie stosuje, są na wysokim europejskim poziomie. Po drugie ze względu na fakt, iż od niedawna inwestorem strategicznym spółki jest fińska firma Fortum, czołowy operator systemów energetycznych w krajach skandynawskich. Jak widać wartość DZT na polskim rynku docenili nie tylko jurorzy konkursu, ale też inwestor, w którym większość udziałów ma państwo fińskie. Najważniejsze jednak, że działanie firmy doceniają jej klienci – spółdzielnie mieszkaniowe i gminy – bo bez nich nie byłoby sukcesów. n

Rozmowa ze Zdzisławem Olejczykiem,
prezesem Fortum DZT SA

Czy z perspektywy dwóch lat można nadal mówić o sukcesie przedsięwzięcia w Świebodzicach?

Miało ono służyć uzyskaniu dobrych efektów gospodarczych i ekologicznych dzięki nowoczesnej technologii, wtedy w Polsce jeszcze ciągle bardzo nowatorskiej. Dziś wie się o niej dużo więcej, bo odbywa się sporo konferencji, sympozjów naukowych na ten temat. Natomiast eksploatacyjnie jest to proces skomplikowany, wymagający wiedzy i doświadczenia, gdzie w kraju ciągle jeszcze musimy przecierać nieznane szlaki. Nasze przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, tym większym, że to my właśnie możemy je „kolportować” u siebie, jak i sprzedawać innym. Tego typu technologia będzie w przyszłości jednym z głównych elementów przebudowywania systemów energetycznych, szczególnie od strony produkcji energii elektrycznej. W dużych klasycznych elektrowniach węglowych pracuje się z maksymalną sprawnością 37-38 proc. Pozostałe 63-62 proc. stosowanego węgla idzie „do nieba” w postaci m.in. dwutlenku węgla, tworząc przy okazji tzw. efekt cieplarniany. W elektrociepłowni w Świebodzicach gaz spalamy ze sprawnością bliską 90 proc., do tego prąd i ciepło wytwarza się za jednym zamachem, z maksymalną możliwą do uzyskania techniczną sprawnością.

Skąd czerpaliście wzorce do wdrażania tego systemu?

W okresie, gdy powstawała koncepcja tej elektrociepłowni, czyli w połowie lat 90., w Polsce nie było na kim się wzorować. Najlepszy dowód, że tylko jeden ośrodek akademicki – poznański – zdecydował się na wykonanie dla nas studium opłacalności tego obiektu. Nikt się po prostu na tym nie znał. Teraz ta wiedza jest zdecydowanie większa, ale ważne było wystartowanie właśnie wtedy, kiedy można było być pierwszym i kiedy tego typu przedsięwzięcia – jeśli były starannie przygotowane – mogły liczyć na bardzo korzystne warunki finansowania. Nasza inwestycja była współfinansowana ze środków Banku Światowego.

Takie systemy funkcjonują z powodzeniem w Europie Zachodniej, szczególnie w Skandynawii. W tej chwili praktycznie wszystkie programy rządowe i programy organizacji pozarządowych, które wiążą się z ochroną atmosfery, przewidują, że ma być to jedna z wiodących technologii na najbliższe 50-80 lat. To znaczy tak długo, jak długo będą mogły być stosowane paliwa kopalne, kiedy się skończą, będzie to dla ludzkości ogromne wyzwanie, trzeba będzie znaleźć inne rozwiązania…

Tym wyzwaniom zapewne również sprosta Fortum DZT. Przecież świebodzicka elektrociepłownia to nie jedyne proekologiczne przedsięwzięcie firmy.

Zmodernizowane zostały systemy cieplne naszych renomowanych uzdrowisk: Lądka Zdroju, gdzie mamy już wyłącznie źródło gazowe z rezerwowym zasilaniem olejowym, w Polanicy Zdroju i Dusznikach. W trakcie procesu inwestycyjnego jest największe źródło ciepła w Kudowie, reszta mniejszych już jest zasilana gazem. Największą inwestycją proekologiczną była likwidacja tzw. niskiej emisji w Dzierżoniowie, gdzie do scentralizowanego systemu udało się włączyć budynki, zasilane do tamtego momentu przez kilkadziesiąt lokalnych źródeł opalanych gazem i koksem. To wszystko zostało zintegrowane w jeden system ciepłowniczy, zarządzany przez informatyczny system nadrzędny.

Czy pozyskanie w połowie tego roku nowego inwestora strategicznego – fińskiej firmy Fortum – ułatwi Fortum DZT podjęcie dalszych inwestycji?

Klientami Fortum DZT jest przede wszystkim kilkanaście gmin regionu wałbrzyskiego. Jednak spółka zaistniała też w województwie świętokrzyskim i łódzkim. W sumie produkuje i zajmuje się dystrybucją ciepła w 22 miastach południowo-zachodniej i centralnej Polski.

Inwestor strategiczny – fińska firma Fortum daje wałbrzyskiej spółce gwarancję rozwoju aż do uzyskania pozycji w czołówce firm na polskim rynku ciepłowniczym. Głównym właścicielem Fortum jest państwo fińskie (60,8 proc. udziałów). Firma notowana jest na helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Fortum jest obecne już prawie w 20 krajach. Obrót spółki wynosi 11 mld euro, zatrudnia ona 14 tys. osób.

Trzeba jednoczyć siły, szukać sojuszników, po to, aby móc skutecznie konkurować. W poszukiwaniu partnera strategicznego chodziło o to, aby wzmocnić nasze możliwości inwestowania na rynku polskim, skorzystać z doświadczeń działalności na europejskim wolnym rynku energii, mieć dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań organizacyjno-technicznych w branży, aby sprostać przyszłym wymaganiom dotyczącym warunków ochrony atmosfery. Przede wszystkim jednak wzmocnić orientację firmy na potrzeby i oczekiwania jej klientów. Ten proces, mimo że bardzo zaawansowany, zakończony jeszcze nie został, szczególnie na nowo pozyskiwanych przez nas obszarach, jak na przykład Jawor czy Zgierz, gdzie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jesteśmy przekonani, że pozyskanie inwestora strategicznego – firmy Fortum pomoże nam rozwiązywać te trudne problemy. W miarę rozwoju, „pochodu” firmy w głąb naszego kraju, podejmujemy nowe wyzwania, pojawiając się zazwyczaj tam, gdzie są problemy trudne do rozwiązania.

Rozmawiał WP

Fortum DZT SA
58-309 Wałbrzych, ul. Broniewskiego 1b
tel. (074) 666-06-66, fax (074) 666-06-50
e-mail: [email protected]
www.fortum.pl