Finansowanie inwestycji w energetyce

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

Finansowanie inwestycji w energetyce
Leasing kapitałowy

 

Inwestycje podejmowane w energetyce najczęściej wiążą się z ogromnymi kosztami. Jak w każdej gałęzi przemysłu, tu również nie można uniknąć konieczności modernizacji urządzeń, a fundusze przeznaczane na zadania inwestycyjne sięgają często kilkudziesięciu milionów dolarów. Sposobów pozyskania gotówki jest wiele, problem polega jedynie na wyborze najkorzystniejszego.

Leasing w energetyce

Inwestycje w dystrybucję oraz wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej zdecydowanie przekraczają wartość kapitałów własnych, a także wypracowywanej nadwyżki finansowej. Wielkość zysku generowanego w ostatnich latach oraz jego prognozy w energetyce (tzw. wynik zero plus) nie pozwalają na zwiększenie wydatków inwestycyjnych finansowanych z zysku. Pozostaje zatem korzystanie ze źródeł zewnętrznych.

Do niedawna głównym źródłem był kredyt udzielany przez bank lub konsorcjum bankowe, a przy inwestycjach ekologicznych przez Narodowy lub Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Nieliczne zadania inwestycyjne są częściowo finansowane przez emisję papierów dłużnych (np. obligacji). Od 3 lat coraz bardziej popularną formą uzupełniającą powyższe źródła finansowania jest leasing kapitałowy.

Prekursorem tej formy finansowania inwestycji w energetyce było utworzone w 1996 roku Energetyczne Towarzystwo Finansowo-Leasingowe „ENERGO-UTECH” S.A.

– Na czym polega atrakcyjność leasingu – pytamy pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, prezesa spółki.

– O atrakcyjności leasingu decyduje, w jakiej formie spłaca się zaciągnięte zobowiązanie. W 1997 roku Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę na stosowanie indywidualnej ścieżki amortyzacyjnej dla środków trwałych, przyjętych w leasingu. Automatycznie raty leasingowe w 100% stają się kosztem, podczas gdy raty kredytowe muszą być częściowo pokryte z zysku. Niewątpliwie stanowi to o atrakcyjności naszej oferty i jest rozwiązaniem konkurencyjnym w stosunku do kredytów bankowych.

Konsorcjum dla leasingu kapitałowego

Z uwagi na korzyści wynikające z charakterystyki leasingu poszukiwano rozwiązania, które umożliwiłoby finansowanie dużych inwestycji. „ENERGO-UTECH” we współpracy z ING Lease (Polska) Sp. z o.o. opracował i zaproponował nową formę, jaką jest konsorcjum leasingowe.

– Konsorcjum leasingowe było dla nas dużym problemem prawnym. Pracowaliśmy nad nim ponad 2 lata. Efektem naszych wysiłków jest umowa konsorcjum zawarta pomiędzy ETFL „ENERGO-UTECH” S.A. a BSK Leasing S.A., której przedmiotem jest oddany do eksploatacji próbnej 28 września, a w pierwszej połowie grudnia do eksploatacji ostatecznej turbozespół 4UCK65 wraz z wyprowadzeniem energii elektrycznej w Zespole Elektrowni „Dolna Odra” S.A.

Według prezesa „ENERGO-UTECH” ta forma finansowania inwestycji będzie zwiększała się w ciągu najbliższych kilku lat. Warunkiem będzie pozytywna ocena branży energetycznej oraz firm specjalizujących się w finansowaniu inwestycji energetycznych przez banki. W obecnym roku zawisły czarne chmury nad towarzystwami leasingowymi. Od paru miesięcy banki bardzo ostrożnie podchodzą do refinansowania kontraktów leasingowych. Skupiają się na wzmacnianiu swoich grup finansowych i w efekcie będą faworyzować własne spółki leasingowe. Problem ten ominął nasze towarzystwo.

Podobnie jak wszystkie towarzystwa leasingowe „ENERGO-UTECH” został poddany wnikliwej ocenie przez wszystkie instytucje finansujące, z którymi współpracuje. Ogromnym sukcesem firmy jest fakt, że żadna z nich nie zmniejszyła linii kredytowych, a wszystkie wydały pozytywne opinie na temat kondycji i bezpieczeństwa „ENERGO-UTECH” oraz portfela kontraktów leasingowych. Jest to niewątpliwa zasługa dobrych wyników spółki, jak i pomyślnie układającej się współpracy z tymi instytucjami.

Aktywna rola firmy przy modernizacji elektroenergetyki przemysłowej

Aby leasing mógł zwiększyć swój udział w finansowaniu inwestycji w energetyce, konieczne jest oferowanie firmom energetyki zawodowej, jak i przemysłowej, aktywnej roli firmy – mówi prezes Krzysztof Kwiatkowski.

W fazie wstępnej powinna ona polegać na rozpoznawaniu efektywnych i bezpiecznych w realizacji projektów inwestycyjnych w energetyce, polegających na budowie nowych obiektów wytwarzających energię lub modernizacji istniejących z uwzględnieniem specyficznych uwarunkowań mikro- i makroprojektów. Celem ich jest uzupełnienie lub zwiększenie efektywności produkcji energii elektrycznej i cieplnej z udziałem energetyki zawodowej. Zakładamy, iż efektem realizacji projektów będą niezależne spółki energetyczne z udziałem energetyki zawodowej zajmujące się produkcją i sprzedażą energii elektrycznej i ciepła. W kolejnych etapach następuje opracowanie koncepcji techniczno-ekonomicznej uwzględniającej ocenę ryzyka inwestycji, okres zwrotu z inwestycji, wielowariantowość w płaszczyźnie ekonomicznej i technicznej oraz koncepcji organizacyjno-prawnej projektów. Przy opracowywaniu projektów od strony technicznej niezbędny jest doświadczony i solidny partner, który jest w stanie zaproponować efektywne rozwiązanie techniczne, a następnie je sprawnie zrealizować. Dlatego też do współpracy w tym zakresie zaprosiliśmy ALSTOM Power Sp. z o.o. jako firmę z ogromnym doświadczeniem, mogącą przedstawić również niekonwencjonalne rozwiązania techniczne i znającą bardzo dobrze realia rynku polskiego.

Kolejnym etapem staje się wyjście poza dotychczas świadczone usługi w kierunku handlu energią, a także pośrednictwo w prywatyzacji sektora elektrociepłowniczego, jako inwestor finansowy w konsorcjum z branżowym inwestorem polskim lub zagranicznym. Szczególnym przedmiotem zainteresowań naszego towarzystwa są przedsiębiorstwa wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej, które docelowo zostaną przekształcone w silne kapitałowo koncerny energetyczne. Ich zadaniem będzie m.in. określanie i realizowanie strategii rozwojowych każdej z firm, wpływanie na właściwe relacje cenowe na rynku lokalnym.

Historia firmy

ETFL „ENERGO-UTECH” powstało w październiku 1996 roku. W ciągu 4 lat pozyskaliśmy grono znaczących klientów. Firma może skupić się na rozwoju i maksymalizacji zysków, a także poszerzeniu obszaru swojej działalności. W tym roku uzyskaliśmy koncesję na obrót energią elektryczną. Staramy się także o koncesję na obrót energią cieplną. Interesujemy się udziałami w obrocie energią tych zakładów, w których finansujemy inwestycje.

Bezpieczeństwo inwestycji

Dla klientów z energetyki gwarantem naszej stabilności i silnej pozycji jest udział PSE S.A. w strukturze akcjonariatu naszego towarzystwa – największej firmy energetycznej w kraju, doświadczenie pracowników, a zwłaszcza Zarządu w zakresie branży. Dzięki doświadczeniom i nowatorskim rozwiązaniom, towarzystwo zajmuje dziś wiodącą pozycję na rynku usług leasingowych w energetyce.

Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres ciepła i radości.
Pragniemy podziękować wszystkim naszym Kontrahentom i Przyjaciołom za kolejny rok współpracy.

Życzymy Wesołych Świąt oraz pogodnych dni w Nowym 2001 Roku.

Logo

Energetyczne Towarzystwo Finansowo-Leasingowe
„ENERGO-UTECH” S.A.

Poznań, ul. Pietrusińskiego 6,
tel./fax (061) 830 67 93
e-mail: [email protected]